Életre keltik a mosztári kőhidat
2004. július 23. 12:41
A boszniai háborúban a horvát hadsereg által 1993. novemberében lebombázott hidat 2004. július 23-án adják át újra a forgalomnak.
A Neretva folyót Mosztárnál több mint négyszáz éve átívelő Sztári Mosztot 1993. november 9-én este 10 óra után a horvát hadsereg lövegei a folyóba ágyúzták. Súlyosan megrongálták a két végén álló, XVII. századi tornyokat, s lerombolták a közvetlen közelében lévő, XVI. századi történelmi muzulmán városrész házait is.
A boszniai háborúban 1992-1995 között a bosnyákok ellen irányuló etnikai tisztogatás mellett a boszniai szerbek és horvátok célja egyértelműen a kulturális gyökerek eltűntetése, a multikulturális örökség szisztematikus elpusztítása volt. A nacionalista azonosságtudat jegyében a tér homogenizálásába kezdtek: a szimbolikusnak tartott épületeket, a szarajevói Nemzeti Könyvtárat, a Keleti Intézetet, a Nemzeti Múzeumot, mecseteket, katolikus templomokat, a Neretva hídjait a multikulturális történelem épített örökségét kíméletlenül lerombolták.
Az együttélés legutolsó szimbóluma a mosztári Sztári Moszt volt (jelentése Öreg Híd), mely a város keleti és nyugati részét kötötte össze.
| Az UNESCO koordinálásával felújított hidat 2004 július 23-án adják át újra a forgalomnak |
Koïchiro Matsuura, az Unesco főigazgatója az International Herald Tribune számára írt cikkében kifejtette, a rekonstrukció nem pusztán fizikai értelemben vett felújítás, hanem a múlttal ápolt viszonyunk újragondolásának, a helyi közösségek közötti kapcsolatok újrakötésének, a folyó két oldalán élők közötti párbeszéd felélénkítésének eszköze is.
A folyóba zuhant darabok felderítését a magyar katonai kontingens könnyűbúvárai végezték, az újjáépítésre pedig egy magyar vállalat, a Hídépítő Rt. kapott megbízást. A szétlőtt Öreg Híd mellett ideiglenes gyaloghidat építettek és közreműködtek a híd alapjainak víz alatti felderítésében, a híd köveinek kiemelésében.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Ötven év után újra látogatható az Egyesült Államok első központi bankja 13:11
- Drograzzia során került elő egy ellopott Picasso-festmény 10:14
- A brit kapitulációt rögzítő Washington-levelet mutatnak be Londonban 09:23
- Lehetséges Artemisz-szobor töredékére bukkantak Bulgáriában 08:36
- Ismeretlen Szent Ágoston-prédikációkra bukkantak egy középkori kéziratban 08:11
- Krasznahorkai László is ott lesz Európa új irodalmi fesztiválján 06:51
- Online is kutathatóvá váltak Liszt Ferenc magánlevelei és naplói tegnap
- Érintetlen késő ókori szarkofágot nyitottak fel Horvátországban tegnap














