A fáraó és Ozirisz újjászületése – Tutanhamon sírjának titkos rítusa
2025. március 31. 09:15
Tutanhamon sírja évszázadok óta elbűvöli a világot aranykincseivel, ám néhány egyszerű fa- és agyagtárgy most új fényt vet az ókori egyiptomi temetkezési rítusokra. Kevéssé ismert szertartás, Ozirisz felébresztésének nyomai sejlenek fel bennük – olyan rituáléé, amely a túlvilági újjászületés szimbolumain keresztül biztosította az örök életet. A felfedezés új értelmezést ad Tutanhamon sírjának, és átírhatja a fáraók temetkezési gyakorlatáról alkotott képet.

Tutanhamon aranyból készített halotti maszkja, a világ egyik legismertebb műalkotása (Forrás: Wikipedia / Roland Unger / CC BY-SA 3.0)
Korábban
Az isteni újjászületés nyomában – Tutanhamon sírjának elfeledett szertartása
Tutanhamon sírjának aranyozott kincsei évtizedek óta bűvölik a világot. De a legújabb kutatások szerint néhány egyszerűbb tárgy, négy fapálca és négy dísztelen agyagtálca – sokkal többet árulhat el az ókori egyiptomi temetkezési szokásokról, mint eddig gondoltuk. A tudósok ezekben a szerény leletekben az alig ismert rituálé, az „Ozirisz felébresztése” szertartás korai nyomait vélik felfedezni. Szimbolikus cselekvéssort, amely az isten újjászületésén keresztül segítette az elhunyt fáraót az örök élet felé - adta hírül a Muy Interesante.
Bár magáról a rítusról léteznek későbbi írásos emlékek, a 19. dinasztia előtti királyi sírokban eddig semmiféle fizikai bizonyíték nem utalt annak alkalmazására. Most azonban úgy tűnik, Tutanhamon sírkamrájában, a szarkofág közelében elhelyezett tárgyak lehetnek a rituálé legkorábbi ismert megnyilvánulásai. Talán maga Tutanhamon volt az első, aki királyi szertartásba illesztette ezt az ősi hagyományt.
A halál legyőzése – az Ozirisz-mítosz újraélése

Az egyiptomi mitológia egyik legismertebb története Ozirisz halála, feldarabolása, majd feltámadása. Miután testvére, Széth megölte, Ízisz istennő összegyűjtötte és újraegyesítette testét, fiuk, Hórusz pedig szimbolikusan életre keltette őt. Ez a mítosz nem csupán vallási elbeszélés volt, hanem rituális útmutató a túlvilágra való átmenethez. A valódi temetés során e történet újrajátszása a hit szerint biztosította az elhunyt átlényegülését és örök életét.
A sírban talált négy fapálca nem puszta díszítőelemként funkcionált. Elhelyezkedésük, anyaguk és formájuk a „res” hieroglifát idézi, amely a halott feltámasztásához és hatalomhoz kapcsolódik. A botokat a fáraó fejének magasságában helyezték el, mintha azt a jelenetet idéznék meg, amikor Hórusz jogarával életre szólítja apját a holtak birodalmából.
A négy agyagtálca – valószínűleg nílusi iszapból készült – rituális folyadékok, például víz, tej vagy kenőcsök tárolására szolgálhatott. A Nílus vize az újjászületés legfőbb szimbóluma volt az egyiptomi világképben, így az ezekkel végzett szertartás az isteni újjászületés konkrét megidézése lehetett.
A vallási visszatérés jele
Tutanhamon uralkodásának vallási kontextusa különösen fontos ennek a rítusnak a megértéséhez. Apja, a híres-hírhedt Ehnaton radikálisan szakított a többistenhittel, és egyedül Atont, a napkorongot imádta. Tutanhamon azonban – fiatal fáraóként – olyan időszakban lépett trónra, amikor Egyiptom fokozatosan visszatért az ősi istenek tiszteletéhez, köztük Ámonhoz, Íziszhez és Oziriszhez.
Ozirisz felébresztésének rítusa tehát sokkal több volt puszta temetkezési szertartásnál. A sírban való megjelenése teológiai állásfoglalás, Tutanhamon ezzel nemcsak saját túlvilági újjászületését biztosította. Szimbolikusan elhatárolódott apja eretnek vallásától, és visszavezette Egyiptomot a hagyományos hit világába.
Régészeti rejtély újjáéledése
Évtizedeken át alig vették észre ezeket a tárgyakat. Amikor Howard Carter 1922-ben feltárta a sírt, a botokat és tálcákat egyszerű támaszoknak vagy alátéteknek tartotta. Csak a Carter által készített jegyzetek, rajzok és fényképek modern, digitális újraelemzése – beleértve a 3D rekonstrukciót – segítette hozzá a kutatókat a funkcióik újraértelmezéséhez.
Az új elmélet szerint a sír egyfajta „rituális színpadként” is szolgált, ahol a tárgyakat a négy égtáj felé tájolták, mintha szakrális előadást rendeztek volna meg közvetlenül a temetés helyszínén. Ha ez igaz, akkor ez az első olyan dokumentált eset, amikor zárt sírkamrában ilyen mértékű liturgikus esemény zajlott le.
Alternatív értelmezések – mítosz és rítus határán
Nem minden kutató ért egyet e tárgyak értelmezésével. Egyes elméletek szerint inkább a Halottak könyvében leírt rituálékat jeleníthetik meg. Például a négy fáklyavivő alakját, akik a fáraót az égtájak felé vezetik, míg végül eljut Ozirisz ítélőcsarnokába. Ebben a kontextusban a tálcák talán a fáklyák kioltására szolgáltak, például fehér tehéntej segítségével, ami Hathor istennő jelenlétére utalhat.
Mégis, az „Ozirisz felébresztése” elmélet jobban illeszkedik a kor teológiai változásaihoz és a leletek szimbolikájához. A nílusi agyag, a botok formája, az elrendezés – mind arra utalnak, hogy e tárgyakat nem véletlenszerűen helyezték el, hanem tudatosan megtervezett rituálé részei voltak.
Új olvasat Tutanhamon örökségéről
Ez a felfedezés új dimenziót ad Tutanhamon sírjának. Már nem csupán kincsek őrzőhelyeként, hanem olyan spirituális térként értelmezhető, amelyben az isteni újjászületés rituáléja zajlott. Ebben a fényben Tutanhamon nem csupán fiatalon elhunyt uralkodó volt, hanem a hagyományos vallás újjászületésének egyik kulcsfigurája is.
És talán ez a történet legfontosabb tanulsága, hogy még a legegyszerűbbnek tűnő tárgyak is képesek újraírni történelmünk nagy elbeszéléseit – ha hajlandóak vagyunk más szemmel nézni rájuk.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


30. A „harmadik világ”
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Elefántokra vadásztak és férfiakat megszégyenítő módon harcoltak a dahomey-i amazonok
- Az ékszerek és a tigrisek megszállottja volt a britek ellen harcoló Tipu szultán
- Pol Pot a földi poklot hozta el Kambodzsának, a vörös khmerek iszonyú rémtetteket követtek el
- Ellensége jégtömbbe fagyasztott fejét órákon át "hallgatta ki" a karibi diktátor
- Nem mutatott megbánást Gandhi merénylője
- A második világháború végére Hongkong lakossága csaknem a harmadára zsugorodott
- A függetlenség kikiáltásával sem kerülhette el végzetét Rhodézia fehér uralmon alapuló rendszere
- India függetlenségének kikiáltásakor nem volt hajlandó nyilatkozni a csalódott Gandhi
- Míg Gandhi a szellemi, Nehru a mozgalmi vezetője volt az indiai függetlenségi törekvéseknek
- Különleges kéziratokkal, levelekkel, fotókkal is bővül a Nádas Péter-gyűjtemény 11:30
- Miről mesél egy 1200 éves edény? 10:56
- Tudta, hogy Jordániában is van Camino? 09:21
- Az eltűnt város nyomában: Riobamba titkai a föld alatt 08:17
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap