Tajt részeg katonák papi ruhában, avagy érdemes volt-e a középkorban vért ontani a sörért?
2017. december 6. 08:28
Korábban
Tajt részeg katonák papi ruhában
A kereskedelmi háború, amely nyílt csatározásokba torkollott, egészen egyedülálló a sziléziai város történelmében. Az erőszakos cselekményekre főként a folyó közvetlen környezetében került sor, ugyanis a korabeli útvonal Wrocławon keresztül vezetett, így a sziget lakói csak úgy tudták portékáikat eladni, illetve a szükséges javakat megvenni, ha átverekedték magukat először is a folyón, majd a településen. A püspök a jól bevált módszerhez folyamodva a kiátkozás eszközéhez nyúlt, míg a város jóval világiasabb taktikát választott, és blokádot vont a sziget köré.
A Wrocławhoz hasonló középkori városok nagyban függtek a sörhöz kapcsolódó adóktól. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy bevételeik 30-50 százaléka származott a sör járulékaiból. Gyakorlatilag a sörfőzde éltette. Habár ma azt gondolnánk, hogy a szigetlakók jóval kiszolgáltatottabb helyzetben voltak egy nyílt konfliktusba csapó kereskedelmi háborúban, gyakorlatilag a város gazdasági helyzete ingott meg jobban.
A Rata elsőként a diplomácia eszközeihez nyúlt, és követeket küldött a püspökhöz, hogy elmagyarázza, miért is oly fontosak számára a sziget sörfőzése által veszélyeztetett monopóliumok. Mindemellett azonban elkobzásokkal és egyéb szankciókkal fenyegette meg a kolostorok lakóit. Ám a püspök sem volt rest: az egész várost és minden lakóját kiközösítéssel sújtotta, ami egészen pontosan azt jelentette, hogy sem szentmiséket nem lehetett mondani, sem szentségeket kiszolgáltatni, sem semmilyen vallási tevékenységet végezni Wrocław területén. Mindez a korszak híveinek különösen súlyos büntetésnek számított.
A kiközösítés hatására a városlakók egyszercsak elkezdték a kolostorok által készített sört preferálni a városival szemben. Így mikor a városvezetés úgy döntött, hogy megszállja és kifosztja a szigetet, a rendelkezésére álló, polgárokból összetevődő hadsereg nem igazán volt odáig az ötletért. Amikor a püspök IV. Vencel cseh király kérésére is megtagadta, hogy visszavonja az exkommunikációt, a Rata megindította csapatait. Az időközben a sziget közvetlen áldásaiból is bőven részesülő, magyarán tajt részeg katonák nagy károkat okoztak Ostrów Tumski területén, gyakran lehetett látni őket ellopott papi ruhában flangálni a szigeten.

Az invázió sem törte meg a püspököt, végül XII. Gergely pápa vetett véget a zűrzavarnak. A kiközösítést egy pápai bullában feloldotta, ugyanakkor az egyházfő engedélyezte a sziget számára a sörfőzést, ám csupán saját fogyasztásra termelhettek, míg Wrocław monopóliuma visszaállt.
A bosszú – mint a legtöbb sör esetében – hidegen tálalva a legjobb. 1418-ban Wrocław dühös céhtagjainak elege lett a magas adókból, a nepotizmusból és a városi tanács korrupciójából, és megrohamozták a Ratát. Öt tanácstag és a polgármester is életét veszítette az elégedetlenkedő tüntetések során. Az újonnan kinevezett, „Öreg” melléknévvel illetett Konrád püspök még pontosan emlékezett a 38 évvel azelőtti eseményekre, és előre feloldozta a céhtagokat bűneik alól.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


30. A „harmadik világ”
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Elefántokra vadásztak és férfiakat megszégyenítő módon harcoltak a dahomey-i amazonok
- Az ékszerek és a tigrisek megszállottja volt a britek ellen harcoló Tipu szultán
- Pol Pot a földi poklot hozta el Kambodzsának, a vörös khmerek iszonyú rémtetteket követtek el
- Ellensége jégtömbbe fagyasztott fejét órákon át "hallgatta ki" a karibi diktátor
- Nem mutatott megbánást Gandhi merénylője
- A második világháború végére Hongkong lakossága csaknem a harmadára zsugorodott
- A függetlenség kikiáltásával sem kerülhette el végzetét Rhodézia fehér uralmon alapuló rendszere
- India függetlenségének kikiáltásakor nem volt hajlandó nyilatkozni a csalódott Gandhi
- Míg Gandhi a szellemi, Nehru a mozgalmi vezetője volt az indiai függetlenségi törekvéseknek
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59