Erkel 200: emlékév Bánk bánnal
2010. november 1. 09:38 MTI
Tudományos tanácskozással, több koncerttel, operaelőadással, emléktábla-avatással emlékeznek a Himnusz zeneszerzőjére, a magyar operajátszás megteremtőjére, a Filharmóniai Társaság Zenekarának alapítójára, a budapesti Zeneakadémia első igazgatójára, a 200 éve született Erkel Ferencre.
Korábban
A megemlékezések már megkezdődtek, az MTA Zenetudományi Intézetében, a budai Várban augusztus végéig látható az Opera és nemzet című emlékkiállítás. Ugyanezzel a címmel tartanak nemzetközi tudományos tanácskozást is, amely szombat este fejeződött be. A konferencián angol, amerikai, német, román, horvát, ausztrál, szlovák, portugál és svájci zenetudósok témája Erkel kora, a nemzeti opera virágzásának időszaka Európában.
Csütörtökön délelőtt mutatja be az Országos Széchényi Könyvtár új Erkel-honlapját, mivel a bibliotéka színházi és zeneműtárában értékes Erkel-dokumentumok találhatók. Délután a József Attila Művészeti Centrum emlékkoncertet adnak, amelyen Ardó Mária és Csák József operaénekes lép fel, zongorán kísér Hegedűs Valér.
Szombaton délután háromkor Varga Imre Kossuth- és Herder-díjas szobrászművész közreműködésével emléktáblát avatnak Gyulán, Erkel Ferenc szülőházában. Avatóbeszéddel készül Bónis Ferenc zenetörténész, az Erkel Ferenc Társaság elnöke. Öt órakor Az ismeretlen Erkel címmel ünnepi hangverseny várja a zenekedvelő közönséget a városháza dísztermében.
Tematikus napot sugároz a születésnapon, november 7-én a Duna Televízió. A délután Erkel Ünnepi nyitányával kezdődik, majd a Magyar Történelmi Arcképcsarnok-sorozat aktuális részében idézik fel a zeneszerző alakját. Este a Káel Csaba rendezte operafilmet, a Bánk bánt láthatják a nézők, amelynek Zsigmond Vilmos volt az operatőre. A főbb szerepekben Kiss B. Atilla (Bánk bán), Marton Éva (Gertrúd), Rost Andrea (Melinda), Gulyás Dénes (Ottó), Kováts Kolos (II. Endre), Miller Lajos (Tiborc), Réti Attila (Biberach) és Sólyom-Nagy Sándor (Petur bán) látható.

A Kikötő - Extra című kulturális magazin vendége lesz Bónis Ferenc zenetörténész, az Erkel Ferenc Társaság elnöke, Erkel Tibor, az Erkel Ferenc Társaság alelnöke, Kovács János, a Magyar Állami Operaház karmestere, Kassai István zongoraművész. Szombaton és vasárnap a Bánk bán ősváltozata kettős szereposztásban kerül színre a Magyar Állami Operaházban, koncertszerű előadásban. A születésnapon a Bánk bán megszólalása előtt a dalszínház földszinti előcsarnokában is Erkelre emlékező kiállítás nyílik.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap