Várja a látogatókat az Országgyűlési Múzeum Tisza István életét bemutató kiállítása
2021. augusztus 3. 12:50
2020. augusztus 31-én nyitotta meg kapuit az Új világ hajnalán – Tisza István nevet viselő időszaki kiállítás az Országház épületében. Bár a pandémia következtében fellépő korlátozások miatt egy ideig bezárásra kényszerült, most újra várja a dualizmus korszaka iránt érdeklődőket.
Korábban
A tárlat ingyenesen látogatható, tárlatvezetéssel. Ehhez csupán egy előzetes regisztrációra van szükség a [email protected] email címen keresztül. Az Országgyűlési Múzeum a hét minden napján nyitva áll a vendégek előtt, így a Tisza Istvánról szóló kiállítás is bármikor megtekinthető egészen 2021. december 31-ig.
A tárlatban érdekes korabeli tárgyakkal, fényképekkel, valamint modern technikai eszközökkel, interaktív módon kerül bemutatásra a kétszeres miniszterelnök életútja.
Megtekinthetők többek között családi ereklyék, személyes és háborús tárgyak, valamint egy párbajkesztyű is, amely egy letűnt társadalmi szokás hangulatát idézi fel a látogatók számára. Kiderül, hogy vajon miként reagált Tisza István, amikor pisztollyal lőttek rá az ülésteremben, de a levelezésébe is belehallgathat a nagyérdemű.
A kiállítás nem csupán a főszereplő családi hátterét, politikai pályájának legfontosabb eseményeit, illetve háborús szerepvállalását járja körbe, hanem kitér a korszak legfontosabb társadalmi problémáira is. Ezzel a szemüveggel a vendégek bepillantást nyerhetnek azon folyamatokba, amelyek létrehozták a századforduló konfliktusokkal terhelt válságidőszakát.

A tárlat zárásaként a látogatók egy rövid filmvetítés keretei között ismerkedhetnek meg Tisza István tragédiájával, halálának tisztázatlan körülményeivel az őszirózsás forradalom idején.
A XIX. század második felétől kétségtelenül egy teljesen új világ volt születőben. A társadalmi és gazdasági fejlődés felgyorsult, az átalakulás egyre inkább elodázhatatlanná vált. A folyamatokra több irányból igyekeztek hatni a társadalmi szereplők.
Míg egyesek gyorsítani, erősíteni szerették volna, mások a lassításában, illetve mérséklésében voltak érdekeltek. Tisza István bár sok tekintetben a korszak haladó szellemiségű államférfijának tekinthető, a már fennálló politikai és társadalmi rend megőrzésének érdekében lépett fel.
Kemény kézzel, konok hittel munkálkodott a meggyőződése szerint. Halála szimbolikusan összefonódott az Osztrák–Magyar Monarchia végével, valamint a történelmi Magyarország felbomlásával. Izgalmakkal teli életútja rengeteg érdekességgel szolgál, így érdemes személyesen is megtekinteni a kiállítást.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


hadtörténet
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben
- A csata, ahol Napóleon hadvezéri képességei megrendültek
- Egész életét a török elleni harcra tette fel Hunyadi János
- A britek Washington elrablásával akartak fordítani a háborún
- Jeanne d’Arc küzdelmei
- Kazimierz Pułaski és a Kováts Mihály: „az amerikai lovasság atyjai”
- Ötszáz éve volt a lovagkor utolsó csatája
- Számtalan áldozatot követelt az első világháború legvéresebb ütközete
- Harc minden négyzetméterért: az Ivo Dzsima-i csata tragédiája
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59