Hitlert keresnek a Stauffenberg-filmbe
2007. július 23. 12:00
A múlt héten Tom Cruise főszereplésével megkezdték az 1944-es, Hitler elleni merényletről szóló film forgatását, bár a producerek még nem találták meg azt a színészt, aki eljátszaná a náci diktátort.
Korábban
A 80 millió dolláros költségvetéssel készülő filmből a Claus Schenk von Stauffenberg gróf által vezetett összeesküvés részleteit ismerhetjük meg, amelynek során Hitler meggyilkolásával próbálták befejezni a világháborút. A téma több szempontból is igen érzékeny pontra tapintott: nemrég Stauffenberg leszármazottai követelték, hogy ne a szcientológia hívének számító Cruise játssza el a szerepet, majd a német hadügyminisztérium tiltotta meg, hogy náluk forgassanak.
A legutóbb az X-menek és Superman kalandjait megfilmesítő rendező azt szeretné, ha egy német, vagy legalább németajkú színész játszaná a diktátort, mint például A bukásból ismert Bruno Ganz. A másik jelölt a Hollywoodban is befutott Armin Müller-Stahl, ám ő nyíltan tudatta, hogy nem szeretne részt venni a produkcióban. A színész indoka nehezen kifogásolható, ő ugyanis Thomas Mann Buddenbrook házának most készülő filmes adaptációjában tűnik majd fel. A producerek egyelőre Liev Schreibert szemelték ki a diktátor szerepére, aki 2003-ban, a Gonosz születése című tévésorozatban már szerepelt a Robert Carlyle játszotta Führer mellett.
A német félelmek ellenére a producerek egy igen tekintélyes stábbal álltak elő, így a filmben feltűnik majd Kenneth Branagh (aki korábban Heydrichet keltette életre), A bukásból ismert Thomas Kretschmann és Christian Berkel, illetve a Paul Verhoeven világháborús filmje, A fekete könyv főszereplője, Carice van Houten is. A Valkűr munkacímmel beharangozott alkotás a mozikban Rubicon címmel lesz majd látható.
63 évvel ezelőtt, 1944. július 20-án a kelet-poroszországi "Wolf-schanze" (Farkassánc) nevű főhadiszálláson, egy bombarobbanás során Adolf Hitler, a német haderő "Vezére" és főparancsnoka könnyebben megsérült. A robbanás időpontjában, 12 óra 42 perckor, a merénylő, Claus Schenk von Stauffenberg gróf ezredes, már ismét úton volt Berlin felé, ahol összeesküvő társai - többek között Friedrich Olbricht tábornok, Ludwig Beck vezérezredes és Erwin von Witzleben vezértábornagy - kirobbantották a régebben előkészített felkelést. A Berlinben állomásozó "Grossdeutschland" őrzászlóalj azonban, miután parancsnoka, Ernst Remer őrnagy egy telefonbeszélgetés során meggyőződött arról, hogy Hitler sértetlen, leverte az államcsínyt. 22 óra 50 perckor Stauffenberget és három összeesküvő társát statáriálisan agyonlőtték, több polgári és katonai személy letartóztattak és a népbíróság előtt lefolytatott tárgyalás után kivégeztek. Több mint 180 ember veszítette a merénylettel közvetlen összefüggésben az életét. A július 20-i volt a polgári és katonai személyek által kitervelt vagy meg is kísérelt 35 merénylet közül a német ellenzék leglátványosabb próbálkozása arra, hogy a diktátort megölje. Míg a kommunisták és a szociáldemokraták Hitler hatalomra jutása után rögvest széles körű ellenállás szervezésén fáradoztak, s ezrével tartóztatták le, zárták koncentrációs táborba és végezték ki őket, a hadseregben csak Hitler hódító és háborús tervei kapcsán mozdult meg az ellenzék. Amikor a Szudéta-válság kiéleződött, amelyet a müncheni egyezménnyel oldottak meg, a vezető katonatisztek államcsínyt terveztek. Hitler sikere következtében azonban az összeesküvők, közöttük a szárazföldi haderő akkori vezérkari főnöke, Beck nem látott többé alapot az akcióhoz. A július 20-i merénylők tervei szerint a Hitler eltávolítása után Carl Friedrich Goerdeler volt lipcsei főpolgármester vezetésével alakítandó kormánynak haladéktalanul fegyverszüneti tárgyalásokat kellett volna kezdenie a szövetségesekkel. |
Peter Hoffmann történész szerint a háború utáni Németországban a merénylőket árulóként kezelték, mert ők is a náci katonai gépezet tagjai voltak, és egy generáció-váltásnak kellett megtörténnie, hogy a képet átértékeljék. Ő épp azért nem érti a német hatóságok filmmel szembeni ellenérzéseit, mert egy ilyen alkotás végre megcáfolhatja a világháborús Németországról élő, még ma is nagyon sztereotipikus képet.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor történelmi magazin
- Forró magyar őszök – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Holokauszt 1944-ben: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Páratlan párok: megjelent a Múlt-kor téli száma
- Horthy Miklós ingadozó trónkérdései
- Rákosi 1956 utáni ismeretlen levelei
- A Hunyadi-dinasztia tündöklése és bukása
- Kulisszatitkok az Egri csillagok forgatásáról
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap