Hiányos naplója miatt máig rejtélyek övezik Cook kapitány halálát
2022. október 2. 08:50 Múlt-kor
Korábban
De mi történt a naplóval?
Miután a hajók visszaértek Angliába, Cook „ömlesztett papírjainak” egy része elveszett az Admiralitástól Douglasig vezető útjukon, és elképzelhető – bár a leírásuk alapján nem valószínű –, hogy a napló és a jegyzet hiányzó részei köztük voltak. Ugyanakkor felmerült, hogy a feljegyzéseket szándékosan „gyomlálta ki” valaki, akár még útközben a tisztek, akár a londoni Admiralitás.
Egy további lehetőség, hogy Douglas nem publikálta a birtokában lévő szövegek egészét, ami azt sugallaná, hogy a kimaradt bejegyzések rontották volna Cook kapitány hitelét. Ez mindenképp bekövetkezett volna, ha az szerepelt volna bennük, hogy Cook bátorította a szigetlakók vallásos imádatát. Kevés visszataszítóbb dolgot lehet elképzelni a korabeli, vallásosan érzékeny brit olvasóközönség számára, mint a gondolatot, hogy a nemzet legfőbb felfedezője elfogadja egy pogány isten szerepét.
A szigetlakók érkezésekor istennek hitték és ajándékokkal halmozták el Cookot
Jól mutatja a gondolat szentségtörő jellegét, hogy az expedíció további naplóinak írói közül senki sem merte egyenesen leírni, hogy Cookot a helyiek istenként kezelték volna. Mindannyian inkább csak kerülgették a témát, egyértelmű kijelentések helyett nyilvánvaló célzásokkal – „rajongáshoz közelítően” stb. – írva le a jelenetet. Mivel Cook saját beszámolója nem áll rendelkezésre, nem tudhatjuk, milyen mértékben fogadta el, vagy akár értette meg a történteket. Az utolsó napokról szóló naplóbejegyzések szándékos elpusztításának gondolata nehezen elfogadható: túl sokan vettek részt Cook írásainak összegyűjtésében és összefésülésében ahhoz, hogy ez könnyen titokban tartható legyen.
A fő rejtély továbbra is az, hogy Cook miért hagyta félbe a feljegyzéseit. Cook utolsó leírt mondata így szól: „Touahah [Koa, a pap] kézen fogott és egy nagy moraihoz [szentélyhez] vezetett, a többiek pedig Pareával [Palea törzsfőnök] és négy vagy öt bennszülöttel követtek.” Cook feltehetően aznap este írta ezt, miután visszatért a Resolutionre, de néhány sor után félbehagyta a bejegyzést, mielőtt vallásos imádatának leírásához ért volna.
Nem tudjuk, hogy Cook mikor fogott ismét tollat, és hogy amikor így tett, miért nem a korábban vezetett naplókat folytatta. Elképzelhetetlen, hogy ne írta le volna az expedíciójával történteket (az események napi szintű rögzítése minden hajóskapitány egyik legfontosabb kötelessége volt), de csak abban lehetünk biztosak, hogy ezek a feljegyzések nem maradtak fenn.
Bennszülöttek érkeznek Cooknak szánt ajándékokkal
Sem Douglas, sem az Admiralitás szerepe nem fest jól ebben a történetben. Douglas magánál tartotta az állami tulajdonnak számító dokumentumokat, az Admiralitás pedig nem is igyekezett visszaszerezni azokat. Ha összeesküvés zajlott, az néma volt, ahol egyetlen résztvevő sem hívta fel a figyelmet a feljegyzések furcsa hiányosságára.
Különösen érdekes, hogy James King, a hivatalos beszámoló harmadik kötetének szerzője, aki „látta Cook kapitány kéziratát a halálát követő napon”, nem mondott semmit az ügyről. Cook feljegyzéseinek eltűnése lehetővé tette, hogy Douglas, King és az Admiralitás saját szájízük szerint alakítsa a Hawaiin történtek leírását. A Douglas-féle kiadás végül nem csupán az utazás néhány kínos pillanatának védőirata lett, hanem jelentős szerepet játszott abban, hogy Cook hősként és mártírként vonuljon be a történelembe, amely képet csak a legutóbbi időkben merte bárki is megkérdőjelezni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap