Tutajjal a veszélyek vizein: a legendás Kon-Tiki-expedíció története
2023. február 19. 09:50 Múlt-kor
Rekonstruálni a régen élt emberek életét a korabeli eszközök és ismeretek felhasználásával manapság mindennaposnak számít. Ahhoz azonban, hogy egy korabeli hajón tegyünk meg több ezer kilométert a Csendes-óceánon, már igazi bátorság kell. Thor Heyerdahl a világhírűvé vált expedíciójával bebizonyította, hogy lehetséges Dél-Amerikából átkelni a polinéziai szigetvilágba, és pusztán technológiai értelemben nem cáfolható az, hogy a terület kelet felől népesedett be.
Korábban
A kapitány
Thor Heyerdahl 1914. október 6-án született a dél-norvégiai Larvikban. Édesapja sörfőző volt, édesanyja pedig zoológiát és néprajzot tanult, s a helyi múzeum igazgatójaként dolgozott. Utóbbi nagy befolyással volt a fiára, tőle örökölte tudományos érdeklődését és a primitívnek mondott kultúrák iránti elkötelezettségét. Heyerdahl már hétévesen elkezdte a gyűjtögetést, és különféle állatokból álló kis múzeumot hozott létre, amelyben a tengeri kagylók, lepkék, lemmingek, denevérek, sündisznók mellett egy vipera is helyet kapott. A szüleivel a nyarakat a vadonban, egy fakunyhóban töltötte, ami a későbbi expedícióihoz kiváló alapozást jelentett.
Heyerdahl az Oslói Egyetemen földrajzot és biológiát tanult, közben pedig egyik barátja gyűjteményének köszönhetően elkezdte tanulmányozni a polinéziai kultúrákat. Miután Berlinben a téma szakértőivel konzultált, támogatást szerzett, és első feleségével, Liv Coucheron Torppal 1936-ban elutazott a Marquises-szigetekre. Ott körvonalazódott benne először az az feltételezés, amely szerint a helyiek ősei valójában Dél-Amerikából, és nem Ázsiából érkeztek. Az ott töltött időről norvég nyelven 1938-ban könyvet is kiadott Vadászat a Paradicsomért címen, amely angolul csak 1974-ben jelent meg, Fatu-Hiva – Vissza a természetbe címmel.
1939-ben Brit-Columbiába (Kanada) utazott, hogy tanulmányozza a helyi őslakosok életét. A második világháború azonban keresztülhúzta a számításait, és Heyerdahl beállt a Szabad Norvég Erők kötelékébe. A háború végeztével elképzeléseit nem vették komolyan, ezért elhatározta, hogy a lekicsinylő véleményekre egy kísérlettel válaszol, és ő maga fog hajóval átkelni a Csendes-óceánon Dél-Amerikából Polinéziába. Ehhez azonban szükség volt megfelelő emberekre is.
Ellenállókból tutajosok
Thor Heyerdahl nem késlekedett összeszedni a vállalkozó kedvű figurákat. Az egyik legfontosabb szerep Erik Hesselbergnek, Heyerdahl gyerekkori jóbarátjának jutott, aki a csapat egyetlen képzett tengerésze volt. Ő is Larvikban nőtt fel, a középiskola után pedig tengerészeti iskolát végzett, és öt évig járta a tengereket. Később művészetet tanult Hamburgban, és festőként dolgozott, amikor Heyerdahl meghívta, hogy vegyen részt a vállalkozásban. Bengt Danielsson svéd antropológus volt, és 1947-ben, amikor az expedíció elindult, már túl volt egy közös svéd–finn amazonasi kutatóúton is. Feladata volt az ellátmány megszervezése, és ő volt a csapat spanyol tolmácsa is.
Knut Haugland egy paramilitáris kiképzőtáborban találkozott előszörHeyerdahllal, és ekkor ismerkedett meg az expedíció vezetőjének elméletével is. A norvég ellenállásban szerzett tapasztalatai révén értett a rádiókhoz, ezért ő lett a csapat egyik rádiósa. A másik, Torstein Raaby, szintén a norvég ellenállás egykori tagja, és akárcsak Haugland, ő is több kitüntetést kapott háborús szerepéért. Heyerdahl helyettese a német Herman Watzinger volt, aki – nem meglepő módon – szintén kapcsolatban állt a norvég ellenállókkal, egyébként pedig mérnökként dolgozott. Heyerdahl őt vette be először a csapatba, és ő felelt a meteorológiai és a hidrográfiai mérésekért.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
2. Hunyadi Mátyás uralkodása
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Oroszlánrészt vállalt Mátyás királlyá választásában Szilágyi Erzsébet
- Szinte teljesen ködbe burkolózik Szilágyi Erzsébet élete
- Bár kevés biztosat tudunk róla, rendkívül fontos szerepet játszott a magyar történelemben Szilágyi Erzsébet
- Magyarország történetéről szóló, elveszettnek hitt 16. századi kéziratot vizsgálnak a BTK kutatói
- A befolyásolható ifjú király előbb esküt tett Hunyadi Lászlónak, majd kivégeztette
- Sohasem vesztett csatát Mátyás legendás hadvezére, Kinizsi Pál
- Fényes győzelmet arattak Kinizsiék Kenyérmezőnél a portyázó törökök felett
- A kiéheztetés lassú, de biztos fegyverével kényszerítette térdre Ausztriát Mátyás király
- A skót klánalapító, a skizofrén és a püspök – öt királyi fattyú a magyar történelemből
- Több százezer ember buzdított cselekvésre Martin Luther King 14:32
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél 14:03
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban 13:20
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában - megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap