Tutanhamon sírjának titkai
2004. november 17. 15:25 Dávid Andrea
2004. november végén egy Tutanhamon múmiáján végzett röntgenvizsgálat állapítja meg a fáraó betegségeit, halálokát, valós korát.
Korábban
Tutanhamon sírjának nyomában
November végén Kairóban röntgenvizsgálatot végeznek majd Tutanhamon múmiáján a halálok kiderítése érdekében. `Betegségeit, sérüléseit, valós korát szeretnénk azonosítani` - nyilatkozta Zahi Hawass, az Egyiptomi Régészeti Hatóság vezetője a Reuters-nek. `Tisztázzuk azt is, hogy természetes halállal halt meg vagy megölték` - tette hozzá. Tutanhamon sírját legutóbb 1968-ban bontották meg, ekkor a röntgenvizsgálat csontdarabot talált a koponyájában.
A Másvilág aranya (Tutanchamun - das goldene Jenseits) címmel a bonni szövetségi szépművészeti múzeumban (Bundeskunsthalle) 2005 május 1-ig látható kiállítás az ókori Egyiptom aranykincseit, a túlvilági élet szimbólumait vonultatja fel valamint Tutanhamon sírjának feltárását is nyomon követi. A fáraó sírjából 50 tárgyat, a Királyok völgyébõl további 70 mûkincset mutatnak be egyedülálló installációk között.
A legteljesebb és legsértetlenebb állapotban maradt egyiptomi királysírt pontosan száz évvel Champollion felfedezése, a hieroglifák megfejtése után, 1922-ben tárta fel Howard Carter régész. Szinte sorsszerű, hogy az egyiptológiának éppen száz évet kellett várnia, hogy feltárják azóta is legnagyobb kincsleletét. Tutanhamon sírjának feltárása kapcsán éppen a sorsszerű események voltak hatással az ásatásra, és - mint látni fogjuk - a kitartó régészre és a gazdag, műkedvelő mecénásra is.
A Királyok Völgyében Carter előtt számos híressé vált régészkutató folytatott ásatásokat, igen szép eredményekkel. A század elején például (1906-ban) Theodore Davis ásatott a Tutanhamon-sírhoz egészen közel. Felszínre került egy faládika, Tutanhamon és Anheszenamon képével, egy kancsó, Tutanhamon nevével ellátva, és egyéb, Tutanhamon uralkodásának idejéből származó tárgyak. Úgy tűnt, a fiatalon elhunyt fáraó hagyatékából csak ennyi maradt az utókorra, s Davis meg volt győződve róla, hogy - mint annyi más sírt Biban el - Molukban - ezt is kifosztották már a sírrablók. Meglehetősen valószínű volt ez a feltételezés, szerencsére azonban akadt egy kétkedő régész, aki nem fogadta el a szakmai közvéleményt, és makacsul állította, hogy Tutanhamon sírját tovább kell keresni. Az ásatás megkezdéséhez viszont pénzre volt szüksége, melyet végül Lord Carnavon bocsátott a rendelkezésére.
Lord Carnavon megfontolt, művelt és széles látókörű angol arisztokrata volt. Hatalmas vagyonát nemes célokra kívánta fordítani, így lett végül az egyiptológia mecénása. 1908-ban ásatási engedélyért folyamodott az egyiptomi Régészeti Felügyelőséghez, az engedély elnyerése után pedig - mint megbízható szakembert - Cartert bízta meg az ásatás vezetésével.
|
A Tutanhamon bosszújával kapcsolatos hiedelmek kialakulásához hozzájárult az is, hogy egy neves francia régész, Georges Bénédite szélütést kapott és meghalt, miután kijött a sírból, és a kutatócsoport egy másik tagja, Arthur C. Mace is rövidesen életét vesztette. A sajnálatos halálesetek - különösen Lord Carnavoné - igen nagy veszteséget okoztak az ásatóknak, egy előnyük azonban mégis volt: a fáraó átkáról szóló ostoba mese a három férfi halálával a laikus közvélemény számára bizonyítottá vált, és a kincs iránt érdeklődő "gyűjtők" arra a következtetésre jutottak, hogy jobb a halott királyt (és értékeit) nem háborgatni.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Végre megfejtették Mária skót királynő börtönből írt leveleit 10:35
- Így hódították meg Londont az utak mesterei, az emeletes buszok 09:50
- Mumusok segítségével nyomta el Haiti népét François Duvalier tegnap
- A '80-as évek legendája, a Level 42 zárja idén a Paloznaki Jazzpikniket tegnap
- Titokzatos Mithrász-szentélyt tártak fel Córdoba közelében tegnap
- Mérgezéstől a gyomorrákig: nem csitulnak a viták Napóleon halála körül tegnap
- Elhunyt Kozma Dezső irodalomtörténész, az erdélyi magyar tudományos élet óriása tegnap
- Alig két hónapig uralkodott a politika áldozatává váló II. Károly királyunk tegnap