Szürke eminenciások – megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
2025. február 26. 10:20
Ki volt Kádár János elfeledett bizalmasa? Hitler melyik párttársa volt a leghűségesebb? Kinek a tanácsait kérte ki Horthy Miklós kormányzó? Ki volt évtizedeken keresztül a Szovjetunió második embere? Egy dolog biztos közös bennük: a történelmi figuráknak kijáró reflektorfényből sokkal kevesebb jutott nekik, ám ennek ellenére a háttérben nagyon komoly munkát végeztek. Tavaszi számunkban a szürke eminenciásokon kívül olvashattok még Munkácsy legendás feleségéről, Hruscsov amerikai útjáról, Jeanne d'Arc férfiakat megszégyenítő bátorságáról és Batthyány Gyula koncepciós peréről is. A magazin kapható az újságárusoknál, benzinkutakon, valamint Libri, Spar, Tesco, Auchan üzletekben.

Az elfeledett Erdélyi Károly. A régi pártközponti legenda szerint 1956. november 4-én a szolnoki pályaudvaron odalépett egy fiatalember Kádár János mellé, hogy 1971-ig ott is maradjon. Még ha van is ebben jó adag túlzás, Erdélyi Károly és a Magyar Szocialista Munkáspárt első számú vezetője közötti, különlegesen szoros kapcsolat tény. A „fogadott fiú” váratlan halála nyomán aztán újabb történetek kaptak szárnyra: valóban öngyilkosságot követett el? Ha igen, miért tette? Ha nem, akkor…? Mára e találgatások feledésbe merültek, Erdélyi Károly neve és személye is kikopni látszik az emlékezetből. Ezért is indokolt szemügyre venni az életútját.
Martin Bormann, a „leghűségesebb párttárs”. Gyakran nevezik őt „mindenesnek”, utalva a Harmadik Birodalomban betöltött számtalan pozíciójára. Hitler titkára nem volt sem kifejezetten művelt, sem népszerű vagy karizmatikus, mégis volt olyan tulajdonsága, amely – a szerencsén túl – a magasba röpítette: a Führer manipulálása, főként a személyi kérdésekben. Feltétlen lojalitást tanúsított a hőn szeretett vezető iránt, nagyhangú, harsány riválisait pedig kitartóan, etikátlan eszközöket is bevetve lassan félreállította, és idővel föléjük emelkedett.
Szuszlov, a szovjet „másodtitkár”. Elvtársainál lényegesen olvasottabb volt. A politikai csatározásokban szeretett a háttérben maradni, másokat összeugrasztani. Mindehhez megvolt a kellő ravaszsága és taktikai érzéke. Hiányzott belőle ugyanakkor a sok szovjet vezetőre jellemző durvaság, faragatlanság, e mögött azonban az emberi sorsok iránti tökéletes közömbösség húzódott meg.

Bethlen István, a következetes konzervatív. Az erdélyi gróf a miniszterelnöki székből történő 1931-es távozása után is a politikai élet fajsúlyos tényezője maradt. 1935-ig a kormánypárt képviselőcsoportjának vezetőjeként, azt követően pedig a kormányzó tanácsadójaként volt számottevő hatása. Utóbbi azt jelentette, hogy napi szinten nem, de számos esetben egyfajta szürke eminenciásként tudott hatni a kormányzati politika alakulására.
Munkácsy menedzsere. Munkácsy Mihály munkássága sokféle módon elbeszélhető. Az elmúlt másfél évszázadban mesélték legendás elemekkel színesített, romantikus művészpályaként, negatív fejlődésregényként és modern karriertörténetként is. A hangsúlyok évtizedről évtizedre változnak, de van életének egy olyan szereplője, akinek szinte mindenki kiemelt jelentőséget tulajdonít: Cécile Papier, a festő felesége.
Haydn és Salomon kettőse. Joseph Haydn, az Esterházyak szolgálatában álló mester olyan világsztárnak számított, hogy aligha említhetnénk más korabeli zeneszerzőt, aki a hírnév e magasságaihoz közel került volna. Már csak azért is meglepő ez, mert komponistánk alig mozdult ki a Kismarton–Eszterháza–Bécs által határolt vidékről. Nem úgy, mint Mozart, aki csodagyerekként bejárta a fél világot, vagy Beethoven, aki szintén sokat utazott. Ám akadt egy személy, aki még Haydnt is rá tudta beszélni, hogy átkeljen a csatornán.
Tavaszi számunkban olvashattok még Jeanne d’Arc férfiakat megszégyenítő bátorságáról, a festőművész Batthyány Gyula koncepciós peréről, Hruscsov amerikai vakációjáról, a 17. századi magyar könyvkiadás női mecénásairól, a nagymágocsi Károlyi-kastélyról, Jókai sikertelen színdarabjáról, valamint hét híres történelmi személyről, akiknek a nyughelyét még ma is keresik.
A magazin február 26-tól kapható a nagyobb újságárusoknál, Spar, Tesco, Auchan és Libri üzletekben, valamint benzinkutakon! Itt pedig kedvezményesen előfizethető.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Nero, akit a történetírás démonizált? 09:30
- A nő, aki csak azért szavazhatott, mert azt hitték, férfi tegnap
- A mennyország tökéletes alkotóelemét keresték az alkismisták tegnap
- Kapu a túlvilágra: temetkezési szokások és a halhatatlanság vágya tegnap
- A kalandos életű festő és zongorista: Gyertyánffy Berta tegnap
- Herculaneum polgári alighanem megsemmisültek a hősokktól tegnap
- A mongol csődörtől a szváziföldi Casanováig: hét alfahím a történelemből tegnap
- A szokásjog alapján kegyelem illette volna Hunyadi Lászlót tegnap