Mégsem invázióval érkeztek a hükszoszok Egyiptomba
2009. május 26. 08:42 MTI
Az Egyiptomban valaha talált legrégebbi ékírásos dokumentumra bukkant Manfred Bietak régész, a Bécsi Egyetem Egyiptológiai Intézetének elöljárója, a kairói Osztrák Régészeti Intézet alapítója.
Korábban
A Bécsi Egyetem hétfői közleménye szerint a lelet által a hükszoszok 3500 évvel ezelőtti uralkodásának újabb részleteire derült fény: az uralkodók széleskörű diplomáciai kapcsolataira szolgál bizonyítékul.
A sémi eredetű hükszoszok i.e. 1640 és 1530 között északról származó idegen uralkodóként irányították a nílusi területeket. Korábban vad lovas hordaként tartották őket számon, Bietak azonban lépésről lépésre, ásatásról ásatásra helyezte a népcsoport történetét a megfelelő megvilágításba.
Már 1966-ban megtalálta a dinasztia fővárosát, Avariszt a mai Tell-ed-Dabaá városánál lévő dombon a Nílus keleti deltájánál. Az egyiptológus csoportjával 2005-ben kezdte meg egy a hükszoszi időkből származó palota feltárását.
Bietak meg van győződve arról, hogy a hükszoszok nem váratlanul támadták meg Egyiptomot. Feltételezése szerint a fáraók intézkedésére érkeztek a területre kézművesként, katonaként és tengerészként. Majd kihasználva az egyiptomi uralkodók egy gyenge periódusát, magukhoz ragadták a hatalmat.
Az idei vizsgálatok során a mintegy tízezer négyzetméteres palotaépítmény meglehetősen nagy területét tárták fel. A kutatók megdöbbenésére azonban a palota nem az egyiptomi építmények terveinek felel meg, hanem építészetileg a szíriai (a hükszoszok őshazája) királyi paloták jellemzőit viseli magán.
A palota feltárásakor érdekes leleteket találtak a régészek. A palota egyik kútjában egy babiloni ékírásos tábla töredékére bukkantak, amely az óbabiloni birodalom (i.e. 1600 és 1550 között) utolsó évtizedéből származik. Bietak szerint ez az eddig előkerült legrégebbi egyiptomi ékírásos dokumentum, amely a hükszoszok dinasztiájának nem várt mértékben széleskörű diplomáciai kapcsolatait bizonyítja. További meglepetésül szolgált a palotában eltemetett kanca maradványainak feltárása: a ló valószínűleg Hian (Chayan) uralkodó kedvenc állata volt. Ez a legrégebbi valaha feltárt lósír Egyiptomban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2017
- Páratlan párok – megjelent a Múlt-kor nyári száma
- Kirakatházasság 1932-ből
- Róma mindenható matrónája
- Amerikai mámor Magyarországon
- Egy zárdából megszöktetett, boldoggá avatott Árpád-házi hercegnő
- Záray Márta és Vámosi János
- Paraguay tirannoszaurusza
- Az evezősök, művészek és bohémek gondtalan reggelije
- A tudomány és a sport kastélya Tordason
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap
- Jókai Mór egész családja ellenezte Laborfalvi Rózával való házasságát tegnap