Titokzatos bronzkori lelet: 3500 éves tőröket találtak
2025. április 1. 09:05 Múlt-kor
Két, legalább 3500 éves bronztőrt fedeztek fel Németországban, a kukoricaföldön. A különleges lelet a bronzkor egyik legkorábbi emléke Alsó-Szászország területéről, és valószínűleg nem harci célokat szolgált, hanem szertartásos tárgyként kerülhetett a földbe.

Bronztőr
Korábban
A lelet felfedezése
Két bronztőrt találtak a kukoricaföldön Kutenholz közelében, Németország északi részén. A tőrök kora legalább 3500 év, így a bronzkor egyik legkorábbi tárgyi emlékei közé tartoznak Alsó-Szászországban - írja a The History Blog.
Maga a mező már 2017-ben is régészeti érdeklődés középpontjába került, amikor Frank Hoferichter fémkeresővel dolgozott a Stader járási régész, Daniel Nösler közreműködésével. Akkoriban bronztöredékek kerültek elő, amelyeket a hamburgi egyetemre szállítottak konzerválásra.
2024-ben az egyetem Elő- és Koratörténeti Régészeti Intézetének kutatói újabb vizsgálatot végeztek a területen mágneses érzékelő segítségével – ennek eredményeként kerültek elő a tőrök.

A tőrök állapota és elhelyezkedése
Az egyik pengét függőlegesen, a másikat majdnem függőlegesen találták meg a talajban. A szakértők szerint eredetileg mindkettőt szándékosan szúrták le függőlegesen a földbe, csak az egyiket az idők során elmozdíthatta például egy eke.
Figyelemre méltó, hogy a tőrök épségben fennmaradtak annak ellenére, hogy a mezőt évtizedek óta intenzíven művelték nehézgépekkel.
A most megtalált tőröket sikerült összekapcsolni a korábban felfedezett bronztöredékekkel – az egyik tőr egyes részei ezek között volt.
A fémösszetétel-vizsgálat kimutatta, hogy a pengék réz és ón ötvözetéből készültek. Ez az anyag Kelet-Közép-Európából származott, és Kr. e. 1500 előtt már használták. Az eredeti tőrök markolattal együtt nagyjából 30 centiméter hosszúak lehettek – a markolat valószínűleg fából készült, és az idők során elpusztult.
Fegyver vagy rituális tárgy?
Érdekesség, hogy semmi nem utal arra, hogy ezeket a tőröket harci célra használták volna, és temetkezési hely sincs a közelben.
A szándékosan függőlegesen elhelyezett tőrök a környék legmagasabb pontján kerültek elő – a körülbelül 30 méter magas dombon –, ami arra utal, hogy rituális, szertartásos céllal kerülhettek a földbe.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Mussolini
- „Ép testben, ép lélek” – oktatás a fasiszta Olaszországban
- Hány szeretője volt Mussolininek?
- Életveszélyes sebet kapott a Nagy Háborúban Benito Mussolini
- Békét kötött volna, hazaárulónak bélyegezté és kivégezte vejét Mussolini
- A halál balvanói alagútja
- Kosárlabdázással és kertészkedéssel is szívesen töltötték idejüket a legvéresebb kezű diktátorok
- Még a Mussolini-szobrokat is kidobálták az ablakon a Duce letartóztatásának hírére
- A világháborúban és merényletekben is majdnem odaveszett Olaszország diktátora
- Lánya kérését sem vette figyelembe Mussolini veje kivégzése során
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56
- Egy hároméves kislány találta meg a páratlan leletet 12:11
- Különleges kéziratokkal, levelekkel, fotókkal is bővül a Nádas Péter-gyűjtemény 11:30
- Miről mesél egy 1200 éves edény? 10:56