A titokzatos középkori Gyöngy-kézirat
2025. március 27. 17:05 Múlt-kor
Nem régen Arthur Bahr, az MIT irodalomprofesszora kivételes napot töltött a British Library falai között. Lehetősége nyílt saját kezűleg tanulmányozni az egyik legkülönlegesebb fennmaradt középkori dokumentumot, a Gyöngy-kéziratot – azt a könyvet, amelynek puszta létezése is irodalomtörténeti csoda.

A kézirat szövege és illusztrációja
Korábban
A középkori remekmű, amely megőrizte a feledésre ítélt költészetet
A 14. századból származó Gyöngy-kézirat (hivatalosan British Library MS Cotton Nero A X/2) négy, máig ható középkori verset tartalmaz: a Gyöngy, a Tisztaság, a Türelem, valamint a Sir Gawain és a zöld lovag című műveket. Ez utóbbi mára az angol irodalom tananyagának szerves része lett, de kézirat nélkül talán örökre elveszett volna - adta hírül az Ancient Pages.
A szerző kiléte ismeretlen, maga a kézirat nemcsak irodalmi, hanem esztétikai szempontból is páratlan: művészien illusztrált, finoman megmunkált pergamenlapjai egyedi kódexet alkotnak.
Arthur Bahr: "Ez több mint a részek összessége"

Bahr nemcsak a szövegeket, hanem a kézirat fizikai jellemzőit is alaposan vizsgálja, a hagyományos filológiai módszerek mellett korszerű technológiákat is bevetve, például spektroszkópiát.
„Az én érvelésem szerint ez a fizikai tárgy a szöveg, a kép és az anyagok kreatív összefonódása révén többet tesz ki, mint részeinek összessége” – fogalmazott Bahr – „ez egységes kötet, amely felidézi a versek tanításait. A legtöbb könyvet funkcionális céllal szerkesztették meg – azaz az volt a céljuk, hogy hatékonyan közvetítsék a szöveget, nem pedig az, hogy művészi vagy elmélyült esztétikai élményt nyújtsanak, ellentétben ezzel a kézirattal.”
A Gyöngy, ami örökre megragad
Bahr a „Gyöngy” című verssel még egyetemi évei alatt ismerkedett meg, egy középkori irodalom kurzuson. A mű egy gyászoló apa álomszerű párbeszédét meséli el elhunyt lányával, miközben keresztény etikai kérdéseket boncolgat.
„Ez a legszebb vers, amit valaha olvastam” – mondja Bahr. – „Lenyűgözött a formai összetettsége és az igazán megrendítő emberi dráma miatt. Bizonyos értelemben ezért vagyok középkorász.”
Szerkezet, forma, szimbolika – rejtett rétegek
Bahr korábban azt vizsgálta, hogyan épültek fel a középkori kötetek különféle szövegek gyűjteményeként. Ezzel a szemlélettel közelített a Gyöngy-kézirathoz is.
A kézirat négy műve közt tematikus kapcsolatok rajzolódnak ki, mind tele vannak paradoxonokkal, álomszerű narratívákkal, spekulatív gondolkodással. A szerkezeti hasonlóságok sem véletlenek. A „Gyöngy” és a „Sir Gawain és a zöld lovag” egyaránt 101 strófából állnak, a „Gyöngy” minden strófája 12 soros, oldalanként 36 sorral – ez a Bahr által „szándékos tökéletlenségnek” nevezett minta a kézirat tudatos szerkesztettségét mutatja.
Kutatása során Bahr 48 díszített iniciálét is azonosított – mind ismeretlen alkotó munkája. „Minél többet keresel, annál többet találsz” – jegyzi meg.
A bőr, amely megszólal: a pergamen
A spektroszkópiai vizsgálatok új részleteket tártak fel: eredetileg egyszerű vonalrajzok szerepeltek a kéziratban, amelyeket később színes tintával emeltek ki. A fizikai közelség azonban továbbra is pótolhatatlan.
Ez vezette Bahr-t 2023-ban újra Londonba, ahol meghosszabbított hozzáférést kapott a kézirathoz. Itt fedezte fel, hogy a Türelem című vers egyik kulcspillanatában – Jónás történetének újramesélésekor – a pergamen meg van fordítva, így az olvasó a korábban szőrtelenített oldalával találkozik.
„Amikor Jónásról olvassunk, akit elnyelt a bálna, akkor érezzük a szőrtüszőket, amikor nem is várnánk” – mondja Bahr. – „Pontosan abban a pillanatban, amikor a vers a belső és a külső természetellenes felcserélését tematizálja, egy állat szőrtelenített bőrét tapintjuk.”
Gyöngy: anyag és jelentés elválaszthatatlan egysége
Bahr szerint a kézirat tanulmányozása megerősítette korábbi nézetét, a középkori szövegek értelmezése gyakran összefüggött azok fizikai felépítésével.
"Azt állítom, hogy a középkori olvasók és könyvszerkesztők komolyan és gyakran kifinomultan gondolkodtak arról, hogyan változtatja meg a szöveg jelentését annak anyagi formája” – mondja Bahr.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Középkor
- Dániából származhat a legendás Sutton Hoo-i sisak?
- A csata, ami megmentette Angliát: II. Henrik titkos győzelme
- Különös középkori gyógymódok: menyéthere és varázsigék
- Több száz csontvázat találtak Gloucesterben
- Elit harcos fegyverére bukkantak Lengyelországban
- Először behódolt, majd fellázadt az angol király ellen Robert Bruce
- Loch szigete ritka középkori crannog - most feltátrják
- 10 építmény, amely a mai napig ámulatba ejti az embereket
- Ritka viking kori karkötőt fedeztek fel Ölandon
- Budapest múltja egy időgépben kel életre 17:39
- A dzsungel mélyén veszett el az arany várost kutató kalandor 16:05
- Végjáték Hanoiban: A vietnámi háború egy hadifogoly szemével 15:09
- Goebbels "utolsó éjszakája" - hat gyerek halála 11:03
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől 09:50
- Dániából származhat a legendás Sutton Hoo-i sisak? 09:05
- Az életmentő svájci konzul: Carl Lutz 08:15
- Koncepciós per keretében ítéltek halálra Rudolf Slánský kommunista politikust tegnap