2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Soha nem látott Egyiptom Olaszországban

2009. június 16. 08:41 ANSA, MTI

Soha nem látott Egyiptom címmel nyílt kiállítás a trentói Buonconsiglio kastélyban, Olaszországban. A november 8-ig látható tárlat mintegy 800 lelete a torinói Egyiptomi Régiségek Múzeumából, részben magából a kastély gyűjteményéből származik.

Az előbbit Ernesto Schiaparelli olasz régész gyűjtötte az 1908 és 1920 között végzett ásatások során, az utóbbit Taddeo Tonelli, az Osztrák-Magyar Monarchia tisztje, a szenvedélyes egyiptológus vásárolta a 19. században, egyiptomi és más régiségpiacokon. Tonelli a 33 ládányi műkincset Trento városának adományozta 500 aranyforintért és ezt az összeget jótékonyságra fordította - írta a Corriere della Sera.

A Schiaparelli-hagyatékból kiállított leletek között a múmiákon kívül látható mintegy 40 szarkofágdarab, rajtuk vésett és festett hieroglifákkal, tárgyak, amelyekre az elhunytnak szüksége lehetett az élet folytatásának hitt túlvilágon: tükrök, edények, szandálok, íjak, nyilak és azoknak a bárkáknak a kicsinyített másai, amelyeken átjuthatott erre a túlvilágra. A hieroglifák az i.e. 2200-1800-ban élt középosztály, vidéki intézők, kis földtulajdonosok életéről mesélnek, a kiállított facégérek pedig arról tanúskodnak, hogy az ókori egyiptomiak nagy mesterei voltak a fafaragásnak.

A trentói gyűjtemény egyik legszebb darabja egy aranylemezekből készített halotti maszk. Érdekes a sokféle skarabeusz, amely az örök élet szimbóluma volt, illetve az amulettek, a színes üvegmassza nyakékek, és a szolgák kicsinyített szobrai is.

A legkülönösebbek viszont a macskamúmiák. Az egyiptomiak tisztelték ezeket az állatokat, mert pusztították az egereket, az élelmiszerraktárak dézsmálóit, amelyek azért is veszélyesek voltak, mert vonzották a kígyókat. Azt hitték róluk, hogy kapcsolatban állnak az istenségekkel, a hímek Rével, a Napistennel, a nőstények pedig Básztet istennővel, az otthonok és a gyerekek védelmezőjével. Ezért, miután megölték és bebalzsamozták, fogadalmi tárgyakként felajánlották őket ezeknek az isteneknek.

További részletek

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár