Befejeződhet a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély felújítása
2009. június 16. 13:20 MTI
Befejeződhet a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély főszárnyának felújítása, miután az első fordulóban 680 millió forint támogatást nyert a Közép-dunántúli Regionális Operatív Program pályázatán a kastélyt működtető és a programokat szervező alapítvány.
Korábban
Az összegből befejeződhet a kastély főszárnyának felújítása - mondta el a rekonstrukciós munkálatokat koordináló Károlyi-leszármazott. A pályázat már túljutott az első fordulón, s amennyiben júliusban sor kerül a második fordulóra és az összeget véglegesen megkapja az alapítvány, a szerződés megkötése után, ősszel megkezdődhetnek a kivitelezési munkák - tette hozzá Károlyi György.
A támogatás felhasználásával az U alakú kastélyépület közepén emelkedő, az elliptikus kupolás könyvtárteremnek helyet adó főszárny belső felújítását végzik el, továbbá a hátsó homlokzatot, a bejárati kapukat, s a kastély környezetét hozzák rendbe. Az épületrészben történelmi díszlakosztályokat alakítanak ki, valamint kastély-és családtörténeti kiállítást nyitnak. Nagy reprezentációs terek kialakításával lehetővé válik a nagyobb rendezvények megtartása is - tájékoztatott a történelmi család mintegy két évtizede Párizsból hazatért leszármazottja.
Az 1844-ben barokk stílusban emelt, majd később Heinrich Koch bécsi építész és a művezetéssel kapcsolatos tervezésbe bekapcsolódó Ybl Miklós tervei alapján neoklasszicista stílusban átalakított rezidencia felújítását 1991 óta végzi az állam, majd a Károlyi György által 1994-ben létrehozott Károlyi József Alapítvány és a 2001 óta vagyonkezelőként működő fejlesztő és üzemeltető részvénytársaság.
Az államosítást követően üdülőként, majd görög gyerekek menekültotthonaként, illetve nevelőotthonként működő, az 1980-as évektől üresen álló, lepusztult épületegyüttes helyreállítására eddig összességében mintegy ötmilliárd forintot költöttek. Egy részét hitelből, mintegy negyedét vissza nem térítendő állami támogatásokból, a többit a Károlyi család személyes tőkéjéből finanszírozták. A rekonstrukció során rendbe hozták a kápolnát, felújították az U alakú kastélyépület két oldalszárnyát. 22 szobás szállodát, valamint éttermet, konyhát alakítottak ki, rendezték a 40 hektáros védett parkot, s eredeti pompájában fogadja a látogatókat a szökőkutas díszudvar.
Helyet kapott a kastélyban Fejtő Ferenc, a tavaly Párizsban 99 évesen elhunyt történész, újságíró könyvgyűjteménye. A kulturturizmus jegyében évente több kiállításnak, konferenciának, szimpóziumnak ad otthont az épületegyüttes, amely Európai Kulturális Találkozó Központként is működik.
A fehérvárcsurgói kastélyt magába foglaló birtokot 1853-ban vásárolta meg a Károlyi család. Gróf Károlyi György 1877-ben bekövetkezett halála után Csurgót a másodszülött fiú, Viktor örökölte, korai halála után pedig a kastély tulajdonosa idősebbik testvére, Károlyi Gyula lett. Az ő idősebbik fia volt Károlyi Mihály, a fiatalabbik pedig Károlyi József, aki a jelenlegi vagyonkezelő, Károlyi György nagyapja volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
21. A világvallások és összehasonlításuk
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Miért nem ettek a japánok 1200 éven át húst?
- Miként gondolkodtak isteneikről a vikingek?
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hol van Keresztelő Szent János feje?
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Az iszlám születése – ki volt Mohamed próféta?
- Kincsekért, foglyokért, dicsőségért vagy vallásuk védelmében támadtak a vikingek Európára?
- „Az elképzelhető legarrogánsabb és leggonoszabb emberek”: kik voltak a török elit keresztényből lett muszlimai?
- Öngyilkosság vagy megvilágosodás – így mumifikálták önmagukat a buddhista szerzetesek
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap