Megszólalt Sztálin ma is élő dublőre
2008. április 8. 09:00
Sztálinnak igenis voltak hasonmásai: egyikük most hosszas kapacitálás után megszólalt, de az ötven év alatt beidegződött óvatosság ma is éberséget parancsol.
Korábban
Dadajev egy kis dagesztáni hegyi faluban született, s később táncolni tanult. Egy kaukázusi művészeti olimpián fedezték fel 1939-ben, s meghívták az Ukrán Szovjet Szocialista Köztársaság állami népi együttesébe. A háborúban úgynevezett koncertbrigádba került, s hamar híressé vált a fronton, de közben néha katonai feladatokat is teljesített. Többször megsebesült, s 1942-ben, egy újabb sebesülés után családját értesítették, hogy meghalt, de aztán kiderült, hogy mégis él. A hírszerzés emberei 1943-ban fedezték fel maguknak.
A döbbenetes hasonlóság jól látszik a próbafelvételeken. Dadajevet előbb fel kellett hizlalni 11 kilóval. Aztán ruhákat akartak neki varrni, de végül Sztálin ruháiban "alakította" minden idők és népek vezérének szerepét. Termetre 2 centiméterrel kisebb volt a 172 centiméter magas Sztálinnál, ezt cipősarokkal könnyű volt kompenzálni. A fiatalembernek meg kellett tanulni Sztálinná sminkelni magát: vastagon kente fel az arcfestéket, abba fésűvel ráncokat rajzolt, a megszáradt festékre púdert tett, s lassan beleélte magát a szerepébe.
Végül egyedül a füle alapján lehetett megkülönböztetni Sztálintól: Dadajev fülkagylója hosszúkásabb, s a koponyájához simul, míg Sztáliné jobban elállt: ez utóbbin lehetett segíteni, de a formán nem, szerencsére ilyen részletekre nem is figyelt oda senki.
Eleinte csak elterelő hadműveletekre alkalmazták: autón kihajtatott a Kremlből, vagy például repülőgépre szállt, amikor Sztálin 1943-ban a teheráni értekezletre tartott, miközben maga a vezér merényletektől tartva más útvonalon jutott el a célhoz. Később előfordult, hogy a mauzóleumról ő integetett egy parádén a Vörös téren elvonulóknak, színházba ment a vezér helyett, sőt filmhíradókban szerepelt, és még rádióbeszédeket is mondott. Sztálinnal egyszer találkozott, amikor az szemügyre vette őt, s rábólintott.
Végül Dadajev annyira azonosult Sztálinnal, hogy ma már némelyik felvételről talán csak ő tudja, kit ábrázol: a valódi Sztálint, vagy őt. Annyi biztos, hogy az egyik ismert hivatalos fotón, amelyen a vezér fehér zubbonyban látható, s amely számos tankönyvben és történelmi tanulmányban szerepel, nem Sztálin, hanem hasonmása látható.
Azt mondja, a vezérnek négy hasonmása volt, de részletesebben erről ma sem hajlandó beszélni. Annyit azonban elmondott, hogy Sztálin ellen két ízben kíséreltek meg merényletet, mindkét esetben a valódi vezérrel találkoztak a merénylők, s hogy a teheráni merénylet után a titkosszolgálatnál hét embert végeztek ki.
(Múlt-kor/MTI))
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.