Tekercseket őrző barlangot találhattak a Holt-tengernél
2012. október 1. 12:25
A Holt-tenger melletti Ein Gedinél két barlangot találtak, amelyek közül az egyik a Második Templom elveszettnek hitt tekercseit őrizheti - állítja egy régész.
Korábban
Salamon templomát, vagyis az első templomot i. e. 586-ban pusztították el, amikor a zsidókat a babiloni fogságba hurcolták. A Második Templom az újjáépített jeruzsálemi templom volt, amely i. e. 516-tól 70-ben történt lerombolásáig állt, s a judaizmus központjának számított. 70. augusztus 4-én a rómaiak, teljessé téve a 66-ban kezdődött nagy zsidó felkeléssel való leszámolást, Jeruzsálemet és a Második Templomot is lerombolták.
Az úgynevezett 27. számú barlangban Haim Cohen vezetésével 2003-ban kezdődött meg a feltárás. A természeti képződményt más néven Mikve-barlangnak is hívják (A Mikve a zsidó vallásban a zsidók számára előírt rituális fürdésre kialakított fürdő), különlegességét pedig az adja, hogy a fürdőt a barlangon kívül, a bejárat mellett fedezték fel. A közelben számos római kori agyagedényt, kovakőeszközt, állatcsontot, kötelet, érméket és szövetet találtak. A legnagyobb fejtörést kétségkívül a mikve okozza, szokatlan volt ugyanis, ha egy rituális fürdőt egy barlang bejáratánál helyeztek el.
„A második templom idején egy férfi nem érinthetett meg semmi szent dolgot anélkül, hogy nem esett át a vallási elöljárók által előírt rituális megtisztulási folyamaton. Ez egy nagyon szigorú szabály volt, a megszentelt tárgyak jelenléte lehetett az egyetlen oka annak, hogy egy mikvét itt alakítottak ki: egy sziklán, 400 méterrel a Holt-tenger vízszintje felett” – magyarázta Cohen, hozzátéve, hogy nemcsak a megtisztulási folyamatot szabályozták, hanem a mikve megépítésére is szigorú előírások vonatkoztak. Nem lehetett például fémet használni a fürdő kialakításakor, mivel azzal – így a vallási előírás – embert is lehetett ölni, s kizárólag eső- vagy forrásvízzel volt szabad megtölteni.
A mikve elhelyezkedése még különlegesebbé teszi a felfedezést: a sivatagi körülmények miatt ritkán esett 40 Celsius fok alá a hőmérséklet, csapadék alig hullott, ráadásul az építőanyagok szállítása is gondot okozott. Cohen úgy látja, hogy a barlang – hasonlóan a Holt-tengert körülvevő barlangokhoz – nagy becsben tartott írásos források vagy tárgyak egyfajta lerakata lehetett; az elképzelés szerint a zsidók így próbálták megvédeni a Második Templom azóta elveszett tekercseit a rómaiaktól a felkelés idején. A 2012-ben kezdődött régészeti idény legnagyobb kérdésének megválaszolására egyelőre várni kell.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
JFK
- Nem győzte meg a kétkedőket a Kennedy-gyilkosság hivatalos magyarázata
- Számtalan kérdés maradt nyitva Kennedy elnök halála kapcsán
- A Kennedy-fivér, akiben családja a legkevesebb politikai tehetséget látta, mégis a szenátusig jutott
- Mi történt John Fitzgerald Kennedy amerikai elnök agyával?
- Hová vezetnek a Kennedy-gyilkosság máig elvarratlan szálai?
- Összeesküvés-elméletek sokasága kering ma is a Kennedy-gyilkossággal kapcsolatban
- Politikai karrierjébe került Kennedy elnök apjának a náci Németországgal való szimpatizálása
- Valóban egy magányos merénylő végzett Robert Kennedyvel?
- Amerika jövőbeli elnöke testközelből figyelte az új világrend felépülését 1945 nyarán
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap