Budapestre költözik a Szentföld öröksége
2008. december 12. 10:39 MTI
A jeruzsálemi Izrael Múzeum anyagából egyedülálló kincsek érkeznek jövő nyáron a Szépművészeti Múzeumba, A szentföld öröksége címet viselő tárlat több mint 9 évezredet fog át. A kiállításról csütörtökön sajtótájékoztatón számolt be Hiller István oktatási és kulturális miniszter, valamint a két múzeum vezetője, James Snyder és Baán László.
Korábban
James Snyder, az Izrael Múzeum igazgatója kifejtette: egy több mint 9 ezer éves prehisztorikus maszk lesz a legrégebbi emlék, de ezen kívül is csupa kuriózumot mutatnak be. Ezek közül kiemelte a holt-tengeri tekercsek közül azokat a töredékeket, amelyek még sosem hagyták el a jeruzsálemi intézmény falait, például az Ézsaiás-tekercs csaknem 50 centiméter hosszú darabját.
Ezután Krisztus korába repíti a tárlat a látogatót: az 1600-as évekkel, Rubens prófétaképével folytatódik az út, majd Chagall és Rodin remekműveivel, Rothko-képpel, a kortárs Wallinger és Boltanski alkotásaival zárul a kiállítás - részletezte James Snyder. Hozzátette: Budapest és Jeruzsálem abban hasonlít egymásra, hogy mindkettő különféle kultúrák és vallások találkozási pontja. Ezért a szakralitás értelmezése és művészi megnyilvánulása az a rendezőelv, amely átfogja a tervezett budapesti kiállítás egészét.
Hiller István kiemelte: nagyszerű együttműködés eredményeképp érkezik ide a gazdag anyag. A miniszter úgy véli, hogy az országhatáron kívül is nagy érdeklődést vált majd ki a kiállítás, amely a turisztikailag leglátogatottabb időszakban, június 19. és szeptember 6. között lesz látható Budapesten. A tárca célja, hogy a világ minden részéből a legizgalmasabb kincsek jöjjenek Magyarországra, kezdve a sikeres Vincent van Gogh-kiállítástól a kopt tárlatig. A miniszter jó esélyt lát arra, hogy egy értékes orosz kiállítást is vendégül láthasson a közeljövőben a Szépművészeti Múzeum.
Aliza Bin-Noun, Izrael budapesti nagykövete kiemelte: számára legfontosabb feladat, hogy országát a maga teljességében, a konfliktusokon túl mutathassa be és erre kitűnő eszköz a kultúra. Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója beszámolt arról, hogy a világ legjelentősebb kiállítóhelyeinek vezetőit tömörítő Bizot-csoportnak Magyarországról csak a Szépművészeti, Izraelből pedig csak a jeruzsálemi Izrael Múzeum tagja. Mint mondta, ebben a nemzetközi szervezetben találkozott James Snyderrel és kezdeményezhette a vendégkiállítás megrendezését.
A szentföld öröksége című tárlattal a két múzeum felújítási és bővítési programjai is "találkoznak": már folynak a jeruzsálemi Izrael Múzeum munkálatai és megkezdődik 2009 őszén a Szépművészeti Múzeum földalatti bővítése is.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


1. Mezőgazdasági és ipari termelés, kereskedelem a középkorban és a kora újkorban
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Valóban összeomlott a holland gazdaság a 17. századi tulipánmánia után?
- Mekkora volt a 17. századi holland tulipánmánia okozta pénzügyi összeomlás?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Létezett-e a középkorban „turkáló”?
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59