2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Közös őstől származhatnak az angolok, a skótok és az írek

2007. március 8. 10:15

A genetikusok szerint a törzs úgy 16 ezer évvel ezelőtt a mai Spanyolország területéről vándorolt be a Brit szigetekre, és tagjai a baszkhoz hasonló nyelvet beszéltek.

A némileg sokkoló megállapítással Stephen Oppenheimer oxfordi orvos-genetikus állt elő. A The New York Times részletesen idézett a kutató The Origins of the British (A britek gyökerei) című, hamarosan megjelenő könyvéből, amelyben a szakértő a legújabb DNS vizsgálatok eredményeit figyelembe véve szeretné cáfolni, hogy az írek a keltáktól, az angolok pedig az angolszász hódítóktól származnak.

A genetikai kutatásokat még nem fejezték be, de Oppenheimer már most határozottan állítja, hogy a történészek tévednek, a Brit-szigetek mai lakóinak ősei 16 ezer éve Hispániából vándoroltak be az akkor lakatlan szigetekre, ugyanis ott a jégkorszak teljesen elpusztította az emberi életet. A szigetek eredeti lakói 4000 évvel korábban menekültek délre a jég elől - állítja a tudós, aki szerint az ősök száraz lábbal jutottak át a mai Britanniába, mert az Ír tenger, és a La Manche csatorna még nem létezett, a helyén szárazföld volt.

A kelta bevándorlók 6000 évvel ezelőtt érkezhettek, utánuk jöttek az észak-európaiak. Oppenheimer véleménye az, hogy az angol nyelvet sem az angolszász törzsek hozták, mert ezek valójában vikingek voltak, és az angolnak nevezett nyelv már a rómaiak érkezése előtt elterjedt, a Julius Caesar által belgae-nek nevezett törzs nyelve volt, amelyet Caesar leírása szerint a csatorna mindkét oldalán beszéltek.

A történészek úgy vélik, hogy a szigeteken a római hódítás előtt a kelta nyelv volt a meghatározó, de Oppenheimer ennek is ellentmond, mert szerinte nincsenek kelta helységnevek az országban, pedig azok nagyon tartósak, évszázadokon át megmaradnak akkor is, ha a hódítók más nyelvet beszélnek.

Az oxfordi kutató mindezek miatt úgy véli, hogy a brit szigeteken az ősi törzs leszármazottai mindenütt többségben maradtak, a lakosok genetikai öröksége így nagyrészt azonos, és csak "helyi színként" került bele némi kelta, angol-szász, vagy viking örökség. Oppenheimer szerint ugyanakkor ez a tény - sajnos - nem változtat az eddigi ellentéteken.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár