Címke: Ókor
Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban
[2025.04.01. 20:47] Hírek
A Szelinoszban felfedezett csontdarabok segítségével a régészek rekonstruáltak egy auloszt. Ez egy olya különleges fúvós hangszer, amely központi szerepet játszott az ókori görög világ vallási életében- írja a Heritage Daily.
A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai
[2025.04.01. 19:03] Hírek
A franciaországi Lavau határában végzett ásatások a kelta történelem egyik leglenyűgözőbb és legjobban dokumentált fejedelmi temetkezését tárták fel. A különleges sírhely a korszak végét és az új kezdetét jelöli – gazdag leletei és kivételes megőrzöttsége révén kulcsfontosságú forrássá vált a vaskor tanulmányozásában.
Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya
[2025.04.01. 15:04] Hírek
Hatsepszut, azon kevés nők közé tartozik, akik eljutottak Egyiptom trónjára. Felejthetetlen örökséget hagyott hátra országa történetében, élete pedig nem volt mentes az izgalmas fordulatoktól.
Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját
[2025.03.31. 16:57] Hírek
Kr. e. 219-ben a jelentéktelennek tűnő város, Saguntum, hónapokig tartó hősies ellenállása világtörténelmi események láncolatát indította el. Hannibál ostroma nem csupán véres fejezet Hispánia történelmében – ez volt a második pun háború nyitánya, amely örökre megváltoztatta Róma és Karthágó viszonyát.
Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme
[2025.03.31. 13:07] Hírek
A 76 éves brit férfi különleges római érmére bukkant fémdetektorozás közben. A lelet Aulus Vitellius császárt ábrázolja, aki a "Négy császár éveként" ismert zűrzavaros időszakban, Kr. u. 69-ben rövid ideig uralkodott. Az érmét – amelyből ez lehet az első példány, amit az Egyesült Királyságban valaha találtak – közel 5000 fontért árverezték el.
A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban?
[2025.03.31. 12:04] Hírek
Heinrich Schliemann híres trójai ásatásainak egyik edénylelete új fényt vet a korai bronzkori életmódra. A legújabb kémiai elemzések igazolják, hogy már i. e. 2300–2000 között is ittak bort Trójában – és nem csak az elit rétegek. Egy apró csésze sokkal többet mesél a múltról, mint elsőre gondolnánk.
A fáraó és Ozirisz újjászületése – Tutanhamon sírjának titkos rítusa
[2025.03.31. 09:15] Hírek
Tutanhamon sírja évszázadok óta elbűvöli a világot aranykincseivel, ám néhány egyszerű fa- és agyagtárgy most új fényt vet az ókori egyiptomi temetkezési rítusokra. Kevéssé ismert szertartás, Ozirisz felébresztésének nyomai sejlenek fel bennük.
Dániából származhat a legendás Sutton Hoo-i sisak?
[2025.03.30. 09:05] Hírek
Jelentéktelennek tűnő fémlelet Dánia egyik szigetéről akár át is írhatja az egyik leghíresebb angolszász kori lelet, a Sutton Hoo-i sisak eredettörténetét. A Tåsinge szigetén talált kis bélyegző, úgy tűnik, eddig kevéssé ismert kapcsolatot tár fel Skandinávia különböző régiói között a kora középkorban.
Rendkívül értékes római hadizsákmányt fedeztek fel Utrecht közelében
[2025.03.27. 19:38] Hírek
A megtalált római és kelta érmék a szakértők feltételezései szerint Claudius császár Kr. u. 43-ban végrehajtott brit inváziójához köthetőek.
Egy friss kutatás szerint az ókori görög és római szobrok pompás illatot árasztottak
[2025.03.27. 17:50] Hírek
Új kutatásoknak köszönhetően elmélyedhetünk az ókori görög-római szobrászat rejtelmeiben.
Rituálék és demokrácia: szavazások az ókori Rómában
[2025.03.27. 11:57] Hírek
A modern szavazóurnák előtt Rómában szigorú szabályokkal, szimbolikus rituálékkal és a hatalmat, egyenlőtlenséget és látványosságot ötvöző rendszerrel tartottak választásokat.
Rejtélyes piramis szerű építmény romja a Júdeai-sivatag mélyén
[2025.03.27. 08:13] Hírek
Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) kutatói titokzatos, piramis alakú építményt tártak fel a Júdeai-sivatagban, Nahal Zohartól északra. A különleges lelet a hellenisztikus korból, körülbelül 2200 évvel ezelőttről származik, és a kutatók szerint az egyik legizgalmasabb feltárás az utóbbi években.
A delphoi jósda orákulumai élet és halál urai voltak az ókori Görögországban
[2025.03.26. 14:31] Hírek
Delfiről mindenkinek a jóslatok jutnak eszébe, pedig ennél sokkal többet jelentett egykor. Nemcsak a jövendölés fontos referenciapontja volt, hanem az ókori Görögország politikai, vallási és kulturális életének epicentruma is.
Vespasianus – A birodalom újjáépítője
[2025.03.26. 12:06] Hírek
Kr. u. 79 nyarán, alig két hónappal azelőtt, hogy a Vezúv kitörése hamuval borította be Pompejit, másik tragikus esemény rázta meg Rómát, Vespasianus császár váratlanul elhunyt súlyos gyomorbaj következtében. Bár halála lezárt egy rövid békés időszakot, uralkodása örökre beírta magát a történelembe: ő volt az, aki megépíttette Róma egyik legismertebb szimbólumát, a Colosseumot.
Róma: hódításra ítélve
[2025.03.26. 11:43] Hírek
Rómát évszázadokon át a hódítás szimbólumaként ábrázolták, pedig kezdetben még a túlélésért kellett megküzdenie. Terjeszkedését nem ambíció, hanem az ellenséges környezet diktálta, a római hadviselést pedig nem távoli birodalmak, hanem közvetlen szomszédai formálták. A katonai sikerek idővel meghatározták Róma politikáját, társadalmát és a polgárság fogalmát is.
Ősi aranyszobor a Tumaco-Tolita kultúrából
[2025.03.26. 08:12] Hírek
A Tumaco-Tolita álló emberalakot ábrázoló aranyszobor, amely a mai Kolumbia és Ecuador határvidékéről, pontosabban a Cayapas folyó deltájából származik. A szobor Kr. u. 1 és 300 között készült.
Piramist mindenkinek!
[2025.03.25. 19:17] Hírek
A szudáni Tombos régészeti lelőhely új kutatási eredményei szerint az ókori Egyiptom és Szudán területén épített piramisok nem kizárólag a gazdag elit számára készültek. A tudósok megállapították, hogy a piramisokban alacsonyabb társadalmi státuszú, kemény fizikai munkát végző személyeket is eltemettek.
3700 éves elfeledett kőkör Farley Moor erdejében
[2025.03.25. 18:35] Hírek
Új megvilágításba helyezte egy friss régészeti felfedezés a Derbyshire-i Farley Moor álló követ: kiderült, hogy az eddig magányosnak hitt emlékmű valójában egy kiterjedt bronzkori szertartási komplexum része volt. A lelet nemcsak egy ősi kőkört, hanem egy szertartási platformot is tartalmaz, amelyek felfedezése jelentős betekintést nyújt a terület őskori használatába.
A Melsonby-kincs, a vaskori elit titkai Észak-Angliából
[2025.03.25. 15:10] Hírek
Fémdetektoros amatőr bukkant rá, régészek és szakértők tárták fel az Egyesült Királyság egyik legfontosabb vaskori kincsleletét Észak-Yorkshire-ben. A Melsonby Hoard névre keresztelt felfedezés alapjaiban változtathatja meg azt, amit eddig a vaskori Észak-Britannia elitjének gazdagságáról és kapcsolatairól gondoltak a történészek.
Sepszeszkaf masztabája újra a figyelem középpontjában
[2025.03.25. 10:25] Hírek
Lengyel–egyiptomi régészeti misszió újabb feltárásokat végzett Szakkarában, ahol Sepszeszkaf fáraó sírjában új leletek kerültek elő. A kutatók most először tudták részben rekonstruálni az Óbirodalom korából származó uralkodó szarkofágját, miközben modern technológiával térképezték fel a sír belső szerkezetét és környezetét.
Ép sírfelirattal ellátott gladiátorsírt találtak Liternumban
[2025.03.25. 08:14] Hírek
Nápoly közelében, a campaniai Giuglianóban régészek különleges római temetőre bukkantak, amely új fényt vet az ókori Liternum lakóinak mindennapjaira. A nekropoliszban feltárt sírok és a ritka gladiátor-sírfelirat segítenek jobban megérteni az élet és a halál társadalmi vonatkozásait az ókorban.
Történelemformáló szenzáció: az egyiptomi piramisok alatt egy komplett várost találhattak a tudósok
[2025.03.24. 13:24] Hírek
A bombasztikus állítást egy olasz-skót kutatókból álló csapat tette közzé. Ha feltevéseik igazak, átírhatják az ókori Egyiptom történetét. De egyelőre bőven akadnak kétkedők is a „tényeket” illetően.
Hatalmas nekropoliszra bukkantak a Cerberus sír közelében
[2025.03.24. 11:58] Hírek
A dél-itáliai Liternum városának hatalmas nekropoliszában egyedülálló régészeti leletekre bukkantak. A sírok, sírkamrák és feliratok feltárása során a kutatók különféle temetkezési módokkal találkoztak, amelyek bepillantást engednek az ókori római kolónia életébe és temetkezési szokásaiba.
A Rosette-i kő: az ókori Egyiptom titkainak kulcsa
[2025.03.24. 11:04] Hírek
Az egyiptomi hieroglifák évszázadokon át megfejtetlen rejtélyként álltak a tudósok előtt – egészen a Rosette-i kő felfedezéséig. Ez a különleges feliratokat hordozó bazalttábla nemcsak a nyelvészet és régészet mérföldköve lett, hanem megnyitotta az utat az ókori egyiptomi civilizáció hiteles, forrásalapú megismerése felé.
Forradalmi lelet Kínában: női sírban találták meg a legrégebbi nyerget
[2025.03.23. 09:02] Hírek
A régészet területén az ősi leletek felfedezése nemcsak a múlt megértését segíti, hanem azt is megmutatja, hogyan fejlődtek a társadalmak az idők során. Az utóbbi évek egyik legfontosabb ilyen jellegű lelete Északnyugat-Kínából, a Turfan-medencéből származik: ez az eddig ismert legrégebbi nyereg. A Yanghai régészeti lelőhely egyik női sírjából került elő, és radiokarbonos kormeghatározással Kr. e. 727 és Kr. e. 396 közé datálták.
Egyiptomi katonák és görög zsoldosok harcoltak „Armageddonban"
[2025.03.22. 15:06] Hírek
Az ókori egyiptomi katonák és görög zsoldosok is jelen lehettek az „Armageddon” bibliai csatájánál, amikor Jósiás király meghalt – derül ki a friss kutatásból. Régészeti leletek erősítik meg, hogy valóban történt jelentős összecsapás Megiddó városában.
10 építmény, amely a mai napig ámulatba ejti az embereket
[2025.03.22. 09:03] Hírek
Ősidőktől kezdve az emberiség olyan építményeket képes létrehozni, ami sokszor meghökkentő, vagy éppen csodálatra méltó. A történelem évszázadai megmutatták, hogy az épületek kivitelezésének csak az emberi képzelőerő szabhat csak határt.
Epikurosz olyan filozófiát alkotott, amely nem taszította ki a rabszolgákat, a nőket és más kívülállókat sem
[2025.03.21. 16:05] Hírek
Ma sokan az epikureizmust a hedonista élvezetkereséssel azonosítják, Epikurosz valójában nem ezt tanította.
Rendkívüli lelet: mikvét találtak Ostia Anticában
[2025.03.21. 15:42] Hírek
Régészek egy zsidó rituális fürdőt fedeztek fel a Rómához közeli kikötővárosban. A szakemberek arra számítottak, hogy kereskedelemmel kapcsolatos leletekre bukkannak majd, helyettük azonban egy fényűző otthont találtak, benne a mikvével.
III. Ramszesz magas rangú parancsnokának sírját fedezték fel
[2025.03.21. 10:03] Hírek
Az egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának (SCA) régészei feltárták egy III. Ramszesz idejéből származó magas rangú katonai parancsnok sírját.
Hová tűnt a frigyláda? – Máig keresik a Tízparancsolatot is őrző szövetség ládáját
[2025.03.21. 09:05] Hírek
A frigyláda alighanem a történelem legkeresettebb ereklyéje. A sokak által a zsidó-keresztény kulturális örökség részeként számon tartott, de alapvetően a zsidó hagyományhoz kötődő tárgynak a Kr. e. 1. évezred közepén veszítették el a nyomát.
1300 éves kutat találtak a kuvaiti Failaka-szigeten
[2025.03.20. 16:45] Hírek
Több mint 1300 éves, ma is aktív kutat fedeztek fel a kuvaiti Failaka-szigeten. A régészek szerint az épület, ahol a kutat megtalálták, rendkívüli gazdagságról tanúskodik, és újabb bizonyítékokat szolgáltat a sziget kiemelkedő történelmi jelentőségéről.
Szemétlerakóból lett Róma egyik dombja a Monte Tesraccio
[2025.03.19. 14:20] Hírek
Míg a Capitolium, a Quirinalis vagy a Palatinus természetes módon keletkezett, van az olasz fővárosnak egy „magaslata”, amely nem ilyen úton jött létre. A Tevere bal partján álló Monte Testaccio ugyanis római kori amforákból épült fel. A különös képződmény már több mint 2000 éve része a városképnek.
Az ókori Róma házi istenei: hogyan védték a penátok és a lárok az otthon melegét?
[2025.03.19. 10:05] Hírek
Az ókori Róma házi istenségei ugyanolyan nagy tiszteletnek örvendtek, mint a főistenek, mivel a családok jóléte nagymértékben tőlük is függött.
Páratlan felfedezés: senki sem tudta, mit rejt a pozsonyi kastély
[2025.03.18. 18:11] Hírek
Szlovákiai régészek olyan kincsre bukkantak, ami egészen más megvilágításba helyezheti a múltat. A meglepő lelet egyedülálló abban a régióban.
Vasbilincseket találtak a ptolemaioszi aranybányában
[2025.03.18. 16:03] Hírek
A korai ptolemaioszi korból származó vasbilincseket fedeztek fel Ghozzában, a Kr. e. 3. századi aranybányában, Egyiptom keleti sivatagában. Ezek a bilincsek a Földközi-tenger térségében talált legrégebbi példányok közé tartoznak, és rendkívül ritkák Egyiptomban – különösen a bányászathoz kapcsolódó leletek között.
Majdnem 100 évvel a fej után feltárták a Buddha szobor testét is
[2025.03.18. 14:57] Hírek
A kambodzsai Angkor templomkomplexumban feltárták a Buddha-szobor testét, amelynek fejét már 1927-ben felfedezték. A régészek digitálisan újraegyesítették a szobor darabjait, és terveik szerint hamarosan fizikai rekonstrukcióval is helyreállítják, hogy a nagyközönség számára kiállítható legyen.
A robotkutya elődje: mechanikus eb az ókori Egyiptomból
[2025.03.18. 13:14] Hírek
Az elefántcsontból faragott kutyaszoborra kis túlzással azt is mondhatnánk, ugat, bár hangot természetesen nem ad ki. Az állkapcsa azonban mozgatható, ami nyilván ezt volt hivatott utánozni. A lelet az ókori egyiptomiak háziállatok iránti szeretetét testesíti meg, akik úgy hitték, hogy a túlvilágon újra találkoznak majd kis kedvenceikkel.
Kik rendelkeztek szavazati joggal az athéni demokráciában?
[2025.03.17. 19:20] Hírek
Periklész Athénja egyáltalán nem volt mai értelemben vett demokrácia. A választójog nem illetett meg mindekit, elsősorban a származástól és a nemtől függött.
Kelta települést találtak az elképesztő kincs közelében
[2025.03.17. 13:11] Hírek
A 2012-ben felfedezett Le Câtillon II kontextus nélküli, vaskori kincs Jersey szigetén igazi rejtély volt. A legújabb geofizikai vizsgálatok eddig ismeretlen kelta település nyomait tárták fel. Ez megmagyarázhatja, hogyan kerülhetett 70 000 érme, 11 arany torques és számos ékszer Észak-Franciaországból erre a szigetre.
Nero, akit a történetírás démonizált?
[2025.03.17. 09:30] Hírek
Nero császár nevét a történelem legkegyetlenebb uralkodói között emlegetik. A római krónikák szerint parancsára családtagjait kivégezték, a keresztényeket brutálisan üldözte, és ő maga gyújtatta fel Rómát, hogy helyet csináljon grandiózus palotájának. De vajon valóban ennyire kegyetlen volt, vagy utódai festették róla ezt a sötét képet?
Kapu a túlvilágra: temetkezési szokások és a halhatatlanság vágya
[2025.03.16. 15:45] Hírek
A temetkezési szokások vizsgálata különleges betekintést nyújt az ősi társadalmak életébe, hiedelmeibe és kulturális értékeibe. A sírok és rituálék időkapszulaként őrzik a múlt titkait, melyeket most a régészet szemszögéből fedezünk fel.
Herculaneum polgárai alighanem megsemmisültek a hősokktól
[2025.03.16. 11:11] Hírek
A Vezúv által elpusztított Pompejiről mindenki hallott, sokan jártak is ott, de valamiért jóval kisebb figyelmet kap a közelben fekvő Herculaneum, pedig szintén látogatható, és ugyancsak érdekes helyszín.
A mongol csődörtől a szváziföldi Casanováig: hét alfahím a történelemből
[2025.03.16. 09:50] Hírek
A monogámiára alapvető értékként tekintő nyugati civilizációban is akadt rá példa, hogy egyetlen férfi több tucat utódot nemzzen, az európai kultúrkörön kívüli világban – ahol akár több feleséggel is „büszkélkedhetett” a családfő – pedig meglepően gyakorinak számított a jelenség. A több száz vagy ezer fős adatokkal persze érdemes óvatosan bánni.
Han harcosokat találtak feldarabolva a 2100 éves tömegsírban - a hsziungnuk tehették
[2025.03.14. 18:57] Hírek
Régészek Mongólia déli részén, egy tömegsírban han katonák feldarabolt maradványait fedezték fel, akik az i. e. 2. században harcoltak a nomád hsziungnuk ellen. A leletek új megvilágításba helyezik az ősi Han–Hsziungnu konfliktus brutalitását és a korabeli temetkezési szokásokat.
Az Ur-i lírák: A zene lenyűgöző emlékei 4500 évvel ezelőttről
[2025.03.14. 16:54] Hírek
Az Ur városában feltárt lírák a világ legrégebbi húros hangszerei közé tartoznak, amelyek értékes betekintést nyújtanak a sumér civilizáció zenei és kulturális életébe.
Pun korsós gyermektemetkezés Szardínián
[2025.03.14. 16:42] Hírek
Szardínián, Sestu településén gázvezeték építése közben pun temető maradványait fedezték fel, amely az időszámításunk előtti 4–3. századra datálható. A régészeti ásatások során eddig hat amforát tártak fel, amelyekben emberi csontokat, valószínűleg csecsemők vagy kisgyermekek maradványait találták meg.
A fájdalomcsillapítás kínnal teli története
[2025.03.13. 16:57] Hírek
A 19. század közepéig a sebészeti beavatkozások elképzelhetetlen fájdalommal jártak, míg az érzéstelenítés elterjedése forradalmasította az orvostudományt. Az éter végül kiszorította a mesmerizmust – egy korábban népszerű, hipnózisszerű módszert –, ám a döntést nem csupán tudományos bizonyítékok, hanem politikai és személyes rivalizálások is befolyásolták.
Konstantinápoly felemelkedése
[2025.03.13. 16:07] Hírek
Negyven napon és negyven éjszakán át tartó ünnepség előzte meg Konstantinápoly felavatását Kr. u. 330-ban. A város nemcsak Róma örökösévé vált, hanem a következő évszázadok egyik legfontosabb politikai, gazdasági és kulturális központjává is.
Mi a különbség a mumifikálás és a balzsamozás között?
[2025.03.13. 10:02] Hírek
A mumifikálás természetes úton megy végbe, míg a balzsamozás során az ember avatkozik be a test megőrzése érdekében. De hogyan működnek ezek a technikák, és mit mesélnek a múltunkról?