Egy ezeréves királyi ereklye bukkant fel a BÁV aukcióján
2023. március 6. 09:55 MTI, Múlt-kor
2021 júniusában, a BÁV aukciók 100 éves évfordulójára rendezett Centenáriumi aukción egy egészen különleges tétel is kalapács alá került: a magyar koronázási palást egy töredéke. A palásttól annak viszontagságos története során különvált darabjára nemrég találtak rá a BÁV munkatársai.
Korábban
A palást eredetileg egy díszes, harang alakú miseruha volt, amelyet Szent István király és Gizella királyné ajándékoztak 1031-ben az épülő székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilikának.
Az aranyszállal hímzett, rozettamintás selyemből készült ruhát valószínűleg a 12–13. század fordulóján alakították át palásttá. Az első róla szóló feljegyzés III. András idején készült, megemlítve, hogy koronázásán (1290) „a király olyan öltözékben volt, amit már Szent István is viselt”.
A ruhát a magyar királyok hagyományos koronázópalástjaként használták, utoljára IV. Károly öltötte magára 1916-ban. Ez a koronázási ornátus egyetlen fennmaradt darabja, illetve ezen található meg Szent István király egyetlen korabeli, hitelesnek tekinthető ábrázolása is.
![](https://ad.jumu.hu/www/images/a3f1dfa2c46cf60b6bbe8a1969dff205.jpg)
Szent István ábrázolása a paláston
Az 1848–49-es szabadságharc után a palástot a koronázási jelvényekkel együtt egy ládába rejtve elásták, ahonnan csak 1853-ban került elő. Mivel a rozsdás vasláda maradandó nyomokat hagyott a textílián, Ferenc József 1867-es koronázása előtt jelentős átalakításokat, és ezzel együtt komoly restaurálást kellett elvégezni rajta.
A munkával Klein Lujzát, a dualizmus korának leghíresebb aranyhímzőjét bízták meg, akinek egyik segéde, egy bizonyos Szentey Sándor a munka végeztével megőrzött egy, a palástból kikerült, kisméretű, 4 centiméteres, arany- és selyemfonállal hímzett és három igazgyönggyel díszített darabot. A segéd halála után a töredéket a restaurálás jegyzeteivel együtt a leszármazottak egy pénztárcába zárva őrizték meg.
A közelmúltban a BÁV szakértői által felfedezett ereklyét az Iparművészeti Múzeum munkatársai azonosították.
Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum akkori főigazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a palást most előkerült töredéke jó állapotban őrződött meg; értékéhez jelentősen hozzájárul, hogy az eredeti színek és a textúra jobban látszanak rajta, mint magán a paláston.
Az árverésre került palásttöredék (Kép forrása: BÁV)
A árverés első napján természetesen kiemelt érdeklődés övezte az 1,8 millió forintos kikiáltási árról induló történelmi ereklye sorsát. A győztes végül egy online licitáló lett, aki – a jutalékkal együtt – 21,25 millió forintot ajánlott a Szent Istvánhoz köthető palást egy darabjáért – közölte a leütést követően a BÁV.
Azonban rögtön hozzátették, hogy ezt a tételt az aukció előtt levédték, és így a magyar államnak elővásárlási joga volt rá. A koronázási palástot jelenleg a Nemzeti Múzeumban őrzik, amely rövidesen be is jelentette, hogy élni kíván a most előkerült ritkaság elővásárlási jogával.
Támogasd a
szerkesztőségét!
![2024. nyár: Hírhedt emberrablások](/ih0Ax/article_issue/.275x275/167.jpg)
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
![](https://ad.jumu.hu/www/images/524f1409c7ca4afc82289a77ca269c7f.jpg)
![II. Népesség, település, életmód / 6. A trianoni békediktátum és következményei](/ih0Ax/label/.cut-640x400/797.jpg)
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Az első világháborúban kozákezredet vezetett az utolsó iráni sah tegnap
- Alig váltott ki sajtóvisszhangot a hajdúszoboszlói fürdő két háború közti megnyitása tegnap
- Önmaga védelmét látta el Fidel Castro a Moncada laktanya csúfosan végződő ostroma után tegnap
- Sikert sikerre halmozott a diplomáciában uralkodása idején I. József tegnap
- Interaktív technikai eszközök is segítik a geszti Tisza kastély kiállításának megismerését tegnap
- Cselszövéseivel saját magát is halálra ítélte Lope de Aguirre tegnap
- Folyamatosan lehet jelentkezni az MFB Otthonfelújítási Programjára tegnap
- Visszatér az éjszakai felvonulás a Debreceni Virágkarneválra tegnap