Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
2024. november 8. 18:05 Múlt-kor
Szenes Hanna túlélhette volna a vészkorszagot, ha lelkében nem dúl a Magyarországon rekedtek megmentésének vágya. Bár tudta, mi várhat rá, brit ejtőernyősként 1944-ben tért vissza hazájába. Itt a legrosszabb forgatókönyv valósult meg, a bátor lányt elfogták, megkínozták, majd megölték. Neve ismertebb külföldön, mint Magyarországon.
Szenes Hanna a Szentföldön
Korábban
Hanna tehetős zsidó család lányaként született. Édesapja nemcsak műfordító és író volt, hanem különböző színpadi darabok rendezésében is jeleskedett. Másod-unokaöccse, Szenes Iván az egyik legismertebb dalszövegíró volt. Olyan alkotásokat köszönhetünk, mint az „Úgy szeretném meghálálni” vagy az „Isten véled édes Piroskám”, tehát Hanna előtt több sikeres példa is állt.
A lányt már fiatalkorában tehetséges, ígéretes alkotónak tekintették, Budapest egyik elit oktatási intézményébe, a Baár–Madas Református Gimnáziumba küldték tanulni. Az iskolában működő Irodalmi Önképzőkör élére jelölték, amelyet el is nyert, de a kör megalakulása előtt új választást írtak ki és nem zsidó származású elnököt választottak. Ez volt első találkozása az antiszemitizmussal.
Szenes Hanna 1937-ben
Hannát az eset nagyon megrázta, amiről memoárjában is megemlékezett és szemtelenségnek jellemezte a történteket. Tanulmányait ennek ellenére kiváló eredménnyel folytatta, illetve a vers-, valamint a naplóírás vált egyre kedveltebb elfoglaltságává.
Szenes Hanna az ígéret földjén
A fokozódó zsidóellenesség a család életét is megnehezítette, a numerus clausus miatt bátyja egyetemi tanulmányait már nem Magyarországon, hanem Lyonban kezdte. Édesapja darabjait pedig levették a műsorokról, ezért a család jogdíjai is megcsappantak.
Ezzel párhuzamosan Hanna gondolkodásmódjában is éles változás következett be: édesanyjától kapott pénzéből héberül kezdett tanulni és kereste a kapcsolatot a cionista mozgalommal. 1938-ból származó naplóbejegyzésében már nyíltan vállalta, hogy cionista, döntését azzal indokolta, hogy ez adott értelmet az életének és az emberek, akikkel a mozgalomban találkozott, megtanították neki értékelni és felvállalni zsidó identitását.
1939-ban, 18 évesen, céltudatosan egyedül Palesztinába ment, és mezőgazdasági tanulmányokat folytatott. Szabadidejében pedig a közeli kibucban vállalt különböző feladatokat, baromfit nevelt, mosott és az asztalos mesterség rejtelmeiben mélyedt el. Eközben folyamatosan tartotta a kapcsolatot itthon maradt édesanyjával és szeretett bátyjával, Gyurival is.
Lehetetlen küldetés
A holokauszt idején tehát a brit igazgatás alatt lévő Palesztinában, biztonságban átvészelhette volna a vészterhes időszakot, viszont lelkiismerete nem hagyta nyugodni, tudta, hogy otthonmaradt társai egyre kiszolgáltatottabbak. Szabad akaratából jelentkezett a brit hírszerzésnél, akik nyelvismerete miatt azonnal kiválasztották és ejtőernyősnek képzeték ki.
Szerencsés módon bátyja éppen ebben az időszakban érkezett meg a Szentföldre, ezért küldetése előtt még együtt tölthettek némi időt. Egysége 1944 nyarán érkezett meg Jugoszláviába, de a magyar csendőrök már a határátlépés közben elfogták őket.
Szenes Hanna beveté s előtt
Börtönbe szállítása után Hannából egy vallatótiszt próbált kiszedni minden információt, nem riadva vissza a verbális megalázástól és a fizikai bántalmazástól sem. Amikor édesanyját behívták, nem ismert rá a lányára, régen gyönyörű göndör haja mocskos tincsekben lógott, míg arca felduzzadt az elképzelhetetlen fájdalomtól, nyakát és teste különböző részeit pedig friss hegek borították.
Mindez nem törte meg szellemét, sőt, próbálta tartani a lelket a fogolytársaiban, miközben az országból több százezer zsidót deportáltak Auschwitzba, vagy más koncentrációs táborokba. A szovjet front közeledtével mielőbb meg akartak tőle szabadulni. Szenes Hannát mindössze 23 éves korában halálra ítélték és a kivégzőosztag 1944. november 7-én hajtotta végre az ítéletet.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
2. világháború
- Ott támadtak a németek, ahol senki sem tartotta lehetségesnek
- Kezdetben újságkihordóként dolgozott Jacky Kirby, az Amerika Kapitány megalkotója
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról?
- 10 tény a Hirosimára és Nagaszakira dobott atombombákról
- Háború a diáklányok szemszögéből
- SEGÍTSÜNK a Fortepánnak! Ostrom 80: képmentési akció Budapest ostromának nyolcvanadik évfordulója alkalmából
- Magyar áldozatokat is követelt az 1988-as skóciai Lockerbie-merénylet 12:20
- Ott támadtak a németek, ahol senki sem tartotta lehetségesnek 10:34
- Tizhenhét éves korában márt ünnepelt zeneszerző volt Arthur Rubinstein tegnap
- A rettenet színháza - ítéletvégrehajtók a halálnüntetésről tegnap
- Kezdetben újságkihordóként dolgozott Jacky Kirby, az Amerika Kapitány megalkotója tegnap
- Saját készítésű páncéljában is elfogták a hírhedt ausztrál banditát, Ned Kelly-t tegnap
- Mindenkit elvarázsolt, ha énekelni kezdett Édith Piaf, a „kis veréb” 2024.12.19.
- Alois Alzheimer egész életét a segítségnyújtás elve vezérelte 2024.12.19.