30 ezer éve is lakott lehetett Brazília
2013. október 11. 18:26
Mindeddig az volt a hivatalos álláspont, hogy az ember 12 ezer évvel ezelőtt Ázsiából vándorolhatott be az amerikai kontinensre. Néhány brazil barlangban talált festmény azonban arról árulkodik, hogy mintegy 30 ezer évvel ezelőtt is lakott lehetett az Újvilág.
Korábban
Egy új brazíliai kiállítás keretében közel száz darab régészeti lelet, barlangrajzról készült fotó került bemutatásra, amelyek a brazíliai őslakosok művészetét, ünnepségeit, állatábrázolásait, vadászatait, sőt intim együttléteit tárják a kíváncsi nézőközönség elé.
A leletek a Brazília északkeleti részén fekvő Piaui állambeli Serra da Capivara Nemzeti Park területéről származnak, Amazónia és az atlanti erdők határáról, ahol egykor egy vadászó-gyűjtögető népesség élt. A területet a ma már 80 éves Niede Guidon vezette francia-spanyol kutatócsapat térképezte fel először az 1970-es években. A régészek tűzgyújtás nyomait is megtalálták, amely „a kontinensen a mai napig az emberi létezés legrégebbi nyoma” – mondta a régész.
A széles körben elterjedt nézet szerint Amerikának 12 ezer évvel ezelőtt a Bering-szoroson és Alaszkán keresztül kezdődött a benépesítése. Egyes régészek szerint a tűzgyújtásra utaló nyomok félrevezetőek, s nem ember alkotta helyszínről van szó, hanem pusztán egy természeti, kőből kialakuló képződményről.
Guidon azonban hajthatatlan, véleménye szerint Dél-Amerikába Afrikából érkezhetett az első ember, a barlangi művészet pedig igencsak meggyőző bizonyíték az emberi jelenlétről, állítja. A festmények eredetét 29 ezer évesre becsülte, „tehát pont olyan idősek, mint Európa barlangrajzai” – mondta. A mexikói Valsequillóban és a chilei Monte Verdében megtalált leletek is több tízezer éves emberi jelenlétről árulkodnak, véli.
Sok történész szkeptikus, ám néhányuk a leletek megvizsgálása után arra jutott, hogy elképzelhető, hogy az amerikai ősök különböző útvonalakon és különböző (akár jóval hamarabbi) időpontokban jutottak el az Újvilágba.
Az ország egyik legszegényebb vidékén található Serra da Capivara 1991 óta az UNESCO Világörökség része, és 20 ezer látogatót vonz évente. A megnyitott kiállítással a régió bevételeit szeretnék támogatni.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- Lengyel–magyar együttműködésből született meg Washington elit lovassága 16:01
- Sikerre vitte az újra feltalált gumiabroncsot John Dunlop 15:05
- Ezeknél a foglalkozásoknál nehéz rosszabbakat találni a világtörténelemben 09:50
- Tíz évet kellett várnia az első űrugrás hősének, hogy ismét űrutazásra indulhasson 09:05
- Sztálin érezhette magát nyeregben a szövetségesek jaltai konferenciáján tegnap
- Humorral fűszerezte beszédeit Jókai Mór a parlamentben tegnap
- Az ÁVH fogdájától az olimpiai aranyéremig jutott Grosics Gyula tegnap
- Csak 16 éven felüliek nézhették meg egyedül az első egész estés rajzfilmet tegnap