Felavatták a II. világháborúban lezuhant repülősök emlékművét
2009. augusztus 24. 08:50 MTI
A háború valójában akkor ér véget, amikor az egykori ellenségek képesek egymás hősi halottainak méltó emléket állítani - fogalmazott a honvédelmi miniszter Jászszentandráson, a II. világháborúban a település közelében lezuhant angol bombázógép elhunyt legénysége előtt tisztelgő emlékmű avatásán.
Korábban
Szekeres Imre a helyi általános iskola előkertjében tartott ünnepi beszédében hangsúlyozta: minden elesett katona hős, hiszen a háborúk céljai különböznek csupán, a veszteség fájdalma minden oldalon azonos. Az eseményen részt vett Nagy-Britannia és Észak Írország Egyesült Királyság nagykövete is. Greg Dorey magyarul szólva az érdeklődőkhöz elmondta: mély meghatottsággal tett eleget a szoboravatást előkészítők meghívásának. Megindító e kezdeményezés, mely nem csupán a lelőtt bombázó személyzetének állít emléket.
„Azok a hősök, akik egy ellenséges országban vesztették életüket, ma egy testvéri ország temetőjében nyugszanak.” Az Egyesült Királyság és a Dél-Afrikai Köztársaság hálás az emlékmű létrehozóinak. Napjainkban e két ország és Magyarország ugyanazon az oldalon állnak, s ennek tudatában az itt lezuhant öt katona halála sem volt hiábavaló - tette hozzá. Az emlékmű egy betonalapzatba ágyazott embermagasságú diófacsonk, amelynek ágaira áldozatok neveit őrző bronztáblákat helyeztek. A bronztáblák előállítási költségét a helyi képviselők adták össze.
A katonai repülőgép lezuhanásának körülményeit a hadtörténelem iránt érdeklődő Dávid Áron helyi képviselő derítette ki. Az átnézett dokumentumok szerint az angol légierő gépei 1944. augusztus 22-én azt kapták parancsba, hogy támadják meg Budapestet és a miskolci rendező pályaudvart. A lezuhant repülő az olaszországi Foggia melletti Tortonella nevű repülőtérről szállt fel, és feltehetően még célpontja elérése előtt találatot kapott, úgy repült tovább. A Wellington Mk X típusú bombázó a jászsági falu felett felrobbant, darabjai szétszóródtak, és több tanya udvarába is beestek.
A katonákat a jászszentandrási temetőben kaptak nyughelyet, a háború után a holttesteket exhumálták, és Solymárra, az angol katonai temetőbe szállították.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59