Féllábbal is a színpad sztárja maradt
2024. november 26. 08:20 Múlt-kor
Sarah Bernhardt nem volt egyszerű személyiség, ez sokáig gátja volt sikerének. Elit kurtizán lányaként született, és bár apja hivatalosan ismeretlen volt tanulmányait a források szerint homályban maradó férfi finanszírozta. Később, miután művészete kivételes volt, botrányait is könnyebben tolerálták.
Sarah Bernhardt portréja
Korábban
Édesanyja elit ügyfélkörrel rendelkező kurtizán volt, aki nem árulta el lányának apja kilétét, de Sarah taníttatását egyes források szerint a homályban maradó férfi finanszírozta. Konzervatóriumi évei után színészi karrierje nehezen indult be, több társulatnak is tagja volt az évek során, végül a várva várt nagy áttörést követően önálló világkörüli turnékra is eljutott.
„Tudom, hogy rossz vagyok”
Első szerepét Jean Racine Iphigeneia című drámájában kapta, ahol azonban lámpaláza miatt sokszor hibázott, és nem volt sikere. Az előadás után remegve kért elnézést egyik mentorától, de Jean-Baptiste Provest csak ennyit felelt: „Én megbocsátok, és te is bocsáss meg magadnak, viszont Racine a sírból sosem fog.”
A gyermek Sarah édesanyjával
Bernhardt később is gyakran felejtette el a szövegeit, vagy meg sem tanulta azokat, és még sokéves pályafutása végén is megesett, hogy erős szorongás lett úrrá rajta a színpadon. Azonban hírnevének köszönhetően könnyedén kezelte a hasonló helyzeteket. Amikor Emile Augier egyik, általa középszerűnek bélyegzett darabjában többször is hibázott, és az író ezt szóvá tette, de az akkor már dívaként viselkedő színésznő csak ennyit felelt: „Tudom, hogy rossz vagyok, de közel sem annyira, mint a te soraid.”
A francia kultúra ereje
Bernhardt a karrierje csúcsán az egyik legnépszerűbb francia színésznő volt. Játékát külföldön is értette a közönség, még csak franciául se kellett tudniuk: a gesztusai, a mimikája, a hangja pontosan követhetővé tették a darabok történéseit. Élete vége felé Sarah könyvet is írt a színház művészetéről, és abban is kiemelte ezek fontosságát.
Legnagyobb kritikusai is elismerték, hogy szívből jövő természetességgel uralja a színpadot, Maurice Baring életrajzíró pedig a következőt vetette papírra „különleges kisugárzása volt, ami […] szinte hipnotizálta a közönséget.” Viselkedése és ellentmondásos személyisége miatt voltak időszakok, amikor Franciaországban nem jutott szerephez. Ekkor külföldön próbált szerencsét, majd később hivatásszerűen utazott. Világkörüli turnéin fontosnak tartotta a francia színművészetet nemzetközi szinten is bemutatni és ismertté tenni.
Osztatlan sikert aratott, többek között, Olaszországan, Norvégiában, Hollandiában és Magyarországon is, III. Sándor orosz cár pedig a protokollt felrúgva mélyen meghajolt a színésznő előtt annak előadását követően. Egyik amerikai turnéjáról hazatérve Sarah így nyilatkozott: „egy idegen ország irodalmának szívébe ültettem el a francia szót” – ezt tartotta a legnagyobb sikeréne
Sarah többször tűnt fel férfi szerepekben is: Hamlet megformálásával nagy médiavisszhangot váltott ki
Bár előadásaiból hatalmas bevétele volt, a pénz hamar kifolyt az ujjai közül, és ekkor indult újabb hosszú utakra. Elmondása szerint szerette az ezzel járó izgalmakat, és még akkor sem hagyott fel a turnézással, amikor a jobb térdében jelentkező krónikus fájdalom miatt egyre nehezebben tudott állni.
Miután 1915-ben Bernhardt lábát amputálni kellett, továbbra is rendszeresen jelent meg a színpadon. Akkor is szenvedélyének élt tovább, amikor egy évvel később veseelégtelenséggel diagnosztizálták, és egészen 1923-ban bekövetkezett haláláig aktívan részt vett színdarabok megrendezésében és előadásában. Az évekig keze alatt működő párizsi Városi Színház ma az ő nevét viseli.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
15. A középkori magyar királyság megteremtése
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Harcokkal és törvényekkel fektette le Szent István az évezredes magyar államiság alapjait
- 10 tény a kerékpározás történetéből 09:49
- A huszadik század mindkét diktatúrája megpróbálta tönkre tenni Gombaszögi Frida életét 08:20
- A Városliget jegén könnyedén szerelemre lobbanhattak a pesti fiatalok 08:20
- Jóslat című drámájával magára vonta egyházi felettesei haragját Csiky Gergely tegnap
- Máig számtalan kérdés lengi körül John Lennon halálát tegnap
- Mumifikálási lázban égtek az ókori egyiptomiak tegnap
- Mintha atombomba robban volna fel a kikötőben tegnap
- 7 híres merénylet amerikai elnökök ellen tegnap