Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók
2025. március 31. 11:20 Múlt-kor
Ünnepélyes keretek között nyitott meg március 27-én, csütörtök délelőtt az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum nagysikerű Hónap kincse sorozat legújabb kamaratárlata, mely az Elit és ragyogás: kora vaskori ékszerek Somlótól Hallstattig címet viseli. A bemutatott leleteknek nem csupán régészeti jelentősége rendkívüli, de a nagysikerű Ragyogj! - Ékszerek ideje kiállítás témájára is reflektál. A tárlat bepillantást enged a vaskori előkelőségek lenyűgöző világába, bemutatva, hogy az ékszerek és egyéb dísztárgyak nem csak dekorációként, hanem társadalmi státuszszimbólumként és a különböző kultúrák között kapocsként is szolgáltak.

Kora vaskori ékszer (MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum)
Korábban
A kiállításmegnyitó Dr. Zsigmond Gábor, a múzeum főigazgatójának köszöntőbeszédével kezdődött, melyben kiemelte, hogy a magyarországi régészet több mint 150 éve alatt, annyi ékszer még nem került elő az egész Dunántúlon, mint a Somlón.
Ennek ékes példája a 2024 júniusában előkerült késő bronzkori aranyfólia borítású bronz nyakék - melyet a Széchényi-teremben csodálhat a közönség - és a Somló hegyet újra felhelyezte az európai régészet térképére.
A számtalan kora vaskori ékszer tükrözi azt a gazdagságot, amely a sírokból és elásott kincsekből kiolvasható, és bemutatják azokat a távolsági kapcsolatokat, amelyekkel a korszak Somlón és környékén élt előkelői – a Dunántúlon egyedülálló módon – rendelkeztek. Ezeket a műtárgyakat van most szerencsénk most bemutatni.
A tárlatot Nagy Zsuzsanna, Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök házastársa nyitotta meg, aki a régészeti leletekkel kapcsolatban azt mondta, hogy: „Ami most számunkra kincs, az egyszer más kultúrák számára is érték volt. A Magyar Nemzeti Múzeum és a kiváló szakemberek jóvoltából most az ő értékeikbe tekinthetünk be, az utánuk maradt ékszereket és kincseket csodálhatjuk meg. A Kárpát-medence évtizedekre visszamenő története tele van üres lapokkal, egy-egy oldalt most megint sikerült teleírni."

Soós Bence régész, a Somló kutatási program vaskoros vezetője mutatta be a kiállított tárgyakat, előadásában kiemelte, hogy büszkén mondható, hogy jelen pillanatban a Somló az egyik olyan lelőhely Magyarországon, de a Dunántúlon mindenképpen, ahonnan a kora vaskor emlékeit a legnagyobb mennyiségben ismerhették meg a szakemberek."
A Somlón talált leletek mellett a tárlat az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum régészeti gyűjteményéből származó egyéb műtárgyakat is bemutat, melyek a kora vaskori Közép-Európa különböző régióit idézik meg, melyekkel a somlói közösségek kapcsolatokat tarthattak fenn. A látogatók a tárlatban találkozhatnak a világhírű hallstatti temetőből származó leletekkel is.
A kiállított tárgyak a Kr. e. 7. és 5. század közé datálhatóak, legkiemelkedőbb darabjaik között pedig olyan különlegességek szerepelnek, mint egy nagyméretű bronz csónakfibula Itáliából, amely a korszak egyik ikonikus ékszertípusa, valamint egy bronz jogar hengeres csüngőkkel Szlovéniából, amely a vaskori hatalmi szimbólumok egyik kivételes példája.
Megtekinthető továbbá egy félhold alakú fibula lemezcsüngőkkel a híres hallstatti temetőből, amely az Alpok vidékének elitkultúráját tükrözi, valamint egy madáralakkal díszített fibula a Somlóról, amely különleges motívumaival tűnik ki a korszak ékszerei közül. A tárlat egyedülálló betekintést nyújt a Kárpát-medence vaskori közösségeinek ékszerkultúrájába, és megmutatja, milyen módon kapcsolódtak a korabeli Európa más elit közösségeihez.
A kamarakiállítás 2025. május 2-ig látható a bronzkori nyakékkel együtt az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Széchényi-termében.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


3. Az ipari forradalom
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Ausztál kőművesekre, sztrájkok áldozataira és Szent Józsefre emlékezünk május 1-jén
- A bálnavadászat brutális gyakorlata olajozta be az ipari forradalom fogaskerekeit
- Az ipari forradalom szennyezésének legkorábbi nyomait mutatták ki a Himalája gleccserében
- A niagarai vízerőműhöz is szállított alkatrészeket a Škoda Művek
- Száz évre romba dőlt a kínai gazdaság, miután a britek megszerezték a tea titkát
- Egy chicagói sztrájk halálos áldozatainak emléknapja volt eredetileg május 1.
- Gőzerővel indította el az ipari forradalmat James Watt találmánya
- Meglepő vége lett a ló és a gőzmozdony versenyének 1830-ban
- Mi volt az angol ludditák igazi célja a géprombolással?
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap