Vízalatti túrák elsüllyedt hajókhoz
2010. július 20. 13:30 MTI
Egy egész flotta hever elsüllyedve a Szicíliát övező tenger mélyén. A hajókat eddig kincsekre vadászó rablók látogatták, idén nyártól azonban búvárvezetéssel lehet őket közelről megcsodálni, a rablókat pedig víz alatti kamerák tartják távol.
Korábban
A Szicíliától északra fekvő Lipari szigete körül tizennyolc ókori hajó hever a tenger fenekén. Viharban sziklának ütköztek, homokzátonyra futottak vagy másképpen szenvedtek hajótörést. Volt hajó, melyet tengeri csatában süllyesztettek el. Nagy részük az ókori görög-római flottához tartozott, kétezer év elteltével algák és kagylók lepik be őket.
A régészek a hatvanas években fedezték fel a 20 és 85 méter közötti mélységbe merült hajókat. Kiderült, hogy hiába a gazdag szicíliai ókori örökség, a tenger alatt legalább annyi maradt meg, mint a parton. Elég volt azonban nyilvánosságra hozni, hogy Liparit hajótemető övezi, a búvárruhában zsákmánykeresésre indult rablók máris megkezdték a fosztogatást. A 18 hajóból már csak tíz fekszik érintetlenül a mélységben. Amit a régészek hoztak a felszínre, az a sziget múzeumában látható: száz amfora abból a 2500 vázából, amelyet a becslések szerint a hajók szállítottak.
Lipari régészeti múzeumának együttműködésével idén nyáron egészen közelről látható a lenyűgöző tenger alatti flotta. Búvárok vezette vízalatti régészeti túrán csodálhatók meg a hatalmas ókori hajóroncsok, körülöttük a tengerben szétszóródott rakománnyal. Az élményben az is részesülhet, aki a szárazföldön marad: vízalatti videokamerákat szereltek fel a hajók körül a rablók ellen és azért is, hogy a múzeum látogatói egyenesben láthassák, milyen régészeti kincseket rejt még a tenger. Kamera került Lipari kristálytiszta öblébe is, ahol az idén fedeztek fel egy római császárkori kikötőt. Az ókori móló hét méterrel a mai vízfelszín alatt húzódik.
A szicíliai szorosnak ez az északi bejárata az ókortól fogva jelentős kereskedelmi útvonalnak számított: kereskedők, hadseregek vonultak erre. A rómaiak és karthágóiak i.e. 260-ban Liparinál csatáztak. A Szicília partjainál elsüllyedt hajókról római, pun, föníciai leletek kerültek elő: vázák, gyertyatartók, edények, tányérok, a hajókon szállított és a vízben elpusztult állatok maradványai. Egy Ragusánál elsüllyedt hajó szobrokat és ékszereket szállított, ezeket a régészek találták meg elsőként. Marsalánál egy pun hadihajó merült el, máshol egy templomépítkezéshez márványoszlopokat szállító hajó, Pantelleria szigeténél egy ókori lábasrakomány.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2012
- Özvegyek országa: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- A férjét istenítő vörös grófnő
- A pártfeleség
- "18 évet vártam erre a napra"
- "Na, Nagyné, meghallgatod, amit írtam?"
- A kormányzó hitvese
- A Tutanhamon-sír feltárásának krónikája
- A magány rabjai
- A prostitúció és a prostituáltak rendőri szemmel az 1980-as évek Budapestjén
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap