10 tény a punkok éveiről
2019. február 6. 08:39 Múlt-kor
Korábban
1. A punk szubkultúrát a nonkonformizmus és mindenfajta tekintélyuralom elleni magatartás jellemezte, amely elsődlegesen a nyugati világ fiataljaira volt nagy hatással, akik megkérdőjelezték a fennálló társadalmi rend értékeit.
2. A punk mozgalom az angolszász kultúra terméke volt és az 1970-es évek első felében szökkent szárba Nagy Britanniában, az USA-ban és Ausztráliában. Kihatott a zenére, a divatra, a vizuális művészetekre, és megteremtett számos társadalmi és politikai mozgalmat.
3. New York a punk rock egyik első fellegvára volt. A műfajt olyan együttesek népszerűsítették, mint a The Ramones, Blondie és a the Heartbreakers.
4. Politikai téren a punkokat gyakran a baloldali anarchistákkal azonosították, de a szubkultúra kitermelt szélsőjobbos neonáci mozgalmakat is.

5. A punk kultúrát a „csináld magad” attitűd jellemezte. Sid Vicious, a mára már ikonikussá vált brit punk banda, a Sex Pistols basszusgitárosa (már bandatagként!) gyorstalpaló, autodidakta módon tanult meg a hangszerén játszani.
6. A punk fiatalok lételeme volt a megbotránkoztatás. A lázadó ifjoncok gyakran horogkeresztes pólókban és karszalagokkal a karjukon parádéztak az utcán, agyvérzés-közeli állapotba hozva a háborút megjárt generáció tagjait Nagy Britanniában.
7. A kakastaréjos, oldalt kopaszra nyírt frizurára sokan úgy tekintenek, mint a punkok találmányára, pedig a lázadó fiatalok által az 1970-es 80-as években hordott hajköltemények első modernkori bevezetője egy amerikai dzsessz-zenész, Sonny Rollins volt az 1950-es években.
8. A főárammal szembemenő punk eredményeként az 1970-es évek tradicionális rockmuzsikájában fennálló férfi dominancia megingott és a női előadók szerepe felértékelődött. Számos női zenekar és szólóénekes lépett ekkor színpadra, úgy mint Patty Smith vagy Siouxsie Sioux.
9. A szipuzás az 1970-es évek végén terjedt el a brit punkok köreiben. A nejlonzacskóba nyomot ragasztó belélegzése igen olcsó módja volt a bebódulásnak, és megfelelő mértékben sokkolta a társadalom decens tagjait.
10. A „straight edge-nek” nevezett életmód, a lázadást és felfordulást hirdető punk szubkultúra vadhajtása volt, amelynek követői tartózkodtak nemcsak a drogok és az alkohol fogyasztásától, de a cigarettát is eldobták. Egyesek még a vegetáriánus életmódra is átálltak és a kávé fogyasztásától is tartózkodtak.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


művészet
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt
- A Hohle Fels vízimadara, a figurális művészet hajnala
- Miért festette meg Michelangelo Isten hátsóját?
- Meglepő Klimt-festményt állítottak ki Hollandiában
- Vincent van Gogh ismeretlen őrangyala
- Majdnem 100 évvel a fej után feltárták a Buddha szobor testét is
- A Mona Lisát ellopása tette igazán híressé
- A kalandos életű festő és zongorista: Gyertyánffy Berta
- 10 érdekesség a tetoválás történetéből
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok tegnap
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa tegnap
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában tegnap
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában tegnap
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió tegnap
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? tegnap
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa tegnap
- Charun az etruszk haláldémon tegnap