Őskori dombokat kutattak a Dél-Alföldön
2010. április 6. 15:46
A magyar-amerikai Körös Regionális Régészeti Program újabb kutatásai március közepétől mintegy egy hónapon keresztül zajlottak a Békés megyei Szeghalom határában - számolt be róla a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ).
Korábban
A William A. Parkinson (Field Museum, Chicago) és Gyucha Attila (KÖSZ, Dél-Alföldi Regionális Iroda) által életre hívott tudományos projekt 2000-ben vette kezdetét, és első fázisában a késő neolitikum és kora rézkor közötti átmeneti időszak változásainak kutatását, valamint az Alföld kora rézkori településeinek vizsgálatát tűzte ki céljául. A Vésztő- és Körösladány-Bikeriben 2006-ig folytatott, kiemelkedő jelentőségű feltárások monografikus összefoglalásának megjelenése a közeljövőben várható.
A Körös Regionális Régészeti Program az elkövetkező három évben az alföldi újkőkori tellek kialakulásának folyamatát és annak okait, valamint a tellek közvetlen és tágabb környezetében egykoron létrejött települések közötti időrendi, strukturális és funkcionális kapcsolatokat kívánja górcső alá vonni. A projekt magyar, amerikai, kanadai, svéd és görög kutatók bevonásával a - régészeti szakirodalomban mintegy egy évszázada ismert - szeghalmi Kovácshalom a középső neolitikum végén alapított, a késő neolitikum első szakaszában is lakott telljét övező településrendszer kutatásán keresztül igyekszik vizsgálni a kérdéskört.
A résztvevők az elmúlt hetek során a tellen, illetve az azt övező település(ek) térségében mintegy 1000, 10x10 méteres egység területén végezték el a felszíni leletek szisztematikus gyűjtését, amellyel képet kívántak kapni a mintegy 7000 éves település belső szerveződésére vonatkozóan. Az ezzel egyidőben zajló magnetométeres felmérésekkel közel 9 hektárnyi terület átvizsgálására került sor.
Az elsődleges eredmények fontos adatokat szolgáltattak a településszerkezetről, valamint az egyes telepobjektumok helyét és szerkezeti jellemzőit illetően. Mindezen vizsgálatokat kiegészítette egy közel 70 hektáros területre kiterjedő, rendkívüli pontosságú, a megtelepedést befolyásoló környezeti sajátosságok analízisét szolgáló terepmodell megalkotása, valamint a településhasználat rekonstrukcióját célzó talajkémiai vizsgálatok.

Az ez évi eredmények feldolgozását követően a jövő évtől kezdődően a felmért településszerkezet kialakulásának és változásainak, valamint az egyes elkülöníthető településrészek funkcionális jellemzőinek kutatásai, illetve a kovácshalmi tell rétegsorának, és az egyes elkülönített teleprészek kronológiai összefüggései vizsgálatának céljából – a felszíni gyűjtések, magnetométeres és talajkémiai vizsgálatok folytatása mellett – ásatások is kezdődnek.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Németország
- Titokzatos bronzkori lelet: 3500 éves tőröket találtak
- 20 érdekesség a berlini falról
- Komoly ellenállás nékül foglalták el a németek Magyarországot
- Ferdinand von Zeppelin szerényen önmagáról nevezte el a "léghajók atyját"
- A 7000 éves őrlőkő leletek sok mindent elárulnak a neolit emberek életéről
- A németek szabadsága is odaveszett a Reichstag tüzében
- Szürke eminenciások – megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Majomszobor - Meghökkentő leletek kerültek elő a középkori templomból
- A végzetes hatású távirat, ami az USA hadba lépését eredményezte
- Tudta, hogy Jordániában is van Camino? 09:21
- Az eltűnt város nyomában: Riobamba titkai a föld alatt 08:17
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap