Fény-képekkel dolgozott Caravaggio
2009. március 13. 09:08 The Daily Telegraph
A reneszánsz korának egyik legnagyszerűbb festője a fényképezőgép egy kezdetleges elődjével vetítette ki megfesteni tervezett kompozícióit, és vásznait különleges foszforeszkáló anyagokkal vonta be - állítják olasz szakértők.
Korábban
A 16. századi mester a modern sötétszoba elődjével alkotta meg mesterműveit - állítják olasz kutatók, akik szerint ezt egyben magyarázatot ad arra is, hogy a megfestett modellek többsége miért balkezes: a vászonra vetített kép ugyanis megfordult, és ez eredményezte a furcsa hatást.
A művészettörténészek régóta tudják, hogy Caravaggio egy különleges sötétszobát használhatott, amelynek segítségével a vászonra vetítette a megfesteni kívánt személyek képét. Roberta Lapucci művészettörténész szerint azonban a mester drámai fény-árnyék játéka olyan más technikákat is felhasznált, amelyek a modern fotográfia születésében is fontos szerepet játszottak.
Szerinte az 1573-1610 között élt maestro a vásznat fényérzékeny anyagokkal, így például egy őrölt szentjánosbogarakból készített foszforeszkáló porral kente be, és ezzel a 19. századi fotósokhoz hasonlóan fixálta az elkészített képet. Emellett higanyt is használt, amely a kép élesítésében és stabilabb rögzítésében segíthetett. Ez utóbbi azonban káros hatással volt a férfi idegrendszerére, és nagyon érzékeny, ideges és agresszív lett tőle.
Caravaggio egyik firenzei szakértője, Dr. John Spike szerint a hasonló kemikáliák jelenléte igen érdekes lehet, ám az elméletben csak akkor tud hinni, ha azt laboratóriumi vizsgálatokkal igazolják majd. Szerinte erre a közeljövőben nem kerülhet sor, mert a tesztekhez a világ legnagyszerűbb műalkotásaiból kéne mintát venni, amit senki nem engedélyezne.
A kutatók szerint hasonló tükrökkel és sötétszobával korábban már Leonardo da Vinci is dolgozott, ám Caravaggio volt az első, aki mindezt a festészetben is használta.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.