Brezsnyev csendben szenderült jobblétre
2007. november 21. 19:00
A Moszkvában dolgozó külföldi tudósítók 1982. november első napjaiban tudni vélték, hogy kórházba került Leonyid Iljics Brezsnyev, a Szovjetunió Kommunista Pártjának főtitkára.
Korábban
Valójában azonban Brezsnyev elõzmények nélkül, dácsáján, álmában halt meg. A nevezetes napon, november 10-én gyászzene szólt a rádióban-tévében, s mindenki tudhatta, mi történt - de csak másnap jelentették be hivatalosan a halálhírt.
A Komszomolszkaja Pravda most kiderítette, hogy is történt mindez, s hogy mi lett Brezsnyev hagyatékával, családjával. Akkori testőrei a lapnak elmondták: Brezsnyev dácsáján vacsorázott, ott tért nyugovóra, s mikor reggel kelteni akarták, már nem élt. Próbálták szívmasszázzsal és szájon át való lélegeztetéssel magához téríteni, de hiába. Andropov, Gromiko és Usztinov ott helyben, a főtitkár halálos ágyánál megvitatta az utódlás kérdését. Usztyinov javasolta Andropovot, és ezt el is döntötték, vagyis a testőrök szerint ez előre elhatározott ügy volt.
Viktorijával és Galinával |
Brezsnyev a Kutuzovszkij sugárút 26. számú házban, egy két lakásból összenyitott nagy ingatlanban lakott. A házban élt többek között Jurij Andropov és Jekatyerina Furceva, a hruscsovi idők kulturális minisztere is, de mára minden lakást megvettek a gazdag "újoroszok". Ami a Brezsnyev-lakás sorsát illeti, ott haláláig Brezsnyev özvegye, Viktorija magára hagyatva, szinte teljesen vakon élt . A két lakás egyikében aztán a főtitkár lánya, Galina, majd az ő lánya, szintén Viktorija lakott. A másikba az unoka, Leonyid költözött be, aki a válás után feleségére, Jelenára hagyta, de végül mindkettőt eladták.
A főtitkár szeretett vadászni járni, ám sokszor nem győzték elé engedni a vaddisznókat. Gyönyörű vadászfegyvereit aztán özvegye adta el, amikor élete végén pénzszűkében volt. Zavidovóban, ahol vadászgatott, most az orosz elnöki rezidencia van, s a főépületben megmaradt a brezsnyevi berendezés. Brezsnyev a Sztaraja téren dolgozott, egykori dolgozószobájában most Vlagyimir Putyin egyik tanácsadója munkálkodik, aki őrzi és szereti a berendezést.
A családnak úgyszólván semmi nem maradt a sok jóból, amit a főtitkár akkoriban csupán használatra kapott. Még szeretett kitüntetéseit is visszaadták az államnak.
Brezsnyev lánya, Galina alkoholista lett, s 1998-ban egy pszichiátriai klinikán halt meg. Az ő Viktorija lányának a lakás eladása óta nincs bejelentett lakhelye Moszkvában. Állítólag a Szergijev Poszad kolostor közelében, egy omladozó kunyhóban él, s néha újságíróknak pénzért mesél nevezetes nagyapjáról.
Brezsnyev fia, Jurij 74 éves, nyugdíjas. Két fia Moszkvában él: egyikük, Leonyid az egyetemen kémiát tanít, az ő fia üzletember, lánya újságírással próbálkozik. Jurij másik fia, Andrej próbálkozott a politikával, de nem túl nagy sikerrel - most üzletember. Az ő Leonyid fia katonai főiskolán tanul, a másik, Dmitrij Oxfordban végez és Angliában szándékozik élni. A két dédunoka nevelőapja egy dúsgazdag oligarcha: elcsábította Andrej feleségét, akit már az általános iskola óta szeretett, és azóta is neveli a fiúkat, hogy anyjuk, Nagyezsda házasságkötésük után nem sokkal rákban meghalt.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


26. Nagyhatalmi konfliktusok 1618–1820 között
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A legitimitás elvére épült a Napóleon legyőzése után Bécsben megszabott új európai rend
- A trónt is szeretői segítségével szerezte meg a kegyencek cárnője, Nagy Katalin
- Bár sokan a halálát kívánták, valószínűleg mégsem mérgezés lett Napóleon veszte
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Ifjúkorában édesapja halálra ítélte Nagy Frigyest, helyette azonban legjobb barátját végezték ki
- Miért hisszük úgy, hogy Napóleon alacsony volt?
- Miért raboltatott el Napóleon két pápát is?
- Bekerítő manővere miatt fölényesen nyerte Napóleon a „három császár csatáját”
- Lépésről lépésre falták fel Lengyelországot szomszédai a kora újkorban
- Különös középkori gyógymódok: menyéthere és varázsigék 09:05
- Jön a részleges napfogyatkozás, mi pedig jövünk az ehhez kapcsolódó mítoszokkal tegnap
- Szent Teréz teste több mint 400 év után is épségben: tudósok vizsgálják a csodát tegnap
- Átírja a múltat a nemek szerinti régészet? tegnap
- Álom és rémálom között – A Tanácsköztársaság árnyékában tegnap
- Véres billentyűk: Az elefántcsont-kereskedelem rejtett ára tegnap
- A rabszolgaság eltörléséhez hosszú út vezetett az Amerikai Egyesült Államokban tegnap
- Tudósok azt állítják, az ember jóval előbb tudott beszélni, mint azt eddig feltételezték tegnap