Tankönyvháború dúl Kína és Japán között
2015. április 8. 16:06 MTI
Kína ismét nyomatékosította a kelet-kínai-tengeri Tiaojü/Szenkaku-szigetek feletti szuverenitását, miután a japán oktatási minisztérium új középiskolai tankönyveket hagyott jóvá.
Korábban
A kínai külügyi szóvivő szerdai sajtójelentések szerint azt is nehezményezte, hogy ezekben az újrafogalmazott könyvekben Japán "második világháborús rémtettei" a korábbiakhoz képest árnyaltabb megfogalmazást kaptak.
Hua Csun-jing a kormány komoly aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a történelem, földrajz és állampolgári ismeretek tantárgyak könyveiben a vitatott hovatartozású szigeteket Japán területként tüntetik fel. Mint mondta, a szigetek és a hozzájuk tartozó szigetecskék Kína elválaszthatatlan részei, s Peking erre vonatkozóan kétségbevonhatatlan történelmi és jogi bizonyítékokkal rendelkezik. "Mindegy, hogy Japán miként próbálja meg propagálni a szigetekkel kapcsolatos álláspontját, ez sosem fogja megváltoztatni az objektív tényt, miszerint Kína szuverenitással rendelkezik felettük" - hangoztatta Hua.
A tankönyvek egy részének történelmi vonatkozású fejezeteiben a "nankingi mészárlásként" ismertté vált, a történelem egyik legnagyobb - 1937 decemberében megkezdett -, a japán megszálló csapatok által elkövetett tömegmészárlásával kapcsolatban a könyvek szerint "foglyok és civilek voltak érintettek" és a tragédia "áldozatokkal járt".
A korábbi tankönyvek még úgy fogalmaztak, hogy a japán hadsereg "sok foglyot és civilt megölt". Azt a mondatot pedig, amely arra vonatkozott, hogy Japán kegyetlen tetteit elítélték, a frissen jóváhagyott tankönyvekből kihagyták. "A tényeket sosem szabad meghamisítani" - jelentette ki a kínai külügyminisztérium szóvivője és arra sürgette Tokiót, hogy a tényeknek megfelelően tanítsa a fiatal generációt, teljesítse vállalt kötelezettségét, nézzen szembe a történelemmel, militarista agressziós múltjával, s konkrét lépésekkel javítsa kapcsolatait a szomszédaival.

Peking legutóbb épp egy éve tiltakozott a japán általános iskolai tankönyvek általa torzítónak és valótlannak tartott megállapításai ellen, de a két szomszéd a múltban is többször keveredett úgynevezett "tankönyvháborúba". Peking és Szöul minden egyes olyan alkalommal megszólal, amikor a japán fél részéről azt tapasztalja, hogy az egykor megszállt országok történelmi sérelmeit kisebbíteni igyekszik, vagy a valóságostól eltérően láttatja második világháborús szerepét.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


11. A kiegyezéshez vezető út, a kiegyezés tartalma és értékelése
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Véreskezű zsarnokból Ferenc Jóska – hét évtized „a birodalom első hivatalnokaként”
- A Magyarországgal való kiegyezés felé mozdította el Bécset a königgrätzi vereség
- Külpolitikai kudarcok kényszerítették Bécset a Kiegyezésre
- Deák Ferenc tollba mondta a húsvéti cikket, hogy kézírását se ismerjék fel
- Ferenc József is fogadta az 1849-ben jelképesen felakasztott Andrássyt
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egyenes út vezetett a kiegyezéstől Trianonig? – az 1867. évi alku 150 év távlatából
- Kossuth a bukás biztosítékát, mások az ország aranykorát látták a Kiegyezésben
- Megoldódott Sisi koronázási fotóinak rejtélye
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap