2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Mindszenty-kiállítás Szombethelyen

2012. március 29. 14:14 MTI

"Állok Istenért, Egyházért, hazáért" címmel nyílt állandó kiállítás Mindszenty József bíboros emlékére szerdán a szombathelyi püspöki palota Sala Terrena termében.

A tárlaton a bíboros, hercegprímás használati tárgyait, ruháit, róla készült fényképfelvételeket és dokumentumokat tekinthetnek meg az érdeklődők, valamint több olyan szakrális jellegű tárgyi emléket is, amelyet az emigrációban ajándékba kapott.

Mindszenty József bíboros "holtában is beszélt", mert szavai és cselekedetei már életében is sokatmondóak, beszédesek voltak, szavai és életének szenvedései sokaknak adtak erőt a saját szenvedéseik elviseléséhez, az egyház és vallásellenes szocialista diktatúra éveiben - mondta a kiállítás megnyitóján Veres András megyéspüspök.

"A zsarnokság éveiben Mindszenty bíboros szavai adtak hitet, erőt, reményt, bátorságot és kitartást a börtönbe vetett papoknak, szerzeteseknek és világi hívőknek egyaránt" - hangsúlyozta a megyéspüspök. Hozzátette: Mindszenty József szerte a nagyvilágban a hitért és a vallásszabadságért vívott küzdelem emblematikus személyisége lett, akiért sokan imádkoztak.

Habsburg Mihály, a Mindszenty Alapítvány kuratóriumának elnöke köszöntőjében úgy fogalmazott: a XX. században három szent élet, tündöklő tanúságtétel bontakozott ki az ország nyugati részében, Batthyány-Strattmann László, Brenner János, valamint Mindszenty József hercegprímás életútja.

Az idei Mindszenty jubileumi évben amikor a bíboros születésének 120. évfordulóját ünnepeljük, külön öröm, hogy a Sala Terrena termében a megyéspüspök kezdeményezésének köszönhetően Mindszenty József és Brenner János tárgyi emlékei egymás mellett, egymáshoz közel tekinthetők meg - fűzte hozzá.

Habsburg Mihály köszöntőjében szólt arról is, hogy a Legfőbb Ügyészség minapi határozatával hivatalosan is lezárult Mindszenty József bíboros 1989-ben megkezdett, de egy általános érvényű rehabilitálás miatt félbe szakadt rehabilitációs eljárása. A határozat kinyilvánítja Mindszenty József teljes körű jogi, erkölcsi és politikai rehabilitálását - mutatott rá.

Habsburg Mihály szólt arról is, hogy amikor a bíboros tárgyi hagyatékát hosszú évekig tartó előkészületek után az ország több pontján elhelyezte az alapítványuk, nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy az egyes helyeken állandó letétbe helyezett tárgyi emlékek illeszkedjenek a bíboros életútjához és az adott hely abban betöltött szerepéhez.

Szombathelyre ezért olyan tárgyakat hoztak, amelyek felidézik Mindszenty bíboros gazdag személyiségét, "fehér vértanúságát", és jól kiegészíthetik az ezer szállal szűkebb pátriájához, szülőföldjéhez való kötődését - hangsúlyozta.

Szombathelyre került a hagyatékból csaknem az összes Szűz Mária-ábrázolás, amelyet életének emigrációs időszakában szerte a nagyvilágban a magyarok közösségeitől ajándékba kapott Mindszenty József. Ezzel kívánják jelképezni a bíboros égi és földi édesanyja iránti szeretetét - tette hozzá Habsburg Mihály.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Legfrissebb
Legolvasottabb

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár