A 7000 éves őrlőkő leletek sok mindent elárulnak a neolit emberek életéről
2025. március 10. 09:51
Az őrlőkövek a korai földművesek legfontosabb eszközei közé tartoztak, akik Kr. e. 5500 körül telepedtek le Közép-Európában. Az elmúlt években először dokumentálták e szerszámok szándékos elhelyezését Közép-Németországban. Korábbi kutatások az őrlőkő elhelyezéseket a vetés-aratás ciklusával, termékenységgel és ünnepi szokásokkal hozták összefüggésbe. Az új vizsgálatok azonban arra utalnak, hogy ezek szoros kapcsolatban álltak a nők életével is, akik a mindennapokban használták ezeket az eszközöket. Sőt, a kövek akár szimbolikusan ábrázholhatták az egyes ember életciklusát is, születéstől a halálig.

Az őrlőkövek nem csupán használati tárgyak voltak
Korábban
A nemrégiben felfedezett német leleteket egy közös kutatás keretében vizsgálták meg, amelyet a Szász-Anhalt Tartományi Műemlékvédelmi és Régészeti Hivatal (LDA) és a barcelonai Autonóm Egyetem (UAB) végzett. Egy frissen megjelent tanulmány az őrlőkő elhelyezések jelentésrétegeit elemzi, amelyek kapcsolatba hozhatók a neolitikum időről és életciklusokról alkotott elképzeléseivel.
Forradalmi változások
A vadászó-gyűjtögető életmódról a földművelésre és állattartásra való áttérés az emberiség történetének egyik legnagyobb fordulópontja volt. Az ember ekkor először avatkozott be jelentős mértékben a természetbe a növények és állatok háziasításával. Az így tervezhetővé vált élelmiszerforrások növelték a népességet, de új kihívásokat is hoztak. Krízishelyzetekben – például ellátási problémák vagy konfliktusok esetén – a mobilis vadászó-gyűjtögetők más területekre vándorolhattak. A földműves közösségek azonban helyhez kötöttek voltak, így kiszolgáltatottá váltak az időjárásnak és a termésingadozásnak, ami hiányidőszakokat eredményezhetett. A Kr. e. 5500 körül Dunántúlról Közép-Európába vándorló vonaldíszes kerámia kultúra és az azt követő szalagdíszes kerámia kultúra földművesei számára ezért a raktározás, valamint az élelmiszer-termeléshez szükséges eszközök kulcsfontosságúak voltak. Az őrlőkövek különösen nagy jelentőséggel bírtak, hiszen ezek tették lehetővé a gabona hatékony őrlését és emberi fogyasztásra alkalmassá tételét.
A neolitikus őrlőkövek mindig két funkcionális részből álltak: egy alsó kőből, az úgynevezett őrlőlapból és egy felső kőből, amelyet a gabona őrlésére használtak. Ezt a régészet által sokáig háttérbe szorított eszközcsoportot most egy kutatási projekt vizsgálja a Szász-Anhalt Tartományi Műemlékvédelmi és Régészeti Hivatal és a barcelonai Autonóm Egyetem együttműködésében, amelyet Prof. Dr. Roberto Risch és Prof. Dr. Harald Meller vezet.
A funkcionalitáson túl
Az őrlőkövek fontosságát az is mutatja, hogy egyes darabokat közülük rituális céllal helyeztek el. Ezekről eddig főként Franciaországban és Belgiumban voltak ismertek leletek, de az utóbbi évek felfedezései újabb bizonyítékokat tártak fel.

Különösen érdekesek azok az őrlőkő leletek, amelyeket a németországi Goseck körárokkal körbevett építményének közelében találtak. Ez az objektum az egyik legkorábbi ismert napmegfigyelő obszervatóriumként van a köztudatban. Az első lelet azonban még a megépítése előtti időszakból származik. Egy Kr. e. 5200 és 5000 közé datálható, vonaldíszes kerámia kultúrához tartozó hosszúház egyik gödrében két rendkívül elhasználódott őrlőlapot találtak. A kövek kopottsága arra utal, hogy nem megőrzés céljából ásták el őket, hanem rituális célból kerültek a földbe.
Még egyértelműbb bizonyítékot nyújt a második gosecki lelet, amely radiokarbon-vizsgálatok szerint Kr. e. 4795 és 4696 között keletkezett. Ez időben egybeesik a szalagdíszes kerámia kultúrához tartozó napobszervatórium működésével, és annak közvetlen közelében találták meg. Egy gödörben három őrlőlap és két felső kő feküdt egy 50–55 éves ember csontvázának maradványai alatt. Minden eszköz használatban volt korábban, de eltérő mértékben voltak igénybe véve.
Életre-halálra
Egy harmadik őrlőkő-lelőhely Sömmerdában, Türingiában található, egy vonaldíszes kerámia kultúrához tartozó ház közelében. Itt több őrlőeszközt különböző kopottsági állapotban, két rétegben, egymásra helyezve ástak el egy gödörben. A kutatók arra jutottak, hogy az őrlőkő elhelyezések közös jellemzője az, hogy mindig különböző kopottsági állapotú őrlőkövekről van szó. Ez szimbolikusan ábrázolhatja az életciklust, a gyártástól/születéstől a használat végéig/halálig.
„A kutatás eredményei azt tükrözik, milyen magas társadalmi értékkel bírtak ezek az eszközök, és arra engednek következtetni, hogy az elhelyezésük mögött az idő fogalma áll, amely az őrlőkövek különböző életszakaszaiban jelenik meg" – mondja Erik Zamzow, a tanulmány egyik szerzője. Roberto Risch kutató hozzátette: „Az őrlőkövek elhelyezése több volt, mint a vetési és aratási ciklushoz kötődő gyakorlat. A szimbolika bizonyos nők életére is utalhat, hiszen minden egyes őrlőkő formája az évek és évtizedek során végzett mindennapi munka eredménye."
Az archaeologie-online.de cikke alapján.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


erotika
- Korántsem voltak mentesek a pajzán hajlamoktól Amerika alapító atyái
- Ez volt a kis kék pirula középkori elődje
- „Csók elején nem érdemes kapkodni!” – szex a Kádár-rendszerben
- Így próbálták pótolni a megfogyatkozott férfierőt a középkorban
- Amerika alapító atyáinak túlfűtött magánélete
- Egészséges erotika – szex a szocializmus évtizedeiben
- Pillantás a szoknya alá: a frivolan hintáztató Jean-Honoré Fragonard
- Erotikus mitológiai ábrázolások harangozzák be a tavaszt a Szépművészeti Múzeum új kamaratárlatán
- Csempészett pornó és topless strandok: egészséges erotika a szocializmusban
- Gyermekei segítségével épített dinasztiát VI. Sándor pápa 18:05
- Egy ledér nő, akit szentként tiszteltek 17:39
- A Mona Lisát ellopása tette igazán híressé 16:53
- A spanyolnátha több embert ölt meg, mint az első világháború 16:11
- Felbecsülhetetlen értékű köteteket rejt a veszprémi Érseki Palota barokk könyvtárszobája 15:11
- Öt keresztes hadjáratot is visszavertek Luxemburgi Zsigmond legnagyobb ellenségei, a husziták 14:20
- Kelta települést találtak az elképesztő kincs közelében 13:11
- A Föld legmélyebb kútja - a mélyfúrás története 12:12