15 év leglátványosabb hazai régészeti leletei
2012. október 4. 16:20
2012 nyarán országjáró körútra indult az elmúlt 15 év leglátványosabb hazai régészeti leleteit bemutató tárlat. A többségében nagyberuházásokhoz kötődő, az ország minden részéből összeválogatott anyag először idén májusban, az Országházban mutatkozott be. A Magyar Nemzeti Múzeumba érkező, a Nemzeti Örökségvédelmi Központ támogatásával és közreműködésével megvalósuló, kibővített tárlat egy hónapon át látogatható. A Parlamentből induló vándorkiállítás aktualitását az örökségvédelmi törvény elmúlt évben elfogadott változtatásai adják.
Korábban
Beszámoló az elmúlt 15 év magyarországi régészetéről
A tárlat, amellyel a Magyar Régész Szövetség és a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége a képviselőknek kívánt üzenni, tavasszal mindössze egy hétig volt látható az Országházban. A szakmai szervezetek arra kívánták ugyanis felhívni a figyelmet, hogy megalkotható egy olyan örökségvédelmi törvény is, amely a beruházások támogatása mellett a régészeti értékek védelmét is biztosítja.
A tárlat további helyszíneken történő, ismételt bemutatásával a régészek immáron a nagyközönséghez kívánnak szólni. A vándorkiállítás látványos, látogatóbarát, mégis tömör, a szakmaiságot szem előtt tartó beszámoló az elmúlt 15 év magyarországi régészetének eredményeiről.
A bemutatott több mint 150 lelet vagy leletegyüttes legtöbbje különleges ritkaság, némelyik előkerülése szinte csodának tekinthető. Az anyag ebben az összeállításban még soha nem került a nyilvánosság elé, hisz Magyarország egymástól távol eső intézményeiben, kiállításaiban őrzik egyes darabjait. A bemutatott római császárszobor lábának töredéke például Pakson került elő, míg a szkíta griffes pecsételő Bátaszéken.
A tízezer fibula
A kiállítás 8000 év történelméről ad áttekintést, a Kárpát-medence korai betelepülésétől egészen a középkor végéig. A vitrinekben – sok egyéb mellett – látható a szanki tatárjárás kori kincslelet számos arany- és ezüstékszere, ezüstpénze, a bátaszéki római kori útállomás romjai között előkerült használati tárgyak vagy a Harta mellett talált, honfoglalás kori, ezüst ruhaveretek. Fontos egységet alkotnak a régészetet aktívan is támogató civilek által megtalált és a civil összefogás segítségével megmentett tárgyak: ezüst- és aranypénzek, kelta kard, bronzkori fegyverek és egy római kori bronz szatírszobor.
Tekintse meg további képeinket a galériában
A Magyar Nemzeti Múzeumban új, önálló vitrint kapott annak a több tízezer régészeti fémleletnek a java, amelyet a Kaposvári Városi Rendőrség 2001-ben foglalt le. A leletanyag a műkincspiacon nem eladható, főleg erősen töredékes tárgyakból áll. A hosszú évek, évtizedek alatt gyűjtött leletek közül a jelentősebbeket ugyanis az azóta elítélt kincsvadászok már korábban értékesítették. Az általuk okozott kár nagysága és a lefoglalt kulturális javak körébe tartozó tárgyak mennyisége alapján mindeddig ez a legsúlyosabb, magyar bíróság elé került bűncselekmény, amelyet régészeti leletek eltulajdonításával és illegális kereskedelmével elkövettek.
A tárlaton szereplő tárgyakat a megyei múzeumok, városi fenntartású intézmények, a Budapesti Történeti Múzeum, a Magyar Tudományos Akadémia, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Örökségvédelmi Központ együttműködésének köszönhetően mutatják be. A november 7-ig megtekinthető kibővített, a Magyar Régész Szövetség és a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége által rendezett vándorkiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban a Nemzeti Örökségvédelmi Központ támogatásával és közreműködésével valósult meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
25. Magyar–török küzdelmek és együttélés a 15–17. században
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Sohasem vesztett csatát Mátyás legendás hadvezére, Kinizsi Pál
- 10 tény az Oszmán Birodalomról
- Dárdára tűzve hordozták körbe a törökök az első csatában elesett magyar király fejét
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- A fegyelem hiánya miatt mondott csődöt Nikápolynál a lovagi harcmodor
- Az öngyilkosságot fontolgatta II. Mehmed szultán a nándorfehérvári vereség után
- Előkerültek a mohácsi csata maradványai
- Aki kávét ivott, elvesztette a fejét IV. Murád szultán uralma idején
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap