A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai
2025. április 1. 19:03 Múlt-kor
A franciaországi Lavau határában végzett ásatások a kelta történelem egyik leglenyűgözőbb és legjobban dokumentált fejedelmi temetkezését tárták fel. A különleges sírhely a korszak végét és az új kezdetét jelöli – gazdag leletei és kivételes megőrzöttsége révén kulcsfontosságú forrássá vált a vaskor tanulmányozásában.

Lavau feltárása (Forrás: INRAP / F. Canon)
Korábban
Lenyűgöző felfedezés Lavau-ban
2014 októbere és 2015 áprilisa között az Aube megyei Lavau „Zac du Moutot” nevű területén végzett régészeti ásatások lehetővé tették egy monumentális temetkezési komplexum központjának részletes feltárását. A lelőhely eredete a késő bronzkor időszakának elejére nyúlik vissza és az ókor végén hagyták el. A Kr. e. 5. század közepére a nekropolisz rendkívül magas rangú személy végső nyughelyévé vált, amire az emlékmű kivételes méretei és építészeti megoldásai is utalnak.
A Vix-i temetkezéshez hasonlóan Lavau is a kelta „fejedelmi jelenség” egyik legimpozánsabb és legjobban dokumentált példájává vált Franciaországban. A 2016-ban publikált ásatási jelentés ösztönözte az interdiszciplináris, intézményközi kutatási projekt elindítását, amely 2018 óta működik - adta hírül a Francia Nemzeti Leletmentő Régészeti Intézet.
A Vix-i temetkezés a késő Hallstatt, a vaskor első szakaszának vége, egyik legismertebb és leglátványosabb régészeti lelete, amely egy kivételesen gazdag női sírhoz kapcsolódik. A Burgundia területén, a mai Franciaországban található lelőhelyen előkelő asszonyt temettek el Kr. e. 500 körül, fejedelmi pompával. A sír legkülönlegesebb darabja a több mint egytonnás bronz keverőedény (kráter), amely valószínűleg a görög világban készült, és a mediterrán elitkultúrával való kapcsolatok bizonyítéka. Emellett arany nyakperec (torques), finom ékszerek és más luxustárgyak is előkerültek, amelyek az elhunyt kivételes társadalmi rangját jelzik. A Vix-i sír a „kelta fejedelmi jelenség” egyik legkorábbi és legismertebb példája, és a kelta elit, valamint a mediterrán világ közötti kulturális és kereskedelmi kapcsolatok egyik kulcsfontosságú bizonyítéka.

Egyedülálló állapotban fennmaradt nekropolisz
A Szajna jobb partján található sírhely rendkívüli állapotban maradt fenn, részben a felszíni szerkezetek megőrződése révén. Ez lehetővé tette a temetkezési építészet és gyakorlat pontos rekonstruálását, így a lavau-i komplexum a hasonló jellegű kutatások egyik referenciapontjává vált.
A monumentális, fából ácsolt sírkamrában egy férfit temettek el kétkerekes szekérre fektetve – a járművet nem bontották szét. A mellékletek, köztük egy arany nyakperec, fibulák, karkötők, borostyángyöngyök, bronzcsatok és ezüsthímzéses öv, egyértelműen uralkodói rangra utalnak. A sírból előkerült körülbelül tíz edény (üst, tál, oenochoe, szűrő stb.) betekintést nyújt a kelta elit lakomáiba is.
A sír leletei alapján a temetkezés a La Tène A1 korszak legelejére datálható (Kr. e. 450-400) – csupán néhány évtizeddel a burgundiai Vix mellett talált női temetkezés után. Lavau ezzel a ritka átmeneti időszak egyik legfontosabb lenyomata lett, amikor a korábbi „fejedelmi” temetkezések már eltűnőben voltak.
Kelta mesterség, mediterrán hatások
Különösen figyelemre méltó a sírban található ezüsttárgyak jelenléte, mivel ezek ritkák ebben a korszakban (például Vix esetében csupán egy phiale (lapos, sekély, peremes ivó-, vagy áldozati tál) ismert). Az ezüst szűrő és lyukacsos kanál, valamint az italkeveréshez használt eszközök a mediterrán, különösen a szimpóziumi kultúra (főleg görög társadalmi szokásrendszer, ahol a borivás, a beszélgetés, a zene és a filozófia fontos szerepet játszott – egyfajta előkelő, formális lakoma vagy társasági esemény volt, főként férfiak számára.) hatását tükrözik. A tárgyak között megtalálhatók itáliai (valószínűleg etruszk) és görög (attikai) importok is, valamint olyan kevert stílusú edények, amelyek a mediterrán és észak-európai elemeket ötvözik.
A sírból előkerült tárgyak között számos különleges technikával készült dísz is található, például filigrán, gyöngyfűzés és fémszálas hímzés. Ezek a kifinomult tárgyak nemcsak a kelta mesterség magas színvonalát bizonyítják, hanem a társadalmi elit szolgálatában álló kézművesek jelenlétét is. E leletek új fényt vetnek a kelta udvari kézművességre, az elit kapcsolathálózataira, valamint a kelta stílus fejlődésének kezdeteire.
A korszak vége – és az új kezdete
Lavau temetkezési helye bepillantást nyújt abba a társadalmi átalakulásba, amely a Kr. e. 5. században zajlott le, a fejedelmi központok és városkezdemények eltűnése után a társadalom újra törzsi szerveződésekre épült. Talán csupán egy nemzedékkel Vix úrnője után, a lavau-i herceg látványos temetkezése az utolsó lenyomata ennek a fejedelmi korszaknak – és egyben előfutára a történelmi kelták korának.
Ez a temetkezés olyan hiányzó láncszemnek tekinthető, amely összeköti a korai vaskor burgundiai fejedelmi sírjait a vaskor következő szakaszának szerényebb vidéki szekérsírjaival. Ez az egyedülálló kronológiai és földrajzi metszéspont új kérdéseket vet fel a társadalmi és politikai szerveződés kapcsán: vajon milyen történeti ív vezet Vix-től Lavau-ig?
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról 20:28
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57