Vér és dekadencia: Róma nyolc leghírhedtebb uralkodója
2018. szeptember 6. 09:28 Múlt-kor
Korábban
Gaius (Caligula), az önjelölt isten (uralkodott Kr. u. 37-41)
Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus a „Caligula” („csizmácska”) becenevet gyermekkorában kapta apja, Germanicus embereitől, mivel szívesen öltözött be katonának. Uralkodása ígéretesen indult, egy komoly betegséget követően azonban olyan paranoia lett rajta úrrá, amely egyre különösebb viselkedésre sarkallta – akár az is igaz lehet, hogy vérfertőzést követett el húgával, Julia Drusillával, akit örökösének is megtett.
Caligula különösen élvezte, ha megalázhatta a szenátust. Egy alkalommal kijelentette, hogy bárkit kinevezhetne konzullá, akár még a lovát is – a közvélekedéssel szemben azonban ezt végül nem tette meg. Apja nyomdokaiba akart lépni hadvezérként, de Germaniába vezetett hadjárata nem mondható túl eredményesnek, Britannia tervezett inváziója pedig egy egészen másfajta „háborúvá” alakult: kijelentette, hogy a tengeristen Neptunus ellen kell hadat viselnie, és megparancsolta katonáinak, támadjanak kardjaikkal és lándzsáikkal a vízre, zsákmányként pedig gyűjtsenek össze kagylóhéjakat.
Caligula mindemellett istenné kiáltotta ki magát, és gyakorlatilag egyeduralmat vezetett be Rómában. Tiberius példáját követve árulóként végeztette ki vélt vagy valós ellenségeit, veszte azonban gúnyolódása lett: gyerekes módon gúnyolta saját praetorianus gárdájának egyik tagját, Cassius Chaereát, aki aztán a palotajátékokon megszervezte a császár megölését. Habár állítása szerint istenként halhatatlan volt, a merénylet mégis sikeres volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egész életében idegenkedett a politizálástól Babits Mihály tegnap
- Slachta Margit, az elesettek védelmezője tegnap
- Több százezer embert buzdított cselekvésre Martin Luther King tegnap
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél tegnap
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban tegnap
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét tegnap
- Szoknyával a politikában – megjelent a Múlt-kor téli száma tegnap
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt tegnap