Vandálok az Uffizi-képtárban
2010. június 27. 12:48 MTI
Emlékbe viszik el magukkal a firenzei képtárak falainak darabjait a turisták, és cserébe megrágott rágógumit hagynak a múzeumokban. A műemlékek igazgatói nem győzik fizetni a költséges tisztítást.
Korábban
Vandáloknak tartják a firenzei képtárak igazgatói a bejáratuknál hosszú sorokban kígyózó látogatókat. "Nincs finomabb kifejezés azokra, akik a belépésre várva azzal töltik az időt, hogy unalmukban leszedik az épület külső és belső falairól a festéket. Kezdetben csak kapargatták, most már egész faldarabokat törnek le. Szuvenírként viszik el magukkal"- panaszolta az Akadémiai Képtár (Galleria dell'Accademia) igazgatója, Franca Faletti.
A Michelangelo világhírű alkotását, a Dávid-szobrot őrző firenzei múzeum igazgatójának elege van a romboló turistákból. "A képtár 18. századi épületének fala leginkább a telefirkált, majd széthordott berlini falra emlékeztet. Hiába festjük újra, pár órán belül ismét ott ragyog a falon a felirat, hogy itt járt Gianni, vagy hogy Stefania szereti Francescót!" - számolt be Faletti, megjegyezve, hogy a turisták a Dávid-szobor közelében sem tudják tartóztatni magukat.
Hiába a kamerák és teremőrök, a michelangelói alkotást övező falak is a látogatók emlékbe hagyott üzeneteivel vannak tele. A képtár vezetője szerint a megoldás az lenne, ha graffitivel festenék le legalább a külső falat, így a turisták nem tudnának ráírni, bár a színes falvédő nem igazán illene az Accademia épületéhez. Addig is évi 15 ezer euróba kerül a képtár falainak tisztítása.
"A képtár falát hazavivő turistánál is rosszabb a rágógumis"- tette hozzá az Uffizi-képtárat vezető Antonio Natali. Elmondta, hogy a folyosókon és a termekben elég megfordítani a látogatók pihenésére szolgáló székeket: alsó részük tele van az odaragasztott rágógumi-maradványokkal. "Persze még mindig jobb, mintha a képekre vagy a szobrokra ragasztanák rá, de annyi van a ragacsból, hogy havonta kell eltávolítanunk. Évi 10 ezer euróba kerül" - mondta el Olaszország harmadik leglátogatottabb múzeumának igazgatója.

Az Uffizi-képtárat évente 2 millióan keresik fel; az Akadémiai Képtár a 2008-as adatok szerint az ötödik volt a legtöbb jegyet eladó olasz múzeumok rangsorában. Két évvel ezelőtt történt, hogy egy japán diáklány a firenzei dóm, a Santa Maria del Fiore loggiájának márványfalára fekete filctollal felírta a nevét. Szintén turistaként itt járt honfitársai fedezték fel a vandalizmust, a feliratot lefényképezték és elküldték a japán sajtónak. A szigetország közvéleményének felháborodására a fiatal lánynak hazájától és Firenze városától is bocsánatot kellett kérni szégyenletes tettéért.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


28. A második világháború
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A gyógyszeriparban, a közlekedésben és a számítástechnikában is óriási előrelépést hozott a II. világháború
- 1946-ban zárták be az utolsó, japán-amerikaiakat fogva tartó koncentrációs tábort
- Gránát elé vetette magát a brit katona, hogy megmentsen egy anyát és gyermekét
- Mindössze három fogolynak sikerült elmenekülnie a „nagy szökés” során
- Második világháborús tankot emeltek ki egy folyóból a Fülöp-szigeteken
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok tegnap
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa tegnap
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában tegnap
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában tegnap
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió tegnap
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? tegnap
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa tegnap
- Charun az etruszk haláldémon tegnap