Öt híres beszéd az esőben
2016. április 2. 14:55 Múlt-kor
Séta a "bűn városában"
A Magyarország jelentős részét megszállás alatt tartó román hadsereg 1919. november 14-én hagyta el a kifosztott Budapestet, Horthy Nemzeti Hadseregének alakulatai már másnap a város határában állomásoztak. A bevonulásra november 16-án került sor. Kiáltványok jelentek meg a főváros utcáin, amelyekben Horthy Magyarország legszégyenteljesebb korszakának nevezte az 1919 novembere előtti időszakot, nyugalomra és együttműködésre szólította fel a lakosokat.
A Nemzeti Hadsereg fővezére november 16-án hajnalban vonattal utazott fővezérségi központjáról, Siófokról Budapestre. 6.15-kor a Kelenföldi pályaudvaron szállt le a szemerkélő esőben, majd egy fehér lóval folytatta útját a fővárosban. A fellobogózott és kidíszített Bartók Béla úton hatalmas pompával vonult végig a tömegek szegélyezésében. A Gellért térre érvén a Gellért Szálló előtt – amely a megszálló románok városparancsnokságának adott otthont, később pedig Horthy főhadiszállása lett – a kissé megilletődött Bódy Tivadar polgármester fogadta, akinek fogadóbeszédére Horthy lova nyergéből válaszolt. Az egykori ellentengernagy kertelés nélkül kimondta, hogy mindeddig gyűlölte Budapestet, amely az elmúlt évben a nemzet megrontójává lett, megtagadta ezeréves múltját, sárba tiporta koronáját, nemzeti színeit és vörös rongyokba öltözött. (Ezzel a Tanácsköztársaságra utalt.)
„Mikor még távol voltunk innen, és csak a remény sugara pislogott lelkünkben, akkor – kimondom – gyűlöltük és átkoztuk Budapestet, mert nem azokat láttuk benne, akik szenvedtek, akik mártírok lettek, hanem az országnak itt összefolyt piszkát” – szólt Horthy a mindössze néhány perces válaszában. Beszéde végén „megbocsátott” a városnak, azonban hozzátette: „ezek a kezek nyitva állanak testvéri kézszorításra, de büntetni is tudnak, ha kell.”
A Gellért Szálló előtti tér eseményeit követően a menet a mai Szabadság-hídon keresztül a parlamenthez vonult. Itt Friedrich István kormányfő köszöntötte a menetet, ezt követően Horthy leszállt lováról, s a parlament lépcsőjén felsétált, ahol egy oltár állt. Csernoch bíboros hercegprímás misét mondott, majd megáldotta a Tormay Cecil által hímzett zászlót, amelyet a Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége nevében ajándékozott a Nemzeti Hadseregnek.
Bár néhányan féltek a bevonulás esetleges „antiszemita következményeitől”, Horthy budapesti útja békésen folyt le. A bevonulás másnapján egy újabb megbeszélés sorozat kezdődött egy, a nyugati országok által is elismert új kormány felállításáról. 1919. november 24-én megalakult az új kormány, élére a tanítóképzőt végzett Huszár Károly került. Az antanthatalmak már másnap elismerték Magyarország kormányát, amely a következő év elején küldöttséget indított a párizsi béketárgyalásokra, s levezényelte az első nemzetgyűlési választásokat.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


sport
- Egy hős kutya mentette meg a blamázstól az angol futballt
- Római fürdő helyére épült a magyar főváros első fedett uszodája
- Törött kézzel sem lehetett legyőzni a ring lovagját, Papp Lászlót
- Ellentmondások övezték a Szovjetunió első sakkbajnokának pályáját
- Óriási vérveszteség volt a magyar sportnak az ifiválogatott 1956-os kintmaradása
- Mindig visszatért a csúcsra Madrid „királyi” futballklubja
- Rekordokat döntő sikerei dacára is szerény maradt Jim Clark, a Forma–1 bajnoka
- Kifogástalan udvariassággal rabolták el Castro forradalmárai a Forma-1 világbajnokát
- Michael Jordan is kosarazott a Budapest Sportcsarnok falai között
- A Föld forgását és a leghíresebb kettős ügynököt is leleplezte az Eiffel-torony tegnap
- Majdnem harminc évet várt az elismerésre Kertész Imre és a Sorstalanság tegnap
- Csodálatos családi programokkal nyitja újra kapuit a budapesti Ráth György-villa szombaton tegnap
- Elhunyt Ragályi Elemér Kossuth-, Emmy-díjas operatőr és rendező tegnap
- Guyon Richárd, az angol főnemesből lett magyar szabadságharcos tegnap
- Angliában fejleszthette volna tovább helikoptereit Asbóth Oszkár, de közbeszólt a háború tegnap
- Még mindig csak találgatni tudjuk a minószi civilizáció pusztulásának okát tegnap
- Főnökei megbüntették Carl Lutzot önzetlen embermentő tevékenységéért 2023.03.30.