Feltárták a vietnami nagy falat
2011. január 28. 08:54
Ötévnyi munka után az archeológusoknak sikerült feltárniuk az ország középső területén 127 kilométeren keresztül húzódó falat, amelyet a helyiek - elődeikre hivatkozva - "Vietnami Nagy Falként" emlegetnek.
Korábban
„Ez a legnagyobb műemlék Délkelet-Ázsiában” – mondta el Phan Huy Lê professzor, a Vietnami Történészek Szövetségének elnöke a kövekből és földből épült, helyenként négy méter magasra nyúló falról. A fal legújabb kori története 2005-re nyúlik vissza, amikor Andrew Hardy, az Ázsiai Tanulmányok Francia Iskolájának segédprofesszora egy 1885-ös utalást talált „Quang Ngai hosszú fala” címmel, amelyet a Nguyen-dinasztia által kiadott „Dong Khanh császár földrajzi leírása” rejtett.
Ez beindította a kutatók fantáziáját, s Hardy, valamint Nguyen Tien Dong, a Régészeti Intézet munkatársának vezetésével ásatások kezdődtek a forrás által jelzett területen. A falat öt évvel később fedezték fel, amely Quang Ngai tartománytól déli irányba Binh Dinh-ig húzódik, s valószínűleg a Nguyen-dinasztia legnagyobb építészeti bravúrjának számít. A fal építése 1819-ben, Le Van Duyet irányítása alatt kezdődött.
A helyiek által „Vietnami Nagy Falnak” keresztelt építmény rendeltetését tekintve sokkal jobban hasonlít Hadrianus falára, mint a kínai „nagytestvérre", mivel ez is egy korábbi út mellett épült; mintegy ötven erődítmény tartozott hozzá, amelynek feladata a biztonság szavatolása és az adók behajtása volt. A régészeknek már azt is sikerült bebizonyítaniuk, hogy a fal közelében található templomok és piacok sokkal idősebbek, mint maga a fal. A demarkációs vonalként szolgáló építmény a kereskedelmet és a közlekedést szabályozta a Viet és a Hrê törzsek között, ugyanakkor a kutatások azt mutatják, hogy a fal a két népcsoport közötti együttműködés eredményeképpen valósulhatott meg.
Már folyamatban van a fal Nemzeti Örökségi státusszá való nyilvánítása, amelytől Hanoi a turizmus fellendülését várja. Ez azonban nem fog egyhamar megtörténni, a tartományban ugyanis még tapintható a feszültség a vietnami háború egyik hírhedt epizódja, a My Lai-mészárlás miatt, ezért a kormány mindvégig ellenezte, hogy a külföldiek bizonyos kisebbségi csoportokat látogassanak meg. Szakértők szerint sokat kell még tenni azért, hogy a világtól elzárt tartomány népszerű turista célpont legyen, ahol felhőtlen kirándulásokat és biciklitúrákat lehet szervezni.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Szovjetunió
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában?
- A korabeli sajtó szerint Spanyolországba menekült Sztálin legkegyetlenebb bizalmasa
- Rejtélyek övezik a világbajnok orosz sakkozó halálát
- Reagan csillagháborús terve gazdaságilag térdre kényszerítette a Szovjetuniót
- A Horthy-korszakban és a kommunista diktatúra alatt is megtalálta a számításait Szekfű Gyula
- Közel száz év után kerültek haza a 48-as lobogók
- Szuszlov, a szovjet „másodtitkár”
- A Föld legmélyebb kútja - a mélyfúrás története
- Elfeledett sorsok: spanyol matrózok a szovjet gulágon (folytatás)
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap