Újságcikken alapult a kesztölci köztársaság legendája
2007. október 23. 11:00
Kesztölc esetében nem sokkal az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc leverése után született egy legenda, amelyet Barsi Szabó Gergely próbált megfejteni.
Korábban
Egy tót falu a 20. század viharaiban
![]() |
Kesztölc sajátos gazdasági helyzettel rendelkezett: a lakosok a földművelés mellett bányászattal is foglalkoztak. Ez utóbbi munkaterület baloldali közegnek számított, így a bányászok közül többen részt vettek az 1916-os dorogi sztrájk szervezésében, de sokan a Tanácsköztársaság idején is szerepet vállaltak. A két világháború között a bányászok ügyesen védték ki a gazdasági nehézségeket, Franciaországban vagy Belgiumban dolgoztak. Ezt azonban nem tekintették kivándorlásnak hiszen csak a helyzet normalizálódásáig akartak kint maradni. Az utolsó kesztölci 1941-ben tért vissza. Az 1946-os magyar-csehszlovák lakosságcsere a települést is érintette: összesen 128 családfő hagyta el a települést.
A bányászat miatt a baloldali gondolkodásnak nagy hagyományai voltak a településen. Két kesztölci a spanyol polgárháborúban is részt vett, az 1938-ban megalakult Bányamunkások Helyi Csoportja pedig szakszervezetként funkcionált. Az agitálók közül többen a rendőrség érdeklődésének a homlokterébe kerültek, egyesek szerint a település a Horthy-korszakban a "Kis Moszkva" elnevezést is kiérdemelte. 1944-ben a kesztölciek partizáncsoportot szerveztek, az osztag a Pilis-hely barlangjaiban bujkált. A szovjet csapatok érkezését mindenki nagy örömmel várta, a valóság keserű volta azonban mindenkit megdöbbenéssel töltött el: a falut a szovjetek teljesen kirabolták és minden élelmet elvittek. 300-400 embert málenkij robotra is elvittek, a gyűjtőtáborok embertelen körülményei miatt nagyon sokan haltak meg. A kommunista hatalomátvétel tovább keserítette a helyiek életét: a beszolgáltatások, az erőszakos kollektivizálás már-már az egzisztenciájukban fenyegette őket.
Ez növekvő engedetlenséghez vezetett a baloldali gondolkodással (egykor) szimpatizáló faluban. 1951-ben néhány falubeli összeesküvést szervezett, a leleplezés után egy embert ki is végeztek. Egy évvel később nagyobb létszámban fogtak össze, és akciókat hajtottak végre. Mivel a front idején a kesztölciek minden fegyvert összeszedtek, a kiszálló ÁVH rögtön fegyveres összeesküvés ügyében kezdett el nyomozni. A vallatási módszereket jól mutatja a letartóztatottakból kiszedett információk valóságtartalma. A hatóságok kirakatpert kívántak kreálni, az elfogott szervezkedők száját előre gyártott mondatok hagyták el. A sorokat olvasva egy nagy amerikai támadás várható, amelyet Nyugat-Németországban felfegyverzett csendőrök és nyilasok vezetnek majd. Az ítéletek súlyosak voltak, két embert halállal, többeket több évi börtönnel sújtottak.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nőtörténet
- Halva született fia pecsételte meg Boleyn Anna sorsát
- Tánc helyett eleganciával és kisugárzásával hódította meg a világot Audrey Hepburn
- Élve eltemetve a bluesban: Janis Joplin fájdalmasan szép és rövid élete
- Senki nem tudta megszelídíteni Lola Montezt, a 19. század botrányhősét
- Mindvégig szenvedéllyel élte életét az olasz filmtörténet főszereplője, Gina Lollobrigida
- Clara Schumann – A nő, akinek először sikerült
- Olaszországban teljesedett ki színészi pályáján a svéd „jéghegy”, Anita Ekberg
- 102 éves lett a legek királynője, Keleti Ágnes
- Pártoktól függetlenül maradt az elnyomottak szószólója Simone de Beauvoir
- 10 tény a pattogatott kukorica múltjáról tegnap
- Menet közben, folyamatosan kellett a benzint töltögetni Carl Friedrich Benz első automobiljába tegnap
- Azonnal megindultak a pletykák és összeesküvés-elméletek Rudolf herceg haláláról tegnap
- Don-kanyar 80: fejezetek egy szemtanú naplójából XVIII. tegnap
- Afrika minden veszedelmét leküzdötte a „Sziklatörő”, Henry Morton Stanley 2023.01.28.
- „Szavazz a Hazafias Népfrontra!” – amerikai megfigyelők az 1949-es választásokon 2023.01.28.
- A Húsvét-sziget egykori idilli állapotának mementói a rejtélyes óriás szobrai 2023.01.28.
- Ellenszélben egyezett ki a nemzet javára Deák Ferenc 2023.01.28.