Kivételezett zsidók kerülhettek Adolf Eichmann listájára
2008. április 2. 12:00
Korábban
A kórház titkai még ma is rejtélyesek
A többi B listás esetről még ennyit sem tudunk. Visszaemlékezéseiben Lilli Ernsthaft általánosságban megemlíti, hogy a rabok között több híresség is volt. Néven csak néhányukat nevezi, például Ludwig Katzenellenbogent, aki a világhírű Tilla Durieux színésznő harmadik férjeként híresült el. A pár még a háború előtt Svájcba menekült, majd Jugoszláviában telepedett le. Katzenellenbogent azonban visszavitték Németországba, ahol a zsidó kórházba került. Ernsthaft azt írja, hogy a város bombázása alatt `szerelmi szolgáltatásokat` nyújtott neki. Egy másik híres név Theodor Wolff, zsidó származású szerkesztőé, aki 1933 előtti náciellenes írásai miatt kivívta Göbbels gyűlöletét, letartóztatása után mégis a kórházba került, nem pedig egy halálvonatra.
Lustig, a kórház igazgatója azonban a szökést tervezte. Amikor az oroszok megérkeztek, már sehol sem volt. Egyesek szerint megmenekült, mások úgy vélik, hogy valamelyik szövetséges kórházban talált munkát. Néhány beszámoló szerint az oroszok elfogták. Bizonyítani egyik állítást sem lehet. A legvalószínűbb, hogy feljelentették, és kollaboránsként agyonlőtték. Halála sokak számára megkönnyebbülést jelenthetett, hiszen ő volt az egyetlen, aki részletes információkkal szolgálhatott volna a kórházról, és a foglyokról.
Adolf Eichmannt sohasem kérdezték a kórházról, mert jeruzsálemi perében a témát csak mellékesnek tekintették a zsidók kiirtásának vádjával szemben. A túlélők közül csak kevesen tudják, milyen szerepet is játszott a kórház a nácik kezében, a többség pedig eltökélte, hogy az utánuk jövő generáció soha sem tudhatja meg túlélésük igaz történetét.
A háború után Aenne és Manfred Pahl újra együtt éltek, és művészeti munkájukban találtak vigasztalást. Manfred naplója egyetlen sort sem tartalmaz a háborús évekről. Aenne-ről is csak ennyit írt: "Nem volt ellensége, csak a nácik, akik ellenséggé nyilvánították, nem személy szerint, hanem ami még rosszabb azért, mert egy másik faj képviselője volt."
A zsidó kórház és a 800 túlélő története továbbra is rejtély marad. Annyi azonban bizonyos, hogy meggyilkolásukat náci parancsra késleltették. Ha az oroszok nem akkor érték volna el Berlint, amikor tették, akkor ezek az emberek gázkamrákban végezték volna. Hitler megoldása ugyanis mindig "végső" volt, csak a vég időpontja nem volt egységes.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2023
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- A marokkói bazárok kincsei
- A királyi konyha és a maradékok sorsa
- A marokkói bazárok kincsei
- A nyugati bűnügyi sorozatok virágzása a 70-es, 80-as években
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- Szocialista televíziós sorozatok a kádári Magyarországon
- Vonzó ellenfelek - Az amazonok
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.