2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Egy másik település is rejtőzik Peking szívében, az első Tiltott Város alatt

2018. április 20. 18:09 Jeki Gabriella

Nehéz meghallani az egykori kitajok hangját

A Ming Jung-lö-dinasztia Tiltott Városának impozáns, fából faragott csarnokai helyett a Liao császári család inkább nagy sátrakban élt. A Liao-dinasztia alapítói (a már említett kitajok) ugyanis eredetileg az északkelet-ázsiai sztyeppéken, félig nomád életmódot folytatva éltek. Erről az etnikai csoportról a történelem azonban kissé homályosan számol be. Azt azonban tudjuk, hogy annak ellenére, hogy a kitajok saját írásos nyelvvel rendelkeztek, ma már csak kevés Kitan-szöveg létezik. Fordítása ugyanis gyakran nehézkesnek bizonyul a nyelvészek számára, mert nincs olyan, ma is használt és létező nyelv, amely hasonlítana hozzá. Ezért nem tudják a szakemberek teljes mértékben megfejteni a kitan szövegekben rejlő karaktereket sem. Ennek eredményeképpen a Kitan népcsoport vagy épp a Liao-dinasztia „hangját meghallani” igencsak nagy kihívásnak bizonyult a történelmi feljegyzésekben.

A modern kori történészek szerint a Liao családra vonatkozó legfontosabb források a Song-dinasztia uralkodásának ideje alatt készültek. És mint a Liao-dinasztia politikai riválisai, a Song forrásai gyakran cseppet sem hízelgő stílusban írnak róluk, illetve a kitan nyelvről. Sajnálatos módon ez, a gyakran negatív hozzáállás is hozzájárult a dinasztia úgymond „árnyékban tartásához”. Ez azonban megváltozott, amikor a 20. század végén a régészeti felfedezések nyomán újjáéledt az érdeklődés a Liao családhoz kapcsolódó, történelmi helyszínek iránt. A Chen herceg sírjának feltárására vonatkozó leletek például gyökeresen megváltoztatták az emberek véleményét a Liao elit kultúrájáról.

Mára a világ minden táján jelentős érdeklődés kíséri az eladásra kínált, a Liao-dinasztia sírjaiból származó arany és más nemesfém tárgyakat az aukciókon. Ezzel párhuzamosan növekszik a magángyűjtők érdeklődése is. Ezt jól példázza, hogy a közelmúltban megdöntött minden rekordot egy kisebb, aranyozott bronz, Liao buddhista szobor egy művészeti aukción, amelyet a franciaországi Christie's-ben rendeztek. A tárgy végül 13 570 500 euróért, azaz több mint 4,2 milliárd forintért kelt el. A megújult érdeklődés miatt a Liao-dinasztiához kapcsolódó, tudományos tanulmányok újraértékelték a császári család helyzetét nem csak a kínai, hanem a teljes ázsiai történelemben is. Talán épp ezért tudtak haladást elérni a nyelvészek a feltárások során felszínre került történelmi szövegekkel is, a bonyolult Kitan-írás rendszerének fordításával kapcsolatosan.

Ma egy pekingi látogató számára már csak egyetlen bizonyíték látható a Liao-dinasztia szinte elfeledett városáról: ez a 65 méteres Jingszian Pagoda. Az ősi műemlék, mint a város legmagasabb épülete most már szinte eltörpül az őt körülvevő ipari kémények között. A Liao-dinasztia története azonban talán sohasem volt még ennél elevenebb.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A 65 méteres Yingxian Pagoda Kína legrégebbi máig fennmaradt, fából készült buddhista pagodájaA Liao-dinasztia önálló törzsi és katonai szervezettel és külön szállásterületekkel rendelkezett

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár