Kedah lehetett a világ első szultanátusa
2011. szeptember 15. 09:24
A legújabb régészeti felfedezések azt mutatják, hogy nem Malakka, hanem a kedahi birodalom lehetett a Maláj-félsziget első szultanátusa – jelentette be a Malajziai Egyetem kutatócsapata.
Korábban
Újra kell írni a helyi történelemkönyveket, mivel a Malajziai Egyetem szakembereiből verbuválódott kutatócsapat szerint a kedahi szultanátus időben megelőzi Malakkát a Maláj-félsziget királyságainak sorában, s valószínűleg a világ legrégebbi szultanátusa lehet.
Az egyetem Centre for Global Archaeological Research (PPAG) munkatársai erre a megállapításra régészeti bizonyítékok, köztük egy i.sz. 110-ből származó olvasztókemence megtalálása után jutottak. A felfedezések között kitűnik egy mérnöki pontossággal megtervezett épület alapja, ami a négyzetek és körök egységesítésének koncepciójáról árulkodik.
Moktar Saidin, a PPAG igazgatója szerint a kormánynak is el kell ismernie azt a tényt, hogy a régió története Kedahban kezdődött. S. Gobikrishnan, a Lembah Bujang Kutatóközpont munkatársa amondó: a szövetségi kormány szándékosan titkolta el a Kedahra vonatkozó tényeket, hogy Malakkát kedvezőbb színben tüntesse fel.
A kutató szerint Merong Mahawangsa (hercegi nevén Maaran Mahavamsan), a kedahi birodalom alapítója Perzsiából, és nem Makedóniából származott. „Miután Nagy Sándor megnyerte a gaugamélai ütközetet, egy helyi hercegnőt vett feleségül: ő volt Shaher Ul Beriah. Maaran Mahavamsan pedig Shaher Ul Beriah leszármazottja volt” – mondta el Gobikrishnan.
Jóllehet Maaran Mahavamsan Perzsiában született, neve azt mutatja, hogy hindu volt. Kereskedelmi céllal Nagapattinamba utazott, ahonnan Kedahba ment, majd megalapította királyságát. Az itt talált feliratok szerint Maaran fűszerekkel kereskedett, birodalma pedig fontos kereskedelmi és termelői központ lett.
Gobikrishnan szerint Ganga Negara, Thaiföld, illetve Parameswara, Malakka alapítója is a kedahi szultanátus területéről származott. A kutató örül, hogy a szövetségi kormányzat úgy határozott: ideje lenne összegyűjteni a Bujang-völgyben talált régészeti leleteket. „Ez azonban nem elég. A kormánynak újra kell írnia a történelmet és a megfelelő elismerésben részesítenie Kedahot és a szultánt”.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.