Újjászületik a lovarda és a barokk istálló
2010. február 22. 15:00
Már márciusban dönthet a kormány a Gödöllői Királyi Kastély rekonstrukciójának következő üteméről. A kiviteli tervek készen vannak, a lovarda és a barokk istálló még az idén megújulhat – írja a műemlékem.hu.
Korábban
„A fejlesztés célja a kastély kulturális komplexummá való kiteljesítése” - mondta el a kastély igazgatója. Révész T. Mihály hozzátette: a lovardában és az istállóban a lovas hagyományokat elevenítenék fel, részben klasszikus kiállítás, részben a modern technika segítségével. Így a lószerszámok mellett helyet kapna egy 3D-s vetítés és holokapu is. A kiviteli tervek elkészültek, így a kormány döntése esetén pályázat útján folytatódhat az épületkomplexum rehabilitációja.
A lovarda 1746-49 között épült. Az 1780-as években összekötötték a Barokk Színház alatt lévő toszkán oszlopsorral díszített teremmel és a Sörpincével. Erzsébet királyné kívánságára 1877 körül átépítették, a padlószintet feltöltötték, az ablakszintet megemelték, kerek manézst alakítottak ki benne. A lovarda nem véletlenül volt Erzsébet egyik kedvenc helye a kastélyban: műlovarnők, cirkuszi lovasok tanították a felséget itt mutatványokra, például tűzkarikán átugratásra. Ám nem csak a nevének megfelelő funkciót látta el a tér, Horthy Miklós többször adott engedélyt különböző rendezvények, bálok megtartására benne. A königgrätzi csata után tábori kórháznak, a II. világháborút követően 1945-és 1991 között pedig szovjet laktanyának adott otthont az épületrész.
Közben a tervek szerint haladnak a Rudolf- és Gizella-szárny megújítási munkálatai. A termekben restaurátorok hada dolgozik a falképek helyreállításán, hiszen a kivitelezőnek május 31-én át kell adnia a területet, hogy legkésőbb június 25-én már megnyithassák a nagyközönség előtt a felújított szárnyakat.
„A megújított terekkel természetesen újabb látogatókat igyekszünk vonzani” - mondta Révész T. Mihály, aki szerint reális a látogatószám megduplázása, a jelenlegi évi 180 ezerről 360 ezerre növelése. Az igazgató úgy véli, hogy a kastély teljes kapacitása évi félmillió látogató lehet, azonban ennek elérése egyelőre nem cél, hiszen egyéb funkciót is be kell töltenie. Kulturális komplexum mellett a terv szerint ugyanis protokollhelyszín lehet államközi tárgyalásokon, amivel eredeti funkcióját is visszanyerné, hiszen részben államfői rezidenciává válna.
Képgaléria a műemlékem.hu magazinjában
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap