Sztálin visszatér az orosz tantermekbe
2008. szeptember 3. 12:05
Az orosz történelemtanárok egyik kézikönyve Sztálint tavaly még a hatékony igazgatókhoz hasonlította, ám a folytatás még ezen is túllépve állítja: a szovjet diktátor azért végeztetett ki milliókat, hogy azzal is elősegítse az ország modernizálását.
Az Oroszország története, 1900-1945 címet viselő kézikönyv egy olyan új sorozat részeként jelent meg, amely a tervek szerint `a hazafiasság érzését segít majd kialakítani a fiatalokban`. A kritikusok szerint ebből egy szó sem igaz, és ez is egy újabb lépés Sztálin bűneinek tisztára mosása felé.
Bár a diktátor hatalma alatt több százezer embert végeztek ki, és több millióan kerültek börtönökbe és munkatáborokba, a könyv szerint `ez csupán annak volt köszönhető, hogy Sztálin nem tudta ki támadja meg legközelebb, ezért a kérdést racionálisan szemlélve, az összes lehetséges csoport és irányzat ellen fellépett`. Az interneten is közzétett kézikönyv szerint a tanároknak az a legfontosabb feladata, hogy bemutassák: Sztálin az adott történelmi helyzetben, a rendszer őreként, és az ország iparosítása érdekében lépett fel.
A tavalyi kézikönyv Sztálint még egy hatékony igazgatóhoz hasonlította, ám ezt a megfogalmazást végül kivették az Oroszország története 1945-2006 című tankönyvből - állítja Larisza Alekszejeva, a könyveket kiadó Proszvescsenije vállalat vezetője. Az új könyv szerkesztője, Alekszandr Danyilov azonban nem adja ilyen könnyen magát, és szerinte "Sztálin lépései miden esetben racionálisak voltak. Szerinte ők nem védelmezik Sztálint, csupán felfedezik személyiségét, megmagyarázzák érveit, és megmutatják, amit valójában elért".
A történészek szerint pont ebben a megfogalmazásban van a hiba, és ilyen hozzáállással csupán formálisan lehetnek objektívek. Roy Medvegyev történész szerint Sztálin egyáltalán nem viselkedett racionálisan, amikor tönkretette az országot. Alekszandr Kamenszkij, az Orosz Állami Egyetem történelem tanszékének vezetője szerint pedig a kézikönyv annak szomorú jele, hogy a történelemtanítás új ideológiai eszközzé vált az iskolákban.
A szerzők tovább védik álláspontjukat: Anatolij Utkin, a kézikönyv szerkesztője szerint a tények vizsgálata a legfontosabb, így szerinte például soha nem említik meg azt, hogy a diktátornak 10 ezer könyve volt, amelyeket telejegyzetelt. "Tud olyan más vezetőt, például amerikai elnököt mondani, aki elolvasott 10 ezer könyvet?" - tette fel a kérdést.
Mindeközben Vlagyimir Putyin szerint a nyugatiak korábban káros befolyást gyakoroltak az orosz történelemoktatásra azzal, hogy liberális szellemben írták meg az ott használt tankönyveket. Szerinte ugyanis az orosz történelemben az amerikainál is kevesebb a sötét fejezet.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


8. Az ókori Athén
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Milyen lehetett evezni egy ókori görög hadihajón?
- A varázsitaloktól a tömegpusztító fegyverekig: hat kevéssé ismert tény az ókori görögökről
- A külóni vérbűnhöz is köze lehet az Athénban feltárt rejtélyes tömegsírnak
- Korsóban eltemetett gyermekek, hátrabilincselt kezű csontvázak – az ókori Athén titkai
- Erósz játszmái – házasélet és szexualitás az ókori Görögországban
- Több millió ezüstérmét tárolhattak a Parthenón tetőterében
- Az ebola már az ókori Athénban is felütötte a fejét?
- George Clooney felesége segíti Athént az Elgin-márványok ügyében
- A bódult Periklész ihatott az Athénban talált kupából
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap