Hogy élte meg a hátország a Nagy Háború éveit?
2014. szeptember 19. 15:20
Korábban
A magyar Svejk megéljenzi a trónörökös halálát
Az Attila út 35. tetőterasza, háttérben a József főhercegi palota és a budai Vár (Fortepan)
Hogyan látta "a magyar történelem legnagyobb kisembere" az első világháborút? Erről beszélt Balogh János történész-levéltáros, aki Lowetinszky János József budapesti kishivatalnok naplója alapján vizsgálta 1914 nyarának történéseit: egyrészt a szarajevói merénylet, a háborús készülődések és események egyéni megélését, a háborút mint utcai látványosságot, másrészt a munkahelyi és otthoni rutinban bekövetkezett változásokat.
A cseh-morva-lengyel származású, de már Pesten született Lowetinszky János József (1866-1935) vasúti távírász, majd vármegyei díjnok, irodasegédtiszt páratlan életművet hagyott maga után: a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban őrzött 40 kötetes kéziratos napló Magyarország 19-20. századi társadalomtörténetének egyik legértékesebb forrása. A több mint fél évszázadon keresztül - 1883-tól haláláig - írt napló révén megismerhetjük egy kisember (és környezete) világát, hétköznapjait.
Feljegyzéseiből kiderül, hogy a magyar Svejknek is nevezett Lowetinszky majd kicsattant az örömtől a szarajevói merénylet hírére. „Egy éljent ordítottam mert hazámnak egy nagy ellensége múlt ki; s egy Habsburgi; bár mint ember rettenetesnek tartom ezt a cselekményt, de mint magyar nem igen sajnálkozom a nemzetem s hazámat gyűlölő ipse halálán” (1914. június 28.) Miként azt Balogh János is elmondta, Lowetinszky eleinte nem lelkesedett a háborúért, de később valamelyest optimistább lett a szórványos hadi sikerek hallatán. "A lapok tele tüdővel fújják a diadalmi harsonát, mégis a nép finom ösztöne megérzi, hogy valami van a levegőben, ami nem engedi őt lelkesülni s örvendeni, mert semmi bizonyosat nem lehet tudni.” (1914. szeptember 5.)
Bár a távírász hangulata időnként változott, szerbellenesége megmaradt: "Mindenhol verjenek meg bennünket, csak ez a csürhe (a szerbek) ne verjen meg bennünket, ez lemoshatatlan szégyen volna reánk nézve" - írja 1914. augusztus 22-én kelt bejegyzésében. Lowetinszky nem hallgatta el a nyilvánvaló visszaélések (tisztek embertelensége, élelmezési problémák) tényét sem, s remekül érzékeltette a budapesti közhangulat minden apró rezdülését. „Az utza képe változott, a tüntető, ordítozó tömegeket katonák váltották fel dobszó(val) és kürtharsonával, nagyszerűen festenek a fiúk az új, csukaszürke angyalbőrben, s délczegen lépkednek" (1914. augusztus 3).
Bár a férfit nem sorozták be, úgy érezte, neki is ki kell vennie részét a háborús erőfeszítésekből, ezért csatlakozott az Önkéntes Őrsereghez, ahova 1914. október 19-én lépett be és tett esküt; heti egy alkalommal éjjelente a főpostán kellett őriznie egy lejáratot.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

Egyesült Államok
- 35 kilométert autózott a Holdon az Apollo–17 legénysége
- Hogyan fogadta az amerikai sajtó az 1. világháború kitörését?
- A jazz szégyenlős királynője, Ella Fitzgerald
- Felébresztette az alvó óriást Japán a „gyalázat napján” végrehajtott támadással
- Halálos balesetek hatására állította le Amerika két világháború közötti lég-anyahajó programját
- Kabos Gyula amerikás évei
- Kós Károly és Bánffy Miklós életművét ünnepli a Pesti Vigadó új kiállítása 12:29
- Újabb Munkácsy-alkotással bővült Pákh Imre gyűjteménye 11:28
- Kortárs művészeti különlegességekkel és páratlan platinaékszerekkel készült a BÁV a karácsonyra 09:50
- 35 kilométert autózott a Holdon az Apollo–17 legénysége 08:20
- Vértelen, „bársonyos” forradalommal bukott meg a kommunizmus Csehszlovákiában tegnap
- Bizalmatlansággal fogadták a szabadságharc vezetői Bem Józsefet tegnap
- Hogyan fogadta az amerikai sajtó az 1. világháború kitörését? tegnap
- Juntája tagjait is lefokozta a puccsal hatalomra került Pinochet tábornok tegnap