Meghalt III. Rainier monacói herceg
2005. április 8. 10:13
Szerdán elhunyt III. Rainier, Monaco városállam 81 éves uralkodója.
Korábban
Kórházba került a monacoi herceg Nemcsak saját miniországában, hanem egész Franciaországban is megkülönböztetett figyelemmel és aggodalommal követi a közvélemény a 81. éves monacoi uralkodó, III. Rainier herceg egészségi állapotának alakulását azt követően, hogy kedden légzési problémák miatt kórházba szállították, és a világ hírügynökségei számos anyagban foglalkoznak gazdag életútjával. |
Öt évtizedig volt építő, fejlesztő uralkodója a Cote dÍAzur parti miniállamnak. Amellett, hogy a tengertől új földet elhódítva húsz százalékkal növelte a hercegség területét, felfelé is terjeszkedett - felhőkarcolók sorát építtette meg. A játékkaszinóiról és a mondén szórakozásokról ismert Monacót gazdasági és pénzügyi központtá tette, amely 30 ezer embernek ad munkát. A nagyherceg tízre emelte Monaco nagykövetségeinek számát a világban, elérte, hogy a Vatikán püspökségről érseki rangra emelje egyházmegyéjét. 1993-ban országát 183. tagállamként felvették az ENSZ-be.
A hercegség a világ egyik adóparadicsomának számít: 6600 állampolgára, valamint tartózkodási engedéllyel rendelkező lakosai nem fizetnek sem személyi jövedelemadót, sem vagyonadót, így aztán Monaco számos híres és gazdag embernek ad otthont. A bevételek nem csak a híres kaszinókból, a Forma-1-es autóversenyekből származnak, a hercegség jelentős ipari és szolgáltatási szektorral is rendelkezik. A munkanélküliek száma 30 körüli, alig több a 80 csendőrből álló hadsereg létszáma. Rainier herceg 1962-ben léptetett új alkotmányt életbe, amely megerősítette az alkotmányos monarchia elvén alapuló kormányzást, szentesítette a közigazgatási, törvényhozási és jogi funkciók szétválasztását. Azóta a törvényhozási jogokat egymással megosztva gyakorolja a herceg és az országos tanács, amely az általános és közvetlen választójog révén megválasztott 24 tagból áll.
Az egykor kalózkodásból élő Grimaldi-család 1297-ben jutott az alig két négyzetkilométeres "szikla" birtokába. Moaco függetlenségét 1512-ben ismerte el XII. Lajos francia király, Monaco urait 1612-ben emelték hercegi rangra. A Grimaldi-ház atyja Otto Canella volt, aki 1133-ban Genovában volt konzul: az ő fiát hívták Grimaldónak, innen származik a család neve. A Grimaldik már 1731-ben kihaltak, az utolsó Grimaldi I. Antoine volt, akinek halála után veje, Jacques-Francois de Goyon-Matignon vette fel a herceg nevét és címerét. Utódai - akiket 1793-ban, a francia forradalom után elzavartak - 1814-ben tudták újra birtokba venni a hercegséget.
II. Lajos herceg (1870-1949) trónra lépése előtt francia tábornok volt. Egyetlen gyermeke 1898-ban Algériában házasságon kívül született lánya volt, Charlotte-Louise Louvet, akit II. Lajos 1919-ben legitimált és 1922-ben megtett trónörökös hercegnővé. Charlotte-Louise 1920-ban feleségül ment az ősi francia nemességgel bíró Pierre Xavier de Polignac grófhoz, aki ebből az alkalomból felvehette a Grimaldi nevet, a Valentinois hercege címet és a monacói állampolgárságot. Ebből az 1933-ban válással végződő házasságból született Rainier herceg: amint betöltötte 21. évét anyja lemondott a javára, és 1949. május 9-én 33. monacói hercegként elfoglalhatta nagyapja, II. Lajos trónját.
II. Rainier egészségi állapota az utóbbi években megrendült. 1994-ben kettős szívkoszorúér-műtétet hajtottak végre rajta, 1999-ben több műtéten esett át hasüregi aortájának tágulása miatt, 2000 februárjában pedig tüdejének egy részét kellett eltávolítani daganat következtében. 2005 márciusától intenzív kórházi kezelés alatt állt légzési-, vese- és szívproblémákkal. Súlyos betegsége miatt március 31-én Albert trónörököst régensi feladatokkal bízták meg.
Ő maga azt tartotta legnagyobb szerencséjének, hogy kétségtelenül ő az utolsó államfő, akinek alkalma volt minden alattvalójával az utcán találkozni.
(MTI-Sajtóadatbank)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Az ókori Athén
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Milyen lehetett evezni egy ókori görög hadihajón?
- A varázsitaloktól a tömegpusztító fegyverekig: hat kevéssé ismert tény az ókori görögökről
- A külóni vérbűnhöz is köze lehet az Athénban feltárt rejtélyes tömegsírnak
- Korsóban eltemetett gyermekek, hátrabilincselt kezű csontvázak – az ókori Athén titkai
- Erósz játszmái – házasélet és szexualitás az ókori Görögországban
- Több millió ezüstérmét tárolhattak a Parthenón tetőterében
- Az ebola már az ókori Athénban is felütötte a fejét?
- George Clooney felesége segíti Athént az Elgin-márványok ügyében
- A bódult Periklész ihatott az Athénban talált kupából
- Hogyan fonódtak össze a művészet és a mindennapok a Napóleon utáni Európában? Biedermeier! 13:11
- Nem aratott osztatlan sikert az első magyar keresztrejtvény 09:50
- Számos véletlen következtében indult el Cseh Tamás karrierje 09:05
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap
- Hírhedten elviselhetetlen anyósok a történelemből tegnap
- Törökország a régészek paradicsoma tegnap
- Alapjaiban változtatta meg a tengeri hadviselést az első atom-tengeralattjáró, a Nautilus megjelenése tegnap