Gigantikus náci alagútrendszer ismeretlen részeit találhatták meg
2015. szeptember 30. 12:17 MTI
Egy lengyel amatőr kutató azt állítja, hogy további, eddig nem ismert részeit fedezhette fel Alsó-Sziléziában a Riese (Óriás) nevű rejtélyes földalatti komplexumnak, a Harmadik Birodalom egyik legnagyobb befejezetlen építkezésének, és "nem zárható ki, hogy ott még van valami".
Korábban
Krzysztof Szpakowski hobbikutató állítólagos felfedezéséről a TVN24 lengyel hírtévé számolt be kedden, hozzátéve, hogy az amatőr kincsvadász a gigantikus komplexum három "részlétesítményét" találhatta meg. A Riese komplexumot a nácik építtették részben koncentrációs táborok foglyaival az alsó-sziléziai Bagoly-hegységben. A befejezetlenül maradt óriásberuházás pontos célja nem ismert, egyes feltételezések szerint talán egy csodafegyver gyártóbázisának szánták a "földalatti városként" is emlegetett, 200 hektár alapterületű alagút- és járatrendszert.
Walbrzych (egykori német nevén: Waldenburg) város közelében közben folynak az előkészületek annak az állítólagos náci páncélvonatnak a keresésére, amelynek létét két - egy lengyel és egy német - amatőr kincsvadász bizonyítottnak véli. Hétfőn a lengyel hadsereg tűzszerészei, vegyi és sugárzási szakértői kezdték átvizsgálni az érintett, a növényzettől már megtisztított területet, hogy megállapítsák, nincsenek-e egy méter mélységig a földben olyan anyagok - például aknák, hátramaradt háborús lövedékek -, amelyek veszélyesek lehetnek a környékbeli lakosokra és a látogatókra.
A lengyel rádió angol nyelvű honlapja szerint a katonai "előőrs" szombatig folytatja a Wroclaw-Walbrzych vasútvonal mentén fekvő "lelőhelyen" a vizsgálatokat, amelyekről később tesznek közzé jelentést. A Radio Poland úgy tudja, hogy a hadsereg számos további vizsgálat elvégzését tervezi az év végéig. A "náci aranyvonat" megtalálását bejelentő két amatőr kincsvadásznak egyébként meggyűlhet a baja az igazságszolgáltatással, mert a lengyel műemlékvédelmi felügyelet regionális vezetője feljelentést tett ellenük, amiért "a szükséges engedélyek nélkül végeztek földradar-vizsgálatokat". Barbara Nowak-Obelinda nem titkolta, hogy a feljelentés fő célja a további leendő kincsvadászok elrettentése. "Nem akarjuk, hogy olyan kincskeresők árasszanak el bennünket, akik semmibe veszik az előírásokat" - mondta a Gazeta Wyborcza című lapnak még a múlt héten.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59