Újabb perui geoglifákat fedeztek fel
2010. október 18. 10:26 Discovery News
Geoglifák hatalmas hálózatára bukkant egy olasz kutató a perui Titicaca-tó környékén - olvasható a Cornell Egyetem honlapján.
Korábban
Amelia Carolina Sparavigna, a torinói műszaki egyetem segédprofesszora az arXiv honlapon számolt be kutatásáról, amelyben elárulta, hogy Google műholdas képei és az általa kifejlesztett AstroFracTool nevű program segítségével fedezte fel a motívumokat. A körülbelül 740 négyzetkilométeres terület feltérképezésével olyan geoglifák tárultak a kutató szeme elé, amelyeket az Andokban élő közösségek építettek évszázadokkal ezelőtt.
„A terület teraszos elrendezésű, az ültetvények magasan helyezkednek el, köztük pedig csatornák találhatók. A földművek rendszere egy szinte elképzelhetetlennek tűnő mezőgazdasági kísérletet jelentett, amelynek célja a föld, a hőmérséklet és csapadék körülményeinek javítása” – magyarázta Sparavigna.
A kutató azonban nemcsak a különböző ősi mezőgazdasági metódusokra talált jeleket, hanem madarakat, kígyókat és más állatokat ábrázoló motívumokat is felfedezett. „Ezek minden bizonnyal geoglifák lehetnek” – jelentette ki a kutató. A geometriai jelekből és állatformákból álló alkotásokat legjobban az égből lehet fürkészni, különösen Dél-Amerikában: a legismertebb közülük a Peru déli partján levő Nazca vonalak, valamint a bolíviai esőerdőkben és a Brazíliában található Acre körüli motívumok, amelyek között vannak ovális, kerek, D-alakú, négyszögletű és derékszögű vonalak is.
„Az Andokban és az Amazonasban élők rendet, struktúrát és esztétikumot erőszakoltak a természetre a motívumokkal, a tervezéssel és a mindennapi élettel” – mondta el Clark Erickson, a pennsylvaniai egyetem antropológusa, majd hozzátette, hogy ennek egyik típusát alkották a geoglifák. A waru waru vagy suka kollus-nak nevezett formák olyan mezőgazdasági földek voltak, amelyeken csatornákat létesítettek, ezzel elkerülhetővé váltak a fagyok, az emberek termeszthettek vízi növényeket, de megtalálhatók voltak benne a különböző halfajok is, így pedig számos tavi madár is ide költözött. Ezek az építészeti megoldások különböző méretűek voltak, a 4 méter széles és 10 méter hosszútól a 10x100-as-ig, egy méter magasságban.
A kutató szerint a motívumok között vannak madarak, halak, kígyók, teknősbékák, tatuk, s különböző absztrakt jelek. „A minták nagyon összetettek, amelyek az Andokban élő közösség társadalmi struktúráira, művészetére és kozmológiai elképzeléseire reflektálnak” – mondta el Erickson, aki azonban óvott az állatábrázolások egyoldalú interpretációjától.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap